קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מלחמה ושלום במסיק: דיווח ביניים
on-the-left-side
יחיאל גריינימן
01.11.12
http://on-the-left-side.org.il/?p=4815

קיבלנו דיווחים על נזקים כבדים לכ-350 עצי זית בכפרים ינון, קריות, עין עבוס ומורייר. בכפר קריות מצאנו גם הרעלה של מטע זיתים.

להלן דיווח ביניים על השבועיים הראשונים של עונת מסיק הזיתים בגדה המערבית ב-2012. השנה סייענו – חברי `שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם` – למסוק את עצי הזיתים בכפרים דיר איסטיה, ג`מיין, עוורתא, בורין, סינג`יל, סוועיא, חארס ובילע`ין. הוצאנו למסיק כעשרה מתנדבים ומתנדבות ביום בממוצע. היו ארבעה ימים שהאוטובוס שלנו היה מלא לגמרי במתנדבים – עשרים מתנדבים ועוד חמישה עשר תלמידי רבנות שהתלוו אלינו ביום שישי האחרון. בסך הכול היו לנו כבר ארבעה עשר ימי התנדבות לסיוע במסיק, והוצאנו לשטח כמאה ושמונים מתנדבים! רוב המתנדבים היו ישראלים, אך התווספו לכוח הסיוע גם מספר מתנדבים זרים – רובם הגיעו מהקבוצה הבודהיסטית `להיות שלום` (Be Peace), והצטרפו אלינו גם קבוצות יהודיות מאמריקה ומתנדבים מגרמניה. פעמיים ליוו אותנו גם עיתונאים זרים: מהטלוויזיה הארצית הגרמנית ומ`אייריש טיימס`.

ברוב הימים שתאמנו את השתתפותנו במסיק עם מפקדת התאום-קישור של צה`ל (המת`ק), לא הייתה לנו בעיה עם הצבא או עם המתנחלים. אבל ממוקדי מסיק אחרים בגדה המערבית שמענו סיפורים רבים על התנכלויות מצד המתנחלים ואף לעתים מצד כוחות הביטחון, ועל הרס שנגרם לעצים. גם בשלוש מהנסיעות שלנו חווינו הטרדות. למשל, עוכבנו כאשר הנהג של המיניבוס שלנו, אבו רמי, הגיע עם המתנדבים שלנו למסיק למחסום `שערי שומרון`, המחסום העומד לפני ההתנחלות אריאל. השמירה במחסום זה הופרטה על ידי משרד הביטחון והופקדה בידי חברת ביטחון פרטית. עובדי החברה עיכבו את המיניבוס במחסום ועברנו חיפוש משפיל שלוש פעמים. העברנו תלונות על כך לגורמים הרלוונטיים.

אנחנו יודעים על גניבה של זיתים במספר מקומות, ובעיקר במטעי פרעתה הקרובים למאחז `חוות גלעד` – החקלאים הפלסטינים במקום לא יכולים להיכנס לאדמותיהם ללא ליווי צמוד של כוחות הביטחון, וגם זאת במספר מצומצם של ימים במשך השנה. יותר ממאה עצים בפרעתה נמסקו בזדון על ידי מתנחלים, ולא נשאר אף זית אחד על ענפיהם. קיבלנו דיווחים על נזקים לכ-350 עצי זית בכפרים ינון, קריות, עין עבוס ומורייר. הנזק הכבד התבטא בכריתות עצים, בגנבת זיתים, ובכריתות של גזעים וענפים. בכפר קריות מצאנו גם הרעלה של מטע זיתים.

מסיק בקרבת המאחז הבלתי חוקי `גבעת הרוא`ה`. צילם: הרב יחיאל גריינימן
נשמח לתוספת מתנדבים בהמשך המסיק!ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב