קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מאמרים ותרגומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

פתרון של אזרחות - עכשיו
מאת ביאטה זזילוורסמיט
תרגום רות פליישמן
מגזין כיבוש
פורסם במקור ב-31 באוגוסט 2008
http://www.kibush.co.il/show_file.asp?num=28791


ב- 16 באוגוסט פורסם ב`הארץ` מאמר מאת עקיבא אלדר שהתבסס על ריאיון עם סרי נוסיבה . מסתבר שזה אשר היה תומך נלהב כבר שנים רבות ברעיון של `שתי מדינות לשני עמים`, רואה כי הזמן אוזל ומציע לפלסטינים להתחיל להתארגן לקראת מאבק למען שיווין זכויות במסגרתה של מדינה אחת. כאשר נשאל על ידי אלדר אם מדובר באולטימאטום, תשובתו הייתה חיובית.
ב-23 באוגוסט פרסם אורי אבנרי תגובה למאמר זה . לאחר שהתאושש מההלם הראשוני- שכן נוסיבה עדיין מאמין כי נכון לעכשיו פתרון של שתי מדינות הוא הטוב ביותר- טען אבנרי כי הצבת אולטימאטום בפניה של ישראל והצמדת `האקדח הדמוגראפי לרקת הציבור הישראלי`, אינן אלא טקטיקה גרועה.

השאלה אם איומים, זריעת חששות ועקב כך גם עידוד לפעילויות אלימות, הם כלי שיש לעשות בו שימוש, היא נושא לגיטימי לדיון בקרב פעילי שלום. מובן שאם אדם טוען כי אין להשתמש באמצעים שכאלה, אל לו בעצמו לעשות בהם שימוש.

כעת ,אם כן, היה זה תורי להיכנס להלם לאחר קריאת תגובתו של אבנרי לאיומיו של נוסיבה:

`99.99% של הציבור היהודי יילחמו בכך בכל האמצעים העומדים לרשותם(...). הטיהור האתני יהפוך למטרה גלויה ומעשית. גם ישראלים מתונים יידחפו לזרועות הימין הפאשיסטי. כל אמצעי הדיכוי יהפכו לכשרים, כשהמטרה היא לגרום לערבים לנטוש את הארץ לפני שיהיה להם סיכוי להפוך בה לרוב...`

ניתן להבין את אבנרי כאומר כי אל לפלסטינים שוחרי השלום להשתמש בטקטיקת ההפחדה כדי להזהיר את הישראלים מפני כך שזמנו של רעיון שתי המדינות אוזל, אך אין זה נכון מצד שוחרי שלום ישראלים לעשות בזה שימוש ולהזהיר את הפלסטינים פן יחלו להיאבק למען שיוויון זכויות.

אין לי כל ספק כי לא לכך התכוון אורי אבנרי, ידידי מגוש שלום. אולם חוששתני שגם אין מדובר כאן בפליטת פה חסרת משמעות, אלא דבר עמוק יותר. ייתכן ועלינו להשלים עם עובדות בלתי נעימות, ולפתוח בדיון שאין עוד מנוס ממנו.
גוש שלום נוסדה מתוך האמונה שלא רק שפתרון של שתי מדינות הוא פשרה טובה, כי אם בהכרח אשר בסופו של דבר יבוא לכדי מימוש.

כשם שהיה על הסוציאליסטים להמציא עצמם מחדש לאחר `ניצחון הקפיטליזם`, כך גם עלינו בגוש שלום לשאול עצמנו לאן פנינו מועדות במאבקנו נגד הכיבוש והדיכוי, כעת משהפתרון של שתי מדינות נראה לא יותר מפטה מורגנה.


חלומנו היה להוביל לפשרה בין המנצחים והקורבנות של מלחמות 1948 ו-1967. שהפלסטינים יכירו בתבוסתם במלחמת 1948, וישראל תותר על מה שהרוויחה במלחמת 1967. מעולם לא ייחלנו לצדק מוחלט, שכן צדק עבור צד אחד משמעותו עוול לצד השני ואינו אלא מרשם למלחמה ולא לשלום. אולם, עם זאת, האמנו כי פשרה הוגנת היא בכל זאת אפשרות שלמענה כדאי להיאבק.

כלוחמים - עלינו לחשוב מחדש מפעם לפעם על מטרותינו וכיוונינו.

לידידינו, `האנרכיסטים נגד הגדר` יש עבודה קלה: הם מתנגדים לכל המדינות, יהיה מספרן אשר יהיה, ומקיימים מאבק מעשי כנגד דבר בלתי צודק באופן מוחלט. הדבר הבלתי צודק הוא: החומה אשר מנשלת חקלאים מאדמותיהם. העובדה שהפלסטינים ברצועת עזה, הגדה המערבית ומזרח ירושלים אינם אזרחיה של מדינה כלשהי, ועל כן אינם נהנים מזכויות אזרח, אינה מעסיקה את האנרכיסטים. אולם עבור פעילי שלום הרעיון של שתי מדינות אמור להיות מהות הדברים.

על כן ארצה להציע, בעיקר לאורי אבנרי אולם לא רק לו, כי יש להתחיל להשלים עם העובדה שהפתרון של שתי מדינות, שמהווה את הפתרון הטוב ביותר במצב הנוכחי ושלעת עתה לא ירד לגמרי מהאג`נדה הפוליטית, כבר אינו בגדר פתרון בלתי נמנע, וודאי שאין הוא הפתרון הצודק ביותר כפי שהאמנו. עלינו להתחיל לחשוב על תוכניות חדשות.

`פתרון של מדינה-עכשיו`, זו התוספת שלי לניסוח המחודש. פרוש הדבר הוא, שאנו מתעקשים כי כל בני האנוש הנמצאים תחת אחריותינו, בינהם גם הפלסטינים, יהיו אזרחיה של מדינה ויהנו מזכויות אזרח. כיצד זה יתנהל? בכמה במדינות? כל אלה שאלות משניות. יש לנו סדר עדיפויות, אולם היות ולא נוכל להחליט על כך לבד, עלינו להעמיד את ידידינו הישראלים בפני העובדה: המצב בו פלסטינים חיים תחת משטר צבאי, אינם נחשבים כאזרחים, אינם חיים במסגרת מדינות או בכל מסגרת אחרת, הוא עצם הבעיה. יש לשים לכך סוף, בדרך זו או אחרת.


עקיבא אלדר, `סרי נוסייבה לא מאמין בשתי מדינות, פורסם` ב-16 באוגוסט 2008 (ניתן למצוא בארכיון אתר `הארץ`)
אורי אבנרי, `רגל השטן`, פורסם ב-23 באוגוסט
2008

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

סמרטוט אדום : שולמית אלוני ז`ל , הנדון: דחיית עתירתו של מרדכי ואנונו
סמרטוט אדום : ההתנגדות שלי לאפרטהייד עלתה לי ולסגני במשרתנו
פעיל שייך ג`ראח למאסר 8 חודשים