קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מלחמת יום הכיפורים השנייה
on-the-left-side
יגאל לביב
21.08.12
http://on-the-left-side.org.il/?p=4266


ההיסטוריונים מתווכחים אם נשיא ארה`ב רוזבלט איפשר את התקיפה היפנית על פרל הרבור כדי להוביל את ארצו למלחמה עם גרמניה ויפאן. ההיסטוריונים מתווכחים גם על השאלה אם מזכיר המדינה האמריקאי קיסינג`ר איפשר את מלחמת יום הכיפורים כדי לכפות על ישראל מפלה קשה, שתיאלץ אותה להגיע להסדר שלום עם מצרים. והתמורה האמריקאית: מעבר של מצרים ושותפותיה, כסוריה, לגוש האמריקאי. האם מהלכי ארה`ב נעשו בידיעה מלאה שלה ועל סמך תכנון מראש, או שהיא רק ניצלה הזדמנויות? העובדות ההיסטוריות הן שישראל סירבה משך שנים להצעות מצרים להסדר מדיני על בסיס יציאה מסיני ושחרור תעלת סואץ לריבונות מצרית. רק לאחר מפלת יום הכיפורים הסכימה ישראל להצעות המצריות.

מה שקורה כיום נראה כמו מהדורה שנייה של מלחמת יום הכיפורים. מרבית הפרשנים שואלים מה ישראל תעשה, ואינם שואלים את השאלה החשובה: למה אמריקה לא עושה?
בשורה של אירועים למדה ישראל בדרך הקשה שלהמרות את פי האמריקאים מביא למכות אנושות. ב-1957 חשב ראש הממשלה בן-גוריון שאנגליה וצרפת הן עדיין שליטות העולם, וכרת עמן ברית להפלת נשיא מצרים נאצר וכיבוש סיני, כשירות על הלאמת תעלת סואץ בידי מצרים. התמורה: סיוע וידע להקמת הכור בדימונה. ארה`ב לא נספרה כלל. התגובה הייתה מהירה: נשיא ארה`ב אייזנהאואר שלח מברק לישראל הדורש נסיגה מיידית מכל השטחים הכבושים אחרת תתערב ארה`ב באזור. בן-גוריון, שזה עתה הכריז על הקמת מלכות ישראל השלישית, הבין שעשה שגיאה חמורה ונסוג מכל סיני. במלחמת יום הכיפורים היה קיסינג`ר למעשה הממונה על צה`ל, הודות לשליטתו על הרכבת האווירית שסיפקה לישראל תחמושת והצילה אותה מתבוסה חמורה יותר. שנים לאחר מכן רצתה ארה`ב שראש ממשלת ישראל שמיר יתחיל במשא ומתן עם הפלסטינים. שמיר סירב. פרצה האינתיפאדה שהביאה את ישראל לסף פשיטת רגל כלכלית. כדי לקבל הבטחה אמריקאית לערבויות כספיות, ניאלץ שמיר להשתתף בוועידת מדריד. האמריקאים לא הסתפקו בכניעתו, וסירבו לשחרר את הערבויות עד ששמיר הודח ורבין מונה לראש ממשלה.

מדינות אחרות אף הן למדו על בשרן את משפטו של הנשיא האמריקאי תיאודור רוזבלט: דבר דברי נועם, אולם אחוז מקל עבה בידך. כאשר ארה`ב רוצה משהו חיוני היא לא מהססת להשיגו בכל דרך – מפלישה לגרנאדה ועד פלישה לקובה, ומימון הפיכות ומחתרות בכל מקום שהיא רוצה.

אז למה ארה`ב אינה אומרת בפשטות לישראל לשבת בשקט? התירוץ של חשש אובמה מהבחירות הוא שטות. הרוב המוחלט של יהודי ארה`ב תומכים בדמוקרטים בכל מקרה, ומצביעים רק לפי שיקולים אמריקאיים. ללא תמיכה אמריקאית שקטה ישראל לא מסוגלת להגיע לאיראן, ובודאי לא לגרום נזק ממשי. מה פשר המשחק של ארה`ב בנושא? האפשרות שזו הסכמה חשאית בין הנשיא האמריקאי לישראל, להעמיד פנים שאין לאמריקאים שליטה על המשוגע התורן כדי להגביר לחצים על איראן – חדלה להתקיים, לאחר שראשי משרד ההגנה האמריקאי הצהירו שלישראל אין יכולת לפגוע באיראן בצורה ממשית. אז למה ממשיך אובמה להצהיר שישראל היא בת חורין לעשות כרצונה? הייתכן שהגיע למסקנה, כמו קודמו ניקסון ב-1973, שרק תבוסה תכפה על ישראל הסכם שלום עם הפלסטינים? האם ארה`ב מוכנה למלחמת יום כיפור שנייה, שבה תתקוף ישראל את איראן בלי לגרום לה נזק ממשי, אולם הפגיעות בישראל יורידו אותה על ברכיה? מהלך כזה יביא להסדר בין ישראל לפלסטינים, ואולי לשינוי המשטר באיראן.

ארה`ב יכולה רק להרוויח מהמהלך. וישראל? אהוד ברק אמר כי יהיו רק 500 נפגעים. אמיר אורן ציטט ב`הארץ` אזרח מקורב למשרד ראש הממשלה הסבור שיהיו 5,000 נפגעים, מהם 4,500 פצועים. אלו הערכות של הממשל הישראלי. בפועל – כל תרחיש אפשרי.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב