קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

גזענות? כן, גם בבית ספרנו*** עדכון: גזענות גם במרכז הקניות
מאת פרופ` גבי סלומון
על צד שמאל
15.2.07
http://www.livecity.co.il/23941/%D7%92%D7%96%D7%A2%D7%A0%D7%95%D7%AA_%D7%9B%D7%9F_%D7%92%D7%9D_%D7%91%D7%91%D7%99%D7%AA_%D7%A1%D7%A4%D7%A8%D7%A0%D7%95_%D7%A4%D7%A8%D7%95%D7%A4_%D7%92%D7%91%D7%99_%D7%A1%D7%9C%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%9F_1522007

`ילדה, זה שירותי הבנים כאן`.
`נכון, אבל בשירותי הבנות משתמשים גם ערבים`.

גזענות? אצלנו?

הממצאים האחרונים על עמדות וסטריאוטיפים של בני נוער יהודים בארץ, כפי שנמצאו ע`י ד`ר קופרמינץ וד`ר רוזן מן המרכז לחקר החינוך לשלום באוניברסיטת חיפה, צריכים להדליק אצלנו איתותי אזהרה חזקים. כאשר לא פחות מ- 65% מבני הנוער טוענים שהערבים הינם מלוכלכים, כאשר 60% טוענים שהערבים הינם טיפשים, כש- 68% שונאים את הערבים, 70% לא מוכנים לארח ערבי בביתם, ויותר מ 50% גורסים שאסור לערבים למחות על חוסר צדק וקיפוח - אזי אנו עומדים בפני בעיה אמיתית: גזענות גלויה ובוטה.

אין בתמונה זו חדש, והדברים ידועים לאלה העוסקים בנושא. יחד עם זאת, התמונה המשתקפת מן המחקר האחרון הזה, המקיף כ-600 תיכוניסטים יהודיים, הינה התרעה חוזרת על מצב מסוכן. אין כמו עמדות שליליות כלפי `הצד השני`, ייחוס תכונות של `פרימיטיביות`, `טיפשות`, אי-רצון לכל מגע, וכיוצא בזה, כדי להגביר את העוינות ולהצדיק את הקיפוח וההדרה של הערבים. העמדות השליליות והסטריאוטיפים מצדיקים את הקיפוח המתמשך, ואילו הקיפוח מגביר את העוינות – ומחזק מצידו את העמדות השליליות. מאורעות אוקטובר 2000 היו בבחינת התגובה החריפה הראשונה למצב עניינים זה. ההתעלמות הממלכתית מדו`ח וועדת אור והמלצותיה והמשך מצב הקיפוח הקולקטיבי, מוכרחים היו להוליד את נייר `החזון העתידי לערבים הפלסטינאים בישראל`, שיש בו, בין השאר, רמז עבה לדה-לגיטימציה של מדינת ישראל כמדינה יהודית. הבעיה אינה מתחילה כמובן בעמדות ובסטריאוטיפים, אך לאלה יש תרומה רצינית להידרדרות היחסים. מעמדם הוא כשל מעמד הקטליזאטור בתהליך הכימי. ללא החשדנות והעמדות השליליות - לא היה הקיפוח המתמשך זוכה ללגיטימציה, וללא הלגיטימציה לקיפוח - לא היו מאורעות אוקטובר 2000 ונייר החזון חמורים כל כך.

חרף הקיפאון בתהליך המדיני, מצב עניינים זה של עמדות כה שליליות כלפי הערבים אינו כורח המציאות. פעילויות של עמותות רבות ומגוונות בארץ בתחום החינוך לשלום, לדו-קיום ולשותפות, למרות קשיי תקציב , מצליחות לטפח עמדות חיוביות יותר כלפי הערבים. כפי שהמחקר מורה, לעיתים אין השינויים פרי חינוך לשלום מתבטאים באהבה גוברת לצד השני, אך יש בהם כדי למנוע הידרדרות נוספת בעמדות. לצערנו, שינויים מבורכים אלה, כפי שמראה המחקר המלווה אותם, הם לעיתים קצרי-מועד, וזאת, כנראה, משום אווירה ציבורית שאינה תמיד אוהדת פעולות אלה. יחד עם זאת, ברור שלפעולות חינוכיות שיש להן המשכיות, כפי שהדבר קורה בכמה מן התוכניות של חינוך לשלום, ושהן מגובות בתמיכה חברתית ומוסדית - יש השפעה חיובית לאורך זמן.

חינוך לשלום ולדו-קיום יכול בקלות להיחשב למותרות עבור ביה`ס הקורס תחתיו תחת מכבש של לחצים להישגיות, אלימות גואה ומורים שחוקים. אך האם אנו יכולים להרשות לעצמנו את המותרות של גזענות? וויתור על חינוך לשלום ולדו-קיום פירושו וויתור מדעת על האפשרות של דו-קיום בין יהודים וערבים בישראל. לא נראה שהחינוך לשלום ולדו-קיום הוא בחזית הקדימויות של משרד החינוך. הוא נותר לפיכך יתום וכמעט רק העמותות הטובות אוספות אותו לחיקן, לרוב – לטיפול קצר מועד, מעין זבנג וגמרנו. המצב הוא קריטי. אם לא יירתמו רשויות החינוך לעניין החינוך לשלום ולדו-קיום באופן רציני, כך שיתמלאו התנאים להצלחתו – אזי אל נתפלא שהר הגעש היהודי-ערבי יציף את כולנו בלבה רותחת של גזענות הרסנית.
----------------
* פרופ` גבי סלומון הוא חתן פרס ישראל לחינוך ומנהל-שותף של המרכז לחקר החינוך לשלום באוניברסיטת חיפה.

*****************************************************************************
עדכון:

מאת פאדי עיאדאת
הארץ
15.2.07
http://www.haaretz.co.il/hasite/spages/826418.html

מאבטחים מנעו מצעירים להיכנס לקניון - כי הם ערבים

ארבעה צעירים ערבים, סטודנטים למשפטים במכללת נתניה, לא הורשו להיכנס לקניון בנתניה, אחרי שאחד מהם לא נשא תעודת זהות


ארבעה צעירים ערבים, סטודנטים למשפטים במכללת נתניה, לא הורשו להיכנס שלשום לקניון השרון בנתניה בשל היותם `בני מיעוטים`, כדברי המאבטחים במקום. הארבעה שביקשו להיכנס עם כלי רכבם, נדרשו על ידי המאבטחים להציג את תעודות זהות. `זו הפעם הראשונה שאני נדרש להציג תעודת זהות בקניון`, סיפר סמיר חורי, אחד הסטודנטים.

מכיוון שאחד הצעירים לא נשא עמו את תעודת הזהות, מנע המאבטח את כניסתם. אחראי המשמרת, מאיר טויטו, שנקרא למקום, אמר לצעירים שהם נדרשים להציג תעודות זהות משום שהם `בני מיעוטים`. כשטענו בפניו שזוהי גזענות, ענה להם לדבריהם: `לכו תתלוננו, יש לכם עכשיו על מה לעשות סטאז``. מקניון נתניה נמסר שהדברים ייבדקו.תיכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

!לאור ההתפתחויות בבג`צ - דורשות/ים להקפיא מי
השערורייה: יש שודדים שהולכים לכלא - ויש שודדים שמקבלים מתנה מקופת המדינה
יוצאים לליווי רועים פלסטינים בבקעת הירדן