קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ירושלים שמקיין וליברמן לא ביקרו

מאת חגית עופרן
הכותבת היא ראש צוות מעקב התנחלויות של שלום עכשיו
- 12/01/2010
http://www.peacenow.org.il/site/he/peace.asp?pi=195&fld=694&docid=4532

ביום ראשון, 10/1/10, ביקרו הסנטורים ג`ו ליברמן וג`ון מקיין בירושלים, במה שהסתבר כעוד ביקור הזדהות רגיל עם ישראל. בשבועות האחרונים ירושלים עולה שוב ושוב לכותרות עם פרובוקציות והודעות על התנחלות חדשות ועם מתיחות גוברת, אך דבר מכל זה לא בא לידי ביטוי בביקור של הסנאטורים. במסיבת עיתונאים שערכו בתום הביקור הם הספיקו לבקר את סנטור מיטשל על ההערה שלו על הערבויות האמריקניות ולחזור על המנטרות השחוקות שיחסי ישראל–ארה`ב טובים מאי פעם, אבל אף מילה לא נאמרה על המציאות שאותה הם פגשו בירושלים. ואולי בעצם, שניהם לא פגשו במציאות האמיתית בירושלים והם העדיפו לבקר בירושלים המדומיינת שבה יש רק צד אחד, ישראלי, והפלסטינים שבה הם במקרה הטוב רק תפאורה.

אז באיזו ירושלים מקיין וליברמן לא ביקרו? הם לא ביקרו בירושלים שרוחשת וגועשת מתחת לפני השטח, ירושלים שכמעט בכל יום בשבועות האחרונים מודיעה על התנחלות חדשה, ירושלים שהאתרים הרגישים ביותר שלה נשלטים על ידי קבוצות מתנחלים קיצוניות, וירושלים שממשיכה לשמש כקלף בידי ממשלת ישראל כדי למנוע את חידוש המו`מ עם הפלסטינים.

ישנם שני סוגים של התנחלויות בירושלים: שכונות יהודיות שהוקמו על ידי הממשלה בשטחים שסופחו לירושלים ב-1967, בהן מתגוררים כיום כ-190,000 ישראלים; ומתחמי התנחלות קטנים בלב השכונות הפלסטיניות בסביבת העיר העתיקה, בהן מתגוררים כ-2,000 מתנחלים, שמאובטחים ע`י מספר דומה של מאבטחים חמושים. ההתנחלויות הגדולות נועדו למנוע פתרון של שתי מדינות על ידי ניתוק מזרח ירושלים מהגדה המערבית. לעומתן השכונות הקטנות נועדו ליצור ערבוב בין האוכלוסיות וליצור דומיננטיות ישראלית גם באזורים פלסטיניים ובכך למנוע אפשרות להסדר בירושלים, שכולם יודעים שיהיה חייב להתבסס על העקרון של `השכונות היהודיות לישראל – והשכונות הפלסטיניות – לפלסטין`.

את הגל הראשון בסערה הנוכחית בירושלים, פתחה דווקא התנחלות מהסוג הראשון, כאשר דווקא שבוע לפני ההודעה על הקפאת הבנייה בהתנחלויות, פירסם נתניהו את הכוונה לאשר כ-900 יחידות דיור חדשות בשכונת גילה. לפני כשבועיים, בעוד לפי השמועות מתרקמת נוסחה בסיוע מצרים להחזיר את הצדדים למו`מ, הודיע שר השיכון הישראלי על הכוונה לפרסם מכרזים לבנייה של 692 יחידות דיור חדשות במזרח ירושלים, ברמות, פסגת זאב ונווה יעקב.

ההודעות על ההתנחלויות מהסוג השני, הגיעו בשבוע האחרון בזו אחר זו, כשחלק מהדיווחים מערבבים בין כוונות, תכניות ופעולות של ממש. אנחנו ננסה לעשות מעט סדר.

בשבוע שעבר אישרה עיריית ירושלים הענקת היתרי בנייה ל-24 יחידות דיור למתנחלים במתחם בית אורות בלב השכונה הפלסטינית א-טור. חברי מועצה מטעם מרצ ערערו על ההחלטה ומועצת העיר אמורה לדון באישור הסופי בשבועות הקרובים.

בשעפט אישרה הועדה המחוזית תכנית להקמת 50 יחידות דיור למתנחלים. האישור ניתן כבר בחודש מארס 2009, אך הדבר פורסם בתקשורת רק בימים האחרונים. עדיין לא מדובר במתן תוקף לתכנית ויידרשו עוד הליכים ממושכים עד שהבנייה תוכל להתחיל.

בשייח` ג`ראח ב-29/12/09 התקדמה התכנית לבניית יחידות דיור במלון שפרד לשלב האחרון של תשלום היטלים בעירייה, וייתכן שבימים או בשבועות הקרובים נראה את תחילת עבודות הבנייה.

בראס אלעמוד נראו בשבועות האחרונים עבודות שיפוצים במבנים ששימשו את המשטרה עד לפני כשנתיים והועברו למתנחלים, כנראה כדי להכשיר אותם למגורים. עוד פורסם כי עיריית ירושלים אישרה בתקציב 2010 מימון של 250,000 ₪ למיקווה בראס אלעמוד.

בעטרות מנסה העירייה לקדם תכנית להרחיב את אזור התעשייה ולהשתמש לצורך כך בשטחי שדה התעופה שהפסיק לפעול, אך מדובר בשלב ראשוני ביותר של עבודות התכנון.

בהר הזיתים התפרסמה ידיעה כאילו בית המלון שבע הקשתות נמכר למתנחלים, אך הסתבר שהידיעה איננה נכונה. יחד עם זאת, בשנים האחרונות התחילו מתנחלים להביא למלון קבוצות חיילים לסופשבוע במסגרת סמינרים על ירושלים. ייתכן שהוחלט להרחיב את היקף הפרוייקט.

המשמעות של כל ההתפתחויות הללו היא הרחבת השליטה והדומיננטיות הישראלית גם אל השכונות הפלסטיניות בירושלים. המשך המגמה הזאת, לא רק שהיא עלולה להצית את האש בירושלים, אלא שהיא אף מאיימת לטרפד אפשרות של פשרה בירושלים.

כמעט ולא פורסם שליברמן ומקיין ביקרו הפעם גם במנהרות הכותל ובאתר עיר דוד בסילוואן. הם התארחו על ידי עמותות המתנחלים שמנהלות את האתרים הללו, והתרשמו מהחפירות התת קרקעיות והגילויים הארכיאולוגיים המרשימים. אלא שככל שהעמותות הללו מגלות וחושפות את ההסטוריה ואת העבר, כך הן מסתירות ומכסות את ההווה, ומטילות צל כבד על העתיד. מקיין וליברמן ראו אולי חלקים מירושלים של העבר, אבל הם לא ראו את ירושלים האמיתית, את הפלסטינים שחיים בה ואת מה שמתרחש בה באמת במציאות של היום.

המאמר פורסם ב- Huffington Post

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות