קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

להושיט ענף זית
on-the-left-side
הודא אבו חמיד
26.09.12
http://on-the-left-side.org.il/?p=4569מאות יהודים טובים, פעילי זכויות אדם, מגיעים לכפרים פלסטיניים בגדה לעזור לכפריים במסיק, ולעמוד מול התנכלויות של מתנחלים ומשיכות כתף של חיילים
בעוד 10 ימים תתחיל השנה עונת מסיק הזיתים. כבת הגליל שגדלה בתוך מטעי זיתים, עונת המסיק הייתה עבורי תמיד חגיגה. למסיק הזיתים יש במגזר הערבי תמיד השפעה רגשית, מעבר להשפעה הכלכלית הגדולה.

בשנים האחרונות הפכו מטעי הזיתים בגדה המערבית מטרה לחבלות. מתנחלים שורפים וגודעים עצי זית לכל אורך השנה, ובעונת המסיק – מפריעים לכפריים הפלסטינים למסוק, ולעתים אף גונבים את הפרי. בבית הספר למדנו בתנ`ך את ספר `דברים` (כן, גם בבית ספר ערבי לומדים תנ`ך…), ואני זוכרת ממנו את הפסוק `כי תצור אל עיר ימים רבים להילחם עליה לתפשה, לא תשחית את עצה לנדח עליו גרזן, כי ממנו תאכל ואותו לא תכרות, כי האדם עץ השדה לבוא מפניך במצור`. אני בטוחה שגם המתנחלים – שרובם דתיים – מכירים את הפסוק. אלוהים מצווה שאפילו בכיבוש עיר אסור להשחית עצים. אז אני באמת לא מצליחה להבין איך יהודי משחית עץ זית – רק בשל היות העץ של כפרי פלסטיני. אלה הם הפנים השטניות של הכיבוש.

אבל לפרשת עצי הזית בגדה המערבית יש גם פנים יפות. וגם הן פנים יהודיות. יש כמה מאות יהודים טובים, פעילי זכויות אדם, שמזה עשר שנים מגיעים לעשרות כפרים פלסטיניים בגדה לעזור לכפריים במסיק, ולעמוד מול התנכלויות של מתנחלים ומשיכות כתף של חיילים. באחת הפעמים שבהן הצטרפתי לעזור, התרשמתי במיוחד מהרבנים שבהם, מהארגון `שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם`. הם מבינים היטב את משמעות `האדם עץ השדה`, ונוהגים בהתאם. אני מרגישה כל שנה שרבנים אלה, יחד עם כל `קואליציית המסיק` שהקימו, מחזירים לי את האמונה שיש גם יהודים טובים, ושיהודים ופלסטינים יכולים לחיות יחד בשלום. אני זוכרת שהייתה גם החלטה של בית המשפט הגבוה לצדק שקבעה שהצבא חייב לאפשר לכפריים הפלסטינים להגיע אל כל אדמותיהם, משני צדי גדר ההפרדה, וחייב להגן עליהם בעת המסיק.

בני משפחתי, המומחים לזיתים, אומרים שיבול הזיתים גבוה ונמוך לסירוגין, ב`פעימות` של שנתיים. השנה, הם אומרים, צפוי יבול טוב, ועונת המסיק תימשך כחודשיים. אני שומעת שהפעילים של `קואליציית המסיק` כבר מתארגנים לעזרה, ושמחתי לראות פרטים על כך גם במגזין `על צד שמאל` (במדור ה`אירועים`).

אני מבקשת להעביר מסר לכל הישראלים היהודים – המתנחלים, פעילי זכויות האדם, ו`סתם` ישראלים: כל הפלסטינים – אזרחי ישראל, תושבי הגדה המערבית ורצועת עזה, ואפילו הפלסטינים במדינות ערב – כולם שומעים על המסיק בכפרי הגדה המערבית, על הצללים והאורות שבו. אני מניחה שרבים-רבים מהם מרגישים כמוני: פעילי זכויות האדם היהודים, בעזרה הרבה שלהם בעונת המסיק, מושיטים ענף זית לעם הפלסטיני!
חג שמח.הכותבת הנה סוציולוגית ופעילה חברתיתד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב