קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

רשמים מביקור בג`אלוד
דהארמה אקטיביסטית
avivsky
14.02.11
http://engagedharma.wordpress.com/2011/02/14/jaloud/דיווח של ענת מביקור הכנה שקיימנו בג`אלוד שלשום.
הוזמנו לנטיעת עצי זית, בכפר ג`אלוד, כפר שקט ופסטוראלי באזור שכם. התנחלות שילה סמוכה לכפר כמו גם 7 מאחזים הסובבים אותו בקשת. הכפר קיים 300 שנה על האדמה הזאת, שרידיו העתיקים, חציים הרוסים, נראים בינות לבניה החדשה.

הנטיעות התקיימו בקצה השטח החקלאי של הכפר, בטווח ראיה מאחד המאחזים (אולי קידה, אולי אחיה). נאמר לנו שחקלאי הכפר מנועים מלעבד את האדמה הזו כ-10 שנים. בחלק מהשטח השייך להם זרעו לאחרונה המתנחלים חיטה. 19000 דונם מאדמותיהם הופקעו על ידי המינהל, למרות שלטענתם יש להם שטר טאבו ירדני והנושא נתון כעת לטפולם של אנשי ארגון`יש דין`.

אותנו , ועוד כמה פעילים בינלאומיים , הזמינו אנשי הכפר כדי למתן את המפגש הצפוי בזמן הנטיעות עם המתנחלים והצבא.

יופיו של האיזור מכה בכל החושים.. גן עדן .. שקדיות, רקפות, כלניות, סביונים, נוף פתוח , משחקים של אור וצל , שמש ועננים..

ועדיין, כמעט בכל נקודה בדרך, אי אפשר שלא לראות בכל כיוון בתים לבנים, גגות אדומים, התנחלויות.. סוגרות מכל הכיוונים..

את פנינו בכיכר הכפר הקטנה, קיבלו אנשי הכפר והרבה ילדים נרגשים, נושאי דגלים וכרזות.
יצאנו רגלית מהכפר והלכנו בין שדות ירוקים שגידולי אפונה ופול צומחים בהם. שתלנו ללא הפרעה את הזיתים. כשסיימנו בחלקה הראשונה עברנו לחלקה אחרת להמשך הנטיעות ולא עבר זמן רב והגיע מתנחל – רכז הביטחון כנראה – מברך לשלום את ,`הפלשתינאים ואת השמאלנים`, מזעיק את הצבא, ומעביר את הזמן עד שיגיעו החיילים , בויכוחים..

זה הרגע, שגן העדן הקטן, משתנה.. ג`יפ חותך את השדות השלווים, עוצר בחריקת בלמים, מתוכו יורדים מגבניקים , אלות, קסדות, נפרשים בשורה.המפקד קורא לפזר את ההתקהלות. טוען שזאת הפגנה לא חוקית. האווירה מתלהטת.. אנחנו (פלסטינים ויהודים) ספק מתווכחים ספק מדברים על ליבו של מפקד הכוח. שיתן לנו עוד 10 דקות ונגמור את הסיפור בשקט. מה יצא לו מלפזר אותנו באלימות וליצור תקרית מיותרת?
הוא מתרצה: 5 אנשים ישארו לסיים את הנטיעה והאחרים צריכים להסתלק. שורת המגבניקים המאיימת מלווה אותנו לכוון הציר המרכזי, דוחקת בנו כל פעם שאנחנו מתמהמהים. עוד ג`יפים מופיעים ועכשיו מספר החיילים שווה כמעט למספר המבוגרים האזרחים שבמקום.

שתילת הזיתים הושלמה. אבל אנחנו תוהים כמה זמן יישארו נטועים, עד שייעקרו בידי המתנחלים. אותו `רכז ביטחון` חצי הזהיר, חצי איים ש`יהיה בלאגן`.
תוך כדי הנטיעות ובדרך חזרה אל הכפר, מתמוססות חומות הזרות. אמנם אנחנו לא מדברים ערבית וכמעט כול אנשי הכפר אינם דוברים עברית אבל בשברי אנגלית ושפת גוף אנחנו מצליחים לפטפט. השמיים אפורים והאוויר קפוא אבל הלבבות חמים. אנשי הכפר מודים לנו על נוכחותנו. כולנו מאמינים שלולא היינו שם, המפגש היה כנראה הרבה יותר כוחני ואלים.
———————————————-
עדכון 16/2: אתמול בצהרים נורה על ידי מתנחלים נער מג`אלוד בעת שעבד בשדה של משפחתו. הוא נפצע בבטנו ונותח בבית חולים בשכם להוצאת הכדור.


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית