קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - ירושלים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דו`ח ביקור בעיסאוויה, 10 בנובמבר 2010 : עשרות רבות של קנסות בגובה 250-1000 ₪ חולקו לתושבים
מאת יורי פינס

רקע: כפר עיסאוויה השוכן למרגלות האוניברסיטה העברית, הר הצופים, צמוד לשכונת הגבעה הצרפתית. בכפר מתגוררים היום בין 16 ל-18 אלף תושבים (רבים – מהגרים משכונות מרוחקות יותר של ירושלים ומקצת בעלי ת`ז של הגדה). הכפר מוזנח מאוד; העירייה מסרבת לאשר את תוכנית המתאר שהוגשה בשם הכפר בידי עמותת `במקום`; התשתיות רעועות, תנאי הניקיון מדורדרים, והתחושה היא של זלזול וקיפוח קיצוניים. הדוגמא הבולטת לכך היא גורלו של גן המשחקים הקטן שהעירייה בנתה בכפר לפני כעשור (לבקשת מנהלת הגבעה הצרפתית – כדי למנוע מילדי הכפר להגיע למשחקיות של הגבעה). בתום חמש שנים של חוזה החכירה של המגרש, העירייה פירקה כליל את כל המתקנים והשאירה מגרש חרב ומכוער בכניסה לכפר. הזלזול בכפר והזנחתו מופגנים יותר מבעבר. האדמות שיועדו במקור לפיתוח מופנות עתה לטובת `שמורת טבע`\`גן לאומי`; אין תכנון עירוני מינימאלי והנסיעה בכבישי הכפר מחייבת את הנהגים לגלות מופת של להטוטנות.* המצב בעיסאוויה החל להידרדר ביום ו` האחרון (5.11) כאשר הנערים המקומיים רגמו רכב יהודי שנכנס (בטעות כנראה) לתחומי הכפר. עקב כך המשטרה החליטה `ללמד את הכפר לקח` בסגנון הזכור לרבים מאיתנו מהשנים הראשונות של האינתיפאדה השנייה. להלן כמה מהפעולות של המשטרה ביומיים האחרונים:
o חסימה מחודשת של שבילים וכבישים (מורשים ולא מורשים) המחברים את הכפר עם העולם החיצון. מחסומי בטון חדשים הוצבו, במקומות אחדים הבולדוזרים חפרו תעלות והקימו סוללות כדי למנוע את התנועה.
o בכביש הראשי של הכפר (היציאה אל הגבעה הצרפתית) הוקמו קוביות בטון המקשות מאוד על הנסיעה. במקביל הוקמו מחסומים ניידים של המשטרה. הלחץ הגדול ביותר הופעל על התושבים בבוקר (יום ד`) בשעת היציאה לעבודה. כל רכב פרטי נבדק, כאשר המשטרה `חיפשה` הצדקות לקנסות על חוסר תקינות מכאנית או על הפרות אחרות: עשרות רבות של קנסות בגובה 250-1000 ₪ חולקו לתושבים. לדברי התושבים השוטרים הגיעו במטרה מוצהרת להוריד מכוניות מהכביש. כמו כן שימש המחסום לגביית חובות לרשויות שונות (ארנונה, ביטוח לאומי, אגרת רשות השידור וכיו`ב).
o במקביל לחלוקת הקנסות (אשר עיכבה את התנועה בשעה הסואנת ביותר של היום) היו בדיקות קפדניות, כולל של נוסעי האוטובוסים; הייתה גם תקרית עם בן 15 הנראה מבוגר ומגילו שלא נתנו לו לצאת משום שלא הייתה לו תעודת זהות.
o במקביל לחסימת הכניסות השוטרים סיירו בתוך הכפר (גם במהלך הביקור שלנו נתקלנו בסיור קטן של שלושה שוטרים). המטרה ככל הנראה הייתה להתגרות ולהביא לזריקת אבנים, כפי שאכן קרה; התגובה הייתה ירי לא מבוקר של גז מדמיע – כולל אל תוך הבתים.
o לאחרונה גברו פעולות נוספות הפוגעות בתושבים, כגון הרס המבנים החקלאיים, הטלת קנסות על בעלי הבהמות ועוד.
* מתי זה יסתיים? אחד ממפקדי המשטרה במז` י-ם (`דודו`?) אמר שההתעללות תיפסק כאשר `יוכל להסתובב בעיסאוויה עם דגל ישראל` וכאשר הכפר `יהיה בטוח עבורו כמו רחוב קינג ג`ורג``. ברור שזו דוגמא קלאסית של הפגנת כוח מהסוג של `צריבת התודעה`.
* דברי התושבים:
o גינוי לאלימות של יום ו`. אחד הפעילים טוען שהוא עצמו דיווח למשטרה על התקרית של רגימת הרכב; התשובה הייתה `תלך ותברר האם הנרגם הוא יהודי או ערבי`.
o מחאה חריפה על הפעילות האלימה והמתגרה של המשטרה. כדברי תושבים רבים איש לא היה מעז לסגור את כל אזור `מאה שערים` לאחר תקיפת ערבים שם, ובשום ישוב יהודי לא היה עולה על דעתם של השוטרים להעניש ישוב שלם על פעילות עבריינית של בודדים. באשר לדברי השוטר (ר` סעיף קודם): `תבלה בעיסאוויה כמו בקינג ג`ורג` ברגע שמצב הפיתוח שלנו יהיה דומה לקינג ג`ורג``.

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

התעללות בפלסטינים דוחה חשש מקורונה - גם עכשיו המשטרה מתעללת בתושבי עיסאוויה‎
ירושלים 21/02 09:00 - סיור בנושא הריסת בתים ואפליה בתכנון במזרח ירושלים‎
ילד בן 9 איבד עין - הפגנת חירום מול ביתו של מפקד משטרת ירושלים