קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

זכויות אדם גם למתנחלים
מאת חגי מטר
MySay
15.12.2011
http://www.mysay.co.il/articles/ShowArticle.aspx?articlePI=aaavyc

זה התחיל עם שורת ההודעות של פוליטיקאים ואנשי צבא על נקיטת אמצעים דרקוניים ואנטי-דמוקרטיים נגד המתנחלים הקיצוניים שתקפו חיילים (ופלסטינים – אין לשכוח) שוב התחילו הדיבורים על מעצרים מנהליים, על שימוש בחקיקה שנועדה לעצור טרור, על בתי משפט צבאיים לאזרחים, על מניעת פגישות עם עורכי דין, על ירי חי – לקט סמלי מבין האמצעים הרבים שמשמשים את הצבא בדיכוי המאבק הפלסטיני לעצמאות.

בימין אוהבים לטעון שפעילי זכויות אדם, או השמאל, מפעילים סטנדרטים כפולים, ובמקום בו מגנים דיכוי אנטי-דמוקרטי של פלסטינים – לא מגנים דיכוי דומה של מתנחלים. אך לא כך הוא. הנה כבר אתמול, בתגובה מהירה לשטף האיומים החדשים על המתנחלים, הוציאו ב`בצלם` הודעת גינוי והתנגדות לכלים שהציעו בממשלה במסגרת ההודעה אמרו בארגון לגבי ההכרזה על נוער הגבעות כארגון טרור כי `מדובר באמצעי פסול להתמודדות עם תופעת האלימות של אזרחים ישראלים בשטחים, שיש לטפל בה במישור הפלילי`, ובהמשך דחו את הקריאה לירות במתנחלים בירי חי.

ובצדק. התשובה למערכת החוק הצבאי והביטחוניסטי – שנועד לדכא את הפלסטינים ומשמש עוד רובד של הפרדה גזעית בין יהודים לערבים בשטחים – אינה הרחבה של השימוש בשיטות אכיפת חוק טוטאליטריות, אלא החיסול שלהן. כל ארגון שנלחם למען זכויות אדם, וודאי כל אדם שמגדיר את עצמו איש שמאל – שחיי אדם וחירות ושוויון יקרים ללבו – יתייצב מאחורי האמירה הזאת. בניגוד לטענות הימין, מטרת המאבק שלנו אינה לפגוע ביהודים, או בחיילים או במתנחלים באשר הם. כבני אדם אנו מכבדים אותם ואת הזכויות שלהם. ההתנגדות שלנו נובעת ומופנית רק כלפי הפשעים שלהם במסגרת מערכות הכיבוש והאפרטהייד. רק לזכויות יתר, שמבוססות על נישול וגירוש וגזל, יש להתנגד. לא לזכויות האנשים עצמם.

אותה עמדה צריכים גם עיתונאים לנקוט כלפי הדרישה שצלמת `מקור ראשון`, מרים צחי, תמסור תמונות שצילמה לידי המשטרה. בית משפט השלום בירושלים דרש היום (חמישי) מצחי ומהעיתון למסור תמונות מפלילות שצילמה בזמן ההתקפה של המתנחלים על פלסטינים בכביש 55. צחי מסרבת למסור את התמונות, מתוך ההיגיון הבסיסי שכל עיתונאי היה מפעיל בניסיון לשמור על המקורות והקשרים שלו. כפי שמדווח ב`הארץ`, צחי ו`מקור ראשון` מגישים ערעור על ההחלטה.

כבר בשעות האחרונות מספר צלמי תקשורת ועיתונאים מביעים זעם בפייסבוק על החלטת בית המשפט, ותמיכה בצחי, וזאת על אף שהכותבים רובם ככולם הם אנשי שמאל. זוהי אכן חובתו של כל עיתונאי לגלות עכשיו סולידריות עם צחי ו`מקור ראשון`, ולזכור שחלק מהצמצום של המרחב הדמוקרטי שנגדו אנו נלחמים כיום מתבטא בדיוק בפגיעה בחיסיון המקורות. במקרים קיצוניים זה יכול להגיע לקנה המידה של פרשת קם-בלאו, אבל זה מתחיל בדיוק בדברים קטנים כאלה.

ועם כל זאת, חייבים לזכור שמה שמאפשר את התמיכה של השמאל בזכויות המתנחלים הוא בדיוק האמונה האוניברסליסטית שלו - אותה אמונה שנעדרת מהמחנה השני. בדיוק אותם אנשי `אם תרצו` שזועקים, ללא הצדקה, שלזכויות המתנחלים לא דואגים, יהיו הראשונים לתת גושפנקא לא רק להמשך הכיבוש ושלילת הזכויות מפלסטינים - אלא גם להרחבת הפרות הזכויות גם לעבר מחנה השמאל היהודי, עיתונאים, פעילים ובכלל.

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד