קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

פלסטינים שרפו תמונות אובמה: מגן על רוצחים
ynet
אליאור לוי ועומרי אפרים
22.09.11
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L 4126057,00.html

האם השטח עומד לבעור בעקבות המבוי הסתום המדיני? יממה לאחר נאום נשיא ארה`ב, ברק אובמה, הפגינו בצהריים (יום ה`) עשרות פלסטינים מול המוקטעה ברמאללה ושרפו תמונות של אובמה. הם נשאו שלטים שעליהם נכתב: `אובמה הצבוע`. באחד השלטים, האשימו המפגינים את אובמה בהתייצבות `לצד הרוצחים ונגד הקורבנות`.

בצה`ל ובמשטרה נערכים לקראת אפשרות שהשטח יתחיל לבעור מחר, בעיקר לאחר תפילות יום השישי. משטרת מחוז ירושלים תקיים הערב דיון הערכת מצב, שבסופו יימסר אם תוגבל כניסת מתפללים למתחם הר הבית.

המפגינים ברמאללה זעמו על נאמו של אובמה אתמול בעצרת הכללית של האו`ם. היה זה נאום פרו-ישראלי כפי שלא נשא אבמה מאז שהתמנה לנשיא ארה`ב. אובמה אמר כי מדינה פלסטינית תוכל לקום רק במשא ומתן ולא בעזרת קיצורי דרך, והדגיש כי שום החלטה של האו`ם לא תשנה זאת. הוא הזכיר כי ישראל היא מדינה מוקפת אויבים שמתמודדת עם ירי רקטות וחינוך לשנאת ישראל בשכנותיה, ואמר שלכן דאגותיה הביטחוניות לגיטימיות.

חרף ההערכות לפיהן ייכנע יו`ר הרשות אבו מאזן ללחץ הדיפלומטי, מסתמן כי הפלסטינים בכל זאת יגישו מחר למועצת הביטחון של האו`ם את הבקשה להכרה מלאה במדינה פלסטינית. עם זאת, גורמים פלסטינים מעריכים כי אם וכאשר תידחה הבקשה במועצת הביטחון, הדיון בעצרת הכללת יתקיים רק בעוד כמה שבועות, אולי גם בעוד יותר מחודש.

במשטרה אומרים כי ההתפרעויות אתמול בשטחים, שבמהלכן נפצעו שתי ישראליות, בהן תינוקת בת שנה וחצי, היו נקודתיות, ולא גלשו לאלימות רחבת היקף. כרגע צופים שגם מחר לא יהפכו אירועי מחאה של הפלסטינים להפרות סדר המוניות. גורם ביטחוני אמר ל-ynet כי רמת הכוננות גבוהה מאוד, אף שאין מודיעין קונקרטי על כוונה להבעיר את השטח.

`נאום אבו מאזן באו`ם יהיה מחר בערב, ואין להם אינטרס להדליק את השטח, כי אירועים בעיתיים יתהפכו נגדם ויוכיחו שהם לא מסוגלים לנהל מדינה`, אמר אותו גורם. `המטרה היא שהאירועים מחר יסתיימו עם מספר נפגעים נמוך ככל האפשר, ולא ללבות את השטח`. למרות ההערכות האופטימיות, במשטרה מתייחסים ליום שישי כיום מבחן עם פוטנציאל נפיץ מאוד.

המשטרה תתגבר מחר את כוחותיה ותעבה מערכים תוך התמקדות בירושלים, באזור עוטף ירושלים ובמעברים לישראל מהשטחים. מוקד חשוב נוסף הוא הר הבית, שלתפילות בו יש פוטנציאל להתפתח להתפרעויות בכל יום שישי, ומחר - ביתר שאת. גם השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ`, ומפכ`ל המשטרה, רב-ניצב יוחנן דנינו, יבקרו שם מחר.

פלסטינים מעריכים: ההצבעה תידחה בחודש-חודשיים

מזכ`ל הוועד הפועל של אש`ף, יאסר עבד רבו, הנמצא עם המשלחת הפלסטינית בניו יורק, התראיין הבוקר לרדיו `קול פלסטין` והצהיר כי הבקשה לעצרת הכללית של האו`ם תוגש מחר מיד אחרי נאומו של אבו מאזן. עבד רבו הדגיש כי אין הסכם על ארכה מיוחדת שתינתן למועצת הביטחון בנוגע לבקשה הפלסטינית. לדבריו, הארכה ניתנת למועצה על פי נוהל שגרתי לצורך למידת הבקשה.

בעקבות אירועי אתמול שוררת פסימיות בקרב הפלסטינים בגדה, אך בראיון ל`קול פלסטין` ציין עבד רבו כי למעלה מ-150 מדינות יצביעו בעד הבקשה הפלסטינית בעצרת הכללית של האו`ם.

בשיחה עם ynet הסביר היום גורם מדיני פלסטיני את דבריו של עבד רבו וציין כי אבו מאזן אכן יגיש את הבקשה מחר. לאחר מכן יחל הליך טכני שבמסגרתו יעביר נשיא מועצת הביטחון את הבקשה לוועדה מיוחדת שאמורה ללמוד אותה. עם זאת, לדברי אותו הגורם, ארה`ב עדיין יכולה לעכב את הבקשה בוועדה.

`זה תלוי מאוד ברצון של האמריקנים`, מוסיף אותו גורם. `במקרה של מקדוניה זה לקח כמה חודשים, ובמקרה של דרום סודן זה לקח רק ימים ספורים`.

הגורם ציין כי אם מועצת הביטחון תעכב את הבקשה, יפנו הפלסטינים לעצרת הכללית של האו`ם, אך הוא לא ידע לומר מתי זה עתיד לקרות: `הסיכוי שזה יקרה במהלך שהותה של המשלחת הפלסטינית באו`ם בשבוע הקרוב הוא נמוך עד אפסי. אני מעריך שההצבעה תתקיים באוקטובר או נובמבר`.

בראיון הבוקר הכחיש עבד רבו כי מתנהלים מגעים לפגישה בין אבו מאזן לבין מזכירת המדינה האמריקנית, הילרי קלינטון, אך הוא הדגיש כי אין כל רע בכך שיתקיימו פגישות בין שני הצדדים. הוא הוסיף כי בפגישתו עם הנשיא אובמה עדכן אבו מאזן את הנשיא במהלך הצפוי מחר.

בחמאס ממשיכים להתריע מפני המהלך להכרה חד-צדדית במדינה. בכיר חמאס בעזה, מחמוד א-זהאר, אמר כי אם הקהילה הבינלאומית תכיר בפלסטין כחברה באו`ם, הפלסטינים לא יוכלו להמשיך להיאבק ולהתנגד לישראל. הוא הגדיר את המהלך כ`רעיון מדיני חסר תוכן`. הוא ציין כי זו עמדת כל תנועת חמאס. בכיר נוסף בתנועה, סלאח ברדוויל, אמר כי הנשיא אובמה נתן לאבו מאזן הבטחות וערבויות כוזבות, כדי לשמור על המשא ומתן עם ישראל וכדי לזנוח את הפנייה למועצת הביטחון.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב