קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - מאמרים ותרגומים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ביקורת על מצע מפלגת הירוקים :`יש לי בעיה עם מה שאין בו...חיפשתי בנרות פרק שיעסוק בכור הגרעיני בדימונה, שיש לו השלכות סביבתיות ומדיניות הרות גורל שלעומתן כל השאר הוא כסף קטן.`
דרור שלום,

תודה על היענות לבקשתי. קראתי את המצע בעיון, ואין לי מחלוקת עם הכתוב, רובו הגדול מקובל עליי, אבל יש לי בעיה עם מה שאין בו. בנושא העימות ישראלי ערבי ובעיקר ישראלי פלסטיני, אתם מסתפקים בהגדרות כלליות כמו שיתוף פעולה אזורי בנושאי איכות הסביבה, שאיש לא יתנגד להן, אבל עוקפים את ליבת הסכסוך, שבלי פתרונה לא יתכן שיתוף פעולה כלשהו. אף מילה על הכיבוש, על משטר האפרטהייד השורר שם והפרות זכויות אדם המתרחשות שם מדי יום כבר 45 שנים, שכרוכים גם בהרס הסביבה. אף מלה על ההתנחלויות שהן לא רק זיהום מוסרי אלא גם זיהום סביבתי אקולוגי. אף מילה על עמדתכם, אם ישנה, בנושא גבולות מדינת ישראל. האם הקו הירוק הוא גבול המדינה ויש לסגת אליו, או שאתם תומכים בהמשך שוד אדמות הפלסטינים בשטחים הכבושים? מה עמדתכם על כריתת עשרות אלפי עצי זית של פלסטינים על ידי בריוני המתנחלים, שבנוסף לנזק הישיר למשפחות פלסטיניות גורר עימו נזק סביבתי חמור? האם אתם בעד שתי מדינות או בעד סיפוח השטחים ויצירת מדינה אחת מהים לנהר? מה עמדתכם בסוגיית המצור על עזה שיש לו היבטים סביבתיים אדירים.


חיפשתי בנרות פרק שיעסוק בכור הגרעיני בדימונה, שיש לו השלכות סביבתיות ומדיניות הרות גורל שלעומתן כל השאר הוא כסף קטן. ישראל היא גן עדן לנשק השמדה המונית, אטומי, ביולוגי וכימי. ישראל הכניסה את האזור למרוץ חימוש גרעיני שהוא נשק שואתי, נשק יום הדין, ולכם אין מה לומר למשל על הפיכת המזרח התיכון לאזור מפורז מנשק זה? באין פרוז, זה רק עניין של זמן, עד שכל מדינות האזור יצטיידו בנשק זה, ואין צורך להכביר מלים על הסכנות הנובעות מכך באזור נזיל ושביר המונהג בחלקו על ידי קנאים דתיים עם קשר ישיר ליושב במרומים, בישראל כמו אצל כמה משכנינו.


הכור בדימונה הוא ישן, בן למעלה מ-40 שנים, שבכל מקום אחר בעולם הדמוקרטי נחשב לכור זקן שיש לדומם. הכור יושב באזור השבר הסורי אפריקני ורעידת אדמה בדרגה 9 או 10 בסולם ריכטר, כפי שהתרחשה בטורקיה, יבקע את הכור ויכסה את ישראל בענן רדיו אקטיבי שעלול להפוך אותה לבלתי ראויה לחיים. לנו אין רזרבות שטח שיש לרוסיה, שיכולה, אחרי אסון צ`רנוביל, לסגור שטח רעיל בגודל מדינת ישראל ועדיין להמשיך ולהתקיים. הייתי מצפה שבמצע שלכם תופיע דרישה תקיפה לסגירת הכור בדימונה, בטרם יתרחש אסון, אבל אף מלה.הטמנת פסולת גרעינית היא סוגיה שמטרידה ירוקים בכל העולם משום שמדובר בחומרים שממשיכים להפיץ קרינה רדיואקטיבית במשך אלפי שנים, הטמנה לא בטוחה מסכנת את מי התהום, הקרקע ויבולים חקלאיים. יש דרכים שונות להטמנת פסולת גרעינית וההבדלים הם ברמת הבטיחות. רמת בטיחות גבוהה, כמו מיצוק הפסולת, היא גם יקרה מאד, לעומת זאת קבורת הפסולת במיכלים, היא זולה יותר אבל עם השנים גדלה סכנת דליפה למי התהום, שמשמעותה זיהום המים והקרקע. גם בתחום המיכלים יש רמות שונות, יש זולים יותר ויקרים יותר. מה קורה בתחום כה מהותי לחיינו בדימונה? כיצד קוברים שם את הפסולת הגרעינית? באיזו רמת בטיחות? בישראל אין כל בקרה ציבורית בנושא ואני מצפה ממפלגה ירוקה הנושאת את נס איכות הסביבה ובריאות האזרחים, לכלול במצעה דרישה להפסקת קשר השתיקה בנושא ופתיחת כל אזורי ההטמנה של הפסולת הגרעינית שייצר ומייצר הכור בדימונה, כמו גם הכור הקטן יותר בנחל שורק, לביקורת ציבורית לא ממשלתית כמו עמותת אדם טבע ודין שתיעזר במידת הצורך במומחים בינלאומיים.


אודה על התייחסותך להערותיי.

גדעון

עב

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

כיף לחגוג עם נטע, עצוב להבין מה שהניצחון יעשה לנתניהו ולכיבוש
סמרטוט אדום : שולמית אלוני ז`ל , הנדון: דחיית עתירתו של מרדכי ואנונו
סמרטוט אדום : ההתנגדות שלי לאפרטהייד עלתה לי ולסגני במשרתנו