קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

10 דברים שלא ידעתם על חוק הטרור החדש
מאת הכל שקרים
7.10.10
http://alllies.org/blog/archives/2746

חוק הטרור החדש של ישראל, הנמצא בדרך לאישור, צפוי לשמש להטלת אימה על כל מי שהממשלה רוצה להשתיק. להלן 10 דברים שלא ידעתם על חוק הטרור החדש שקובצו ממאמרים של יוסי גורביץ, שלום בוגוסלבסקי, רחביה ברמן והמכון הישראלי לדמוקרטיה:

1. החוק מגדיר בצורה רחבה ביותר מהם ארגון טרור, מעשה טרור וחברות בארגון טרור, ומאפשר בעצם להרחיב עד אין קץ את הגדרת מעגל הטרור. כך למשל, נניח שאדם מעלה תרומה לאיזו עמותה. אותה עמותה תומכת גם במוסדות חינוך פלסטיניים. חלק מהמוסדות הללו, מטבע הדברים, שייכים לחמאס. באותו רגע הופכים העמותה והתורם לטרוריסטים.

2. החוק יאפשר לשב`כ להפליל אנשים כאוות נפשו, מכיוון שלהבדיל מחוקים מקבילים בחו`ל שדורשים להוכיח שחשוד בסיוע עקיף לטרור ידע, או לפחות צריך היה לחשוד שהוא עושה זאת, החוק בישראל יאפשר להרשיע אנשים בסיוע לטרור עקב `רשלנות` או `גילוי אהדה` לטרור.

3. גם פעילות נגד חיילים בשטחים נחשבת על פי החוק כ`טרור`, מה שאומר שיהיה צורך בלא יותר מכמה פעלולים משפטיים כדי להרשיע בעבירות טרור כל פעיל שמאל שאי פעם השתתף בפעילות יחד עם פלסטינים.

4. החוק מאפשר להגדיר כפעולת טרור גם `פגיעה בסמלי שלטון`. כלומר, אם אתה שורף דגל ישראל או משליך עוגת קצפת בפניו של נבחר ציבור, אתה הופך לטרוריסט.

5. החוק מרחיב באופן משמעותי את השימוש ב`חומר סודי`, כלומר מידע, שבדרך כלל נטען שהוא מודיעיני ושלעיתים הוא מפוברק, שמוגש לבית המשפט ללא ידיעת הנאשם. החשוד על פי חוק הטרור לא יודע במה הוא חשוד, לא יודע מי החשיד אותו, ואין לו שמץ של יכולת להתגונן.

6. החוק מרחיב את השימוש במעצר מנהלי, אשר לראשונה, יוצא מגבולות תקנות שעת חירום ונכנס לכלל המשפט הישראלי הנורמטיבי. עד כה השימוש בו היה מוגבל, במידה רבה, לתחומי השטחים הכבושים, והשימוש בו בתחומי מדינת ישראל, או כלפי אזרחי מדינת ישראל, היה מצומצם ובמשורה. הפיכתו לחלק מן החוק הנורמטיבי תהפוך אותו לשגרתי הרבה יותר. יתר על כן, החוק מתיר לשר הבטחון (או הרמטכ`ל!), על פי שיקול דעתו, לזרוק אזרח ישראלי למעצר מנהלי, והראיות כנגדו יהיו סודיות.

7. החוק קובע כי שר הבטחון מוסמך, על פי שיקול דעתו הבלעדי, להכריז על ארגון כעל ארגון טרור. להבדיל מאנגליה למשל, בה יש הליך ערעור ממשלתי מובנה דרך וועדה עצמאית, החוק הישראלי לא מאפשר לחברי הארגון להתגונן מפני ההחלטה. למעשה, הפעם הראשונה שארגון עשוי לשמוע שהוא ארגון טרור היא בהכרזה הרשמית של שר הבטחון, והדרך היחידה לערער על כך תהיה לעתור לבג`ץ.

8. החוק כולל התייחסות חוזרת ונשנית לפגיעה בסביבה כאל טרור. מהחוק משתמע למשל שאפשר להאשים כל ערבי שזרק סיגריה וגרם לשריפת יער בטרור, אבל את המזהמים התעשיתיים שאחראים על יותר מקרי מוות מאשר החמאסניקים, אי אפשר.

9. החוק זכה למעט מאוד התייחסויות בתקשורת הפורמאלית, ורוב הדיווחים עליו רק הודיעו בלאקוניות על החמרה בעונשים על עבירות טרור, תוך התעלמות כמעט מוחלטת מאופיו והשלכותיו מרחיקות הלכת.

10. נסיים במילותיו של שלום בוגוסלבסקי:

אני לא רוצה להתחיל עם קלישאות ה`מזכיר משטרים אפלים` אבל רבאק, אם אפשר להשחיל אותך בבית משפט במעמד התביעה בלבד אחרי שעברת חקירה סודית בגלל שמישהו אמר עליך משהו בעקבות כך שמצאו אצלו בבית איזה `חומר אסור` ואיימו להשחיל אותו על תקן משת`פ טרור אם לא ימסור שמות, מה לעזאזל זה אמור להזכיר לי?

ת.ק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד