קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

"במדינה דמוקרטית מתוקנת אין מקום לשימוש בכלי המעצר המנהלי"


ח`כ זהבה גלאון

ירושלים ,‏‏‏‏‏ ז` אייר תשע`א

‏11 מאי 2011


לכבוד

שר הבטחון

ח`כ אהוד ברק

באמצעות פקס מס` 03-6962757

שלום רב,

הנדון: מעצרו המנהלי של ד`ר אחמד קטאמש

אני פונה אליך בבקשה לבדוק את הסיבות למעצרו המנהלי של ד`ר אחמד קטאמש. בתאריך 21 באפריל 2011 נעצר בראמאללה ד`ר קטאמש, בן 60, וב - 28 באפריל הוארך מעצרו בשישה ימים נוספים לצרכי חקירה. ב – 3 במאי, היום בו היה אמור להשתחרר, הוצא לו צו מעצר מינהלי לשישה חודשים החתום על ידי קצין המודיעין של פיקוד המרכז, אלוף משנה יאיר קולס.


על פי כתבתה של עמירה הס (`הארץ`, 8 במאי 2011), טען דובר צה`ל כי ב – 3 במאי `נתקבל בידי גורמי הביטחון מידע עדכני, שלא היה ברשותם קודם לכן, שיש בו כדי להסביר על סיכון חמור הנשקף מהעצור. לפיכך הוצא כנגדו צו מעצר מנהלי`. מהכתבה גם עולה חשד שצו המעצר המינהלי שהוצא לד`ר קטאמש הוא פיברוק של צו אחר.


מעבר לתהיות הפרוצדורלית שעולות מהמקרה, קשה מאוד להאמין לטענה לפיה בדיוק ביום בו היה אמור ד`ר קטאמש להשתחרר ממעצר התקבל מידע המצדיק את השארתו במעצר מינהלי למשר שישה חודשים. לא רק שמקריות זו נשמעת מפוקפקת, אלא שהבחירה להשתמש בכלי הדורסני והשרירותי של מעצר מינהלי לחודשים ארוכים רחוקה מרחק שמיים וארץ מהליך תקין, בוודאי בהתחשב בעובדה שמשך כל זמן מעצרו נחקר קטאמש למשך עשר דקות בדיוק.

במדינה דמוקרטית מתוקנת אין מקום לשימוש בכלי המעצר המנהלי.

אם אכן בידי מערכת הביטחון ראיות חדשות הקושרות את ד`ר קטאמש לפעילות עוינת, הצעד הראוי היחיד הוא לחשוף אותן להגיש נגדו כתב אישום, ולהעמידו לדין פלילי. מעצר מנהלי סותר את העיקרון שאדם הוא חף מפשע עד שהוכחה אשמתו.

השימוש בכלי המעצר המנהלי רומס את זכויותיהם של ד`ר קטאמש ושל שאר עשרות הפלסטינים הנתונים בימים אלה במעצר מינהלי מתמשך; פוגע במהימנות טענותיהם של גורמי הביטחון; ומדיף ריח של פעולות המונעות מנקמנות ורדיפה אישית על חשבון אכיפת חוק.


אודה לטיפולך ולהתייחסותך לנושא, בהקדם האפשרי, ולעדכוני.


בברכה,

ח`כ זהבה גלאון


עב


קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עימותים ועצורים אחרי ההפגנה: זו מלחמה
הודעה מאת מארגני ההפגנה הערב (מוצ`ש) בכיכר רבין
נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎