קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

האם הרופאים בלניאדו התעלמו מעציר שהוכה?
mynet
ציפי קפל
05.05.11
http://www.mynet.co.il/articles/0,7340,L-4063365,00.html
תלונות קשות נגד מספר רופאים מבית החולים `לניאדו` בנתניה בטענה לאי דיווח על תקיפה חמורה שבוצעה לכאורה על ידי חוקרי שירות הביטחון הכללי (שב`כ), בעציר אשר טופל במיון בית החולים באוגוסט 2008.


`הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל` יחד עם עמותת `רופאים לזכויות אדם בישראל` הגישו לאחרונה את התלונה למשרד הבריאות, להסתדרות הרפואית

ולמשטרת נתניה. על פי הנטען בתלונה, הרופאים ב`לניאדו`, שהעניקו טיפול רפואי לעציר הפצוע, שטען כי הוכה על ידי חוקריו, לא דיווחו על כך לרשויות כנדרש בחוק.

בנוסף, בימים אלה הוגשה עתירה לבג`ץ על ידי העציר והוועד הציבורי נגד עינויים בישראל בנושא, נגד היועץ המשפטי לממשלה, במטרה להורות לו להשיב מדוע לא הפעיל את סמכותו והורה למחלקה לחקירות שוטרים לפתוח בחקירה פלילית נגד חוקרי השב`כ המעורבים בדבר חשדות כבדים לשימוש בעינויים, בתוך פרק זמן סביר מיום הגשת התלונה.

שלוש שנים לאחר המקרה מספר העציר, ג`יהד מוג`רבי, על אותן שעות קשות ב`לניאדו`, בהן חזר שב וטען בפני רופאיו כי הוכה קשות, אך איש מהם, כך עולה מעתירתו, לא דיווח על כך.

המכות בחקירה
מוג`רבי, (23) תושב טול כרם, מספר שנעצר בחודש אפריל 2008 בחשד ל`מעורבות בלתי ישירה` בפיגוע הירי באזור התעשייה `ניצני עוז`, בו נרצחו שני מאבטחים.

מוג`רבי הובל לבית המעצר קישון, שם לדבריו הוכה והושפל לכאורה על ידי חוקרי השב`כ. הוא מספר שמאוחר יותר הוא הוצא מבית המעצר והובל אזוק, כשעיניו קשורות, לדירה במקום שאינו ידוע לו, שם נחקר, ולטענתו הוכה עד זוב דם. לאחר מכן הובהל ל`לניאדו`.

`הגענו לדירה, אני אפילו לא יודע איפה זה היה. בהתחלה חקרו אותי והלכו. פתאום נכנסו בלילה שני אנשים שאני לא מכיר. היה חושך בדירה, השניים היו בלבוש אזרחי ונתנו לי מכות בחזה, בגוף וגם בראש. הם הכו בי באגרופים ונתנו לי מכות עם קת של אקדח. נשכבתי על הרצפה מהמכות. הייתי זרוק. ירד לי הרבה דם`, משחזר מוג`רבי מה שעבר עליו לטענתו בדירה.

`הם ראו את המצב שלי והזמינו חובש, אני אפילו לא יודע מאיפה. אני זוכר שהוא לבש חלוק לבן. החובש ראה אותי ואמר לחוקרים: `המצב שלו מצריך בדיקה בבית חולים`. הוא חיבר אותי למכונת חמצן, לא היה לי אוויר. שמו לי אזיקים בידיים וברגליים, שמו אותי באלונקה והעלו אותי לאמבולנס`.

התעלמות הרופאים
חוקריו של מוג`רבי הובילו אותו לטענתו אל בית החולים `לניאדו` לצורך טיפול רפואי.

`כשהגענו לבית החולים, לא הכניסו אותי מהחדר הראשי, אלא מהחניון למטה. הגיעה רופאה שטיפלה בי. החוקרים היו איתי כל הזמן ואמרו לה שנפלתי במדרגות. אבל אני אמרתי לה: `אל תאמיני להם, אם הייתי נופל במדרגות לא היו לי שלוש מכות בראש עם חתכים. שלוש פעמים הרביצו לי בראש עם אקדח``.

לדבריו, הגיע למיון חוקר נוסף שכעס על חבריו לעבודה שהביאו את מוג`רבי לבית החולים. `הוא אמר להם: `איזו בעיה עשיתם, איך נחזיר אותו למקום החקירה?``.

אני זוכר שאחרי זה אמרתי שוב לרופאה: `אל תאמיני לחוקר, אני לא נפלתי במדרגות`, היא ענתה: `לא אכפת לי מה היה, לי חשוב לטפל בך ולעשות מה שצריך`. אמרתי לרופאה, שיש לי ממקרה ישן צלקת בחזה מדקירה בסכין ושמאוד כואב לי במקום הזה. היא הסתכלה, ראתה את הצלקת ואמרה: `אם זה לא מהם, זה לא אכפת לי``.

בבית החולים מספר מוג`רבי שעבר צילום חזה ובדיקות נוספות, בסופן הוא הוצא לטענתו מבית החולים בדיוק מאותו מקום בו הכניסו אותו.

בניגוד לאמנה הרפואית
כשבועיים לאחר שטופל ב`לניאדו`, ביטל בית משפט צבאי את צו המעצר המינהלי נגד מוג`רבי וכתב האישום שהוגש נגדו לא כלל את המעורבות הבלתי ישירה כביכול ברצח המאבטחים הישראלים בניצני עוז. מכתב האישום שהוגש נגדו עולה כי מוג`רבי ניסה לכאורה לשכנע פלסטיני לבצע פיגוע ירי שלא יצא אל הפועל.

הוא ריצה עונש מאסר בן כמה חודשים בכלא `דמון`, השתחרר ושב לביתו בטול כרם. לאחר שהתאושש, פנה מוג`רבי אל `הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל` לצורך הגשת תלונה נגד כל המעורבים שלא טיפלו בו לטענתו כנדרש.

`הגשנו תלונה במשטרה נגד הרופאים בשל אי דיווח על חשד סביר לאלימות בלקוח שלהם`, מסביר עורך דין, רסלאן מחאג`נה. `התלונה הסתמכה על מספר מסמכים כולל מכתב שחרור מבית החולים. רק באמצעות מסמכים שהשיג `הוועד למניעת עינויים בישראל` מצאנו שמוג`רבי טופל ב`לניאדו`.

`הרופאים לא דיווחו למשטרה על כך שהמטופל טען בפניהם שהוכה ונחבל, בניגוד לאמנה עליה חתומה ההסתדרות הרפואית, המחייבת רופאים לדווח על חשד לכאורה לעינוי עציר, זאת לאחר שמוג`רבי חזר וסיפר שהוכה ושהפציעות הן מהמכות`, אמר עו`ד מחאג`נה.

בחודש מרס 2010 שלח `הוועד הציבורי למניעת אלימות בישראל` מכתב תלונה ל`לניאדו` בעניינו של מוג`רבי. לדברי מנהלת המחלקה המשפטית של הוועד, עו`ד באנה שגרי, עוד לא התקבל מ`לניאדו` מענה בנושא.

תגובות
המנהל הרפואי של בית החולים, ד`ר אבינועם שקולניק מסר: `המשטרה בעצמה הביאה אותו, אז למה לדווח?`.

חוקרי השב`כ הביאו אותו, לא המשטרה.
ד`ר שקולניק: `יושב רופא תורן יוצא ברית המועצות, שלא יודע להבדיל בין שב`כ למשטרה, אז שידווח?`.

ממשטרת נתניה נמסר: `אכן התקבלה תלונה. המתלוננים התבקשו להביא חומרים נוספים להם אנו ממתינים בהיותם נחוצים לחקירה ומאחר שחסרים, אין הליך חקירתי`.

בתגובה לטענת המשטרה כי חסרים חומרים נוספים, נמסר מ`הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל`: `הגשנו למשטרה תלונה בת חמישה עמודים לגבי המקרה, המפרטת את טענות המתלונן, כולל קטעים מתוך תיקו הרפואי. תלונה זו אמורה להספיק בשביל פתיחה בחקירה. משטרת ישראל תפקידה לחקור ולא לטייח`.

ממשרד הבריאות נמסר: `חרף פניותינו לא התקבלו עדויות המצדיקות פתיחת חקירה והקמת ועדת בדיקה`.

ממשרד המשפטים נמסר: `הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל` שלח שני מכתבי תלונה לנושא המתלונן ג`יהד מוג`רבי. בעקבותיהם נפגש המתב`ן (מבקר תלונות נחקרים, הפועל על פי הנחיות משרד המשפטים- צ.ק) פעמיים עם המתלונן כדי לגבות את גרסתו. קיימות סתירות מהותיות בין גרסאותיו השונות.

`המתלונן הכחיש בשתי הזדמנויות שונות שהוכה על ידי חוקרי שירות הביטחון הכללי במהלך חקירתו. רק משהוצג לו מכתב התלונה מ`הוועד הציבורי למניעת עינויים בישראל` שינה את טעמו וחזר על חלק מהתלונה המפורטת במכתב הוועד, לכן אין לקבל את גרסאותיו המאוחרות.

`באשר לאירוע המפורט במכתב התלונה השני (המתייחס לתרחיש שהוביל את המתלונן ללניאדו- צ.ק) יצוין כי מסמכי הבדיקה מלמדים בברור כי המתלונן הוא זה שתקף באלימות רבה מאבטחים של שירות הביטחון הכללי.

`המתלונן והמאבטחים נפצעו במהלך הניסיונות לרסנו. בהמשך, הועברו המתלונן והמאבטחים לקבלת טיפול רפואי בבית חולים. תלונת הוועד המפורטת במכתב וגרסת המתלונן בפני המבת`ן אינה מתיישבת עם מסמכי הבדיקה ועל כן יש לדחותם. בנסיבות האמורות הוחלט לגנוז את התלונות`.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב