קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

עו"ד בירדן: ריבלין וח"כ אלדד מסכנים את בטחוננו
מאת אריק בנדר
מעריב 23.1.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/043/955.htmlהאם התובע הכללי הירדני יוציא צו מעצר נגד יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין וח`כ אריה אלדד? אמש (שבת) נודע כי לפני כשבועיים הגישה קבוצה של עורכי דין תביעה לבית המשפט המחוזי ברבת עמון נגד יו`ר הכנסת ריבלין וח`כ אלדד, בגין סיכון ביטחונה של ירדן, לאחר שלדבריהם קראו השניים להפוך את ממלכת ירדן למדינה פלסטינית.


גורמים מדיניים בירושלים אמרו ליו`ר הכנסת וח`כ אלדד כי התיק בעניינם הועבר ביום רביעי האחרון לידי התובע הכללי של ירדן, שאמור לפתוח בימים הקרובים בשימוע כדי להחליט האם יש מקום בהמשך ההליכים המשפטיים נגד השניים.

התביעה הוגשה על ידי עורכי הדין חכמת רואשדה, רבחי אלעטיוי, מוסטאפא נסראללה וחסאם אלח`ראני, שמתבססים על סעיף בחוק העונשין הירדני הגורס כי החוק הירדני חל על כל אדם, ירדני או זר, בתוך המדינה ומחוצה לה, אשר פועל נגד ביטחון המדינה.

עו`ד רואשדה, המשמש כדובר מטה עורכי הדין שהורכב לקיום `מעקב אחר פשעי האויב` וכולל כמאה עורכי דין, אמר כי התבטאויות יושב ראש הכנסת ריבלין וח`כ אלדד `הקוראות לסיפוח ירדן לישראל והפיכת ירדן למולדת אלטרנטיבית לפלסטינים`, הינן בבחינות שינוי החוקה הירדנית בדרך בלתי חוקית, וכי על פי סעיף 138 של חוק העונשין דין מוות חל על מי שמנסה לשנות את החוקה הירדנית בדרך בלתי חוקית.

הליך ארוך
התובע הירדני אמור לפתוח בשימוע בו העותרים יעלו טענותיהם ויזמן את העדים. בדיווח בתקשורת הירדנית נמסר כי עו`ד רואשדה מעריך שההליך יחל כבר בשבוע הבא ויכלול את בדיקת העבודות שנכללו בכתב התביעה ולאחר מכן יתחיל בזימון עדים.

בהליך השימוע ירכז התובע את התוצאות ויחליט אם להגיש המלצות לאישור פרקליט המדינה הירדני. לאחר מכן אמור פרקליט המדינה לבחון את הנושא ולהחליט באם להעביר את כתב האישום להכרעת בית הדין לביטחון המדינה.

עו`ד רואשדה צוטט אומר שהתובע הכללי יוכל על

פי החוק להוציא מעצר נגד ריבלין ואלדד ואף להעמידם לדין בפני בית הדין הירדני לביטחון המדינה. גורמים מדיניים בירושלים מסרו ליועץ המדיני של ריבלין כי מדובר בשלב ראשון בהליך ארוך `שאכן נראה כנע קדימה`, אך לדבריהם יש לזכור כי ישנם לפחות שני צמתי החלטה אשר נמצאים תחת השפעת גופים ממסדיים.

בתגובה אמר הערב ח`כ אלדד: `לצערי לא הצעתי אף פעם לספח את ירדן לישראל אולם אני מוכן לשקול את הרעיון ובאופן כללי אין ספק שהמשטר הירדני מזהה סכנה לקיומו אם תהיה דמוקרטיה בירדן`.
ריבלין: איומים לא יכולים להרתיע אותי
הוא הוסיף כי `אם הפלסטינים בירדן יהפכו ממצביעים לפרלמנט שאין לו סמכויות, לבוחרים לפרלמנט שיש לו סמכויות חקיקה כמו במדינה דמוקרטית - אין ספק שצפויה סכנה לקיומו של המשטר ההאשמי`.

אריה אלדד. צילום ארכיון: פלאש 90לדבריו בכל מקרה מדובר בעניין ירדני פנימי. `תפקידי כנבחר ציבור בישראל היא לא לחולל שינוי פנימי בירדן אלא להציע תוכנית אלטרנטיבית לתוכנית האובדנית הנקראת שתי מדינות לשני עמים` וגם איומים בגזר דין מוות צפוי לא יכולים להרתיע או אפילו להדאיג אותי`.

יועץ התקשורת של ריבלין, הראל טובי, אמר הערב כי ריבלין לא דיבר על סיפוח ירדן או אל הפיכת ירדן למדינה הפלסטינית: `ריבלין באזכרה לז`בוטינסקי התפלמס עם הנשיא פרס שטען כי משנתו של ז`בוטינסקי לא רלוונטית עוד. ריבלין אמר כי משנתו של ז`בוטינסקי רלוונטית, חיה ובועטת. גורמים קיצוניים איסלמיים בירדן הפכו את האמירה הזאת לתמיכה בשתי גדות לירדן והסיקו מה שהסיקו`.

לדבריו `ריבלין מכבד מאוד את הממלכה הירדנית האשמית ורואה חשיבות עצומה ליחסים האסטרטגיים עם ירדן`. גורמים מדיניים בירושלים העריכו הערב כי יוזמת התביעה נגד ריבלין ואלדד תיבלם בסופו של דבר.


עק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד