קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בה`ד אריאל
עינת ויצמן
25.1.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/044/481.html


אריאל, למי שלא מצוי במפות, היא פרבר ירוק של העיר שכם. בחבל ארץ זה, כמו בכל רחבי הגדה המערבית, החינוך הגבוה נתון במצוקה. אף לא אחת מהאוניברסיטאות בגדה אינה מציעה מסלול מוכר ללימודי תואר שלישי. אולם השבוע נפל דבר בפלסטין: בצו השלטונות נקבע כי המכללה האזורית תהיה מעתה אוניברסיטה. זו היתה יכולה להיות בשורה משמחת עבור מיטב המוחות הפלסטינים בגדה, אך למרבה הצער, האוניברסיטה החדשה חלשה בגיאוגרפיה.

אתר המוסד מכריז בגאון כי `שוויון ההזדמנויות הביא אלינו מספר לא מבוטל של בני מיעוטים - ומעיד, על אף חילוקי הדעות והשוני המנטלי, התרבותי והאידיאולוגי, על יכולתה של האקדמיה לשמש בסיס להידברות ולקירוב לבבות`.

אולם הביטוי `בני המיעוטים` אינו נסוב כאן על המיעוט בגדה, אלא על המיעוט הפלסטיני שמתגורר בישראל השכנה. ואכן, חרף מיקומה, ועל אף שהוקמה בחסדי המל`ג יהודה ושומרון, האוניברסיטה החדשה חושבת שהיא מוסד ישראלי. המפה המופיעה באתר האוניברסיטה תחת הכותרת `דרכי גישה` מבהירה כי למכללה ניתן להגיע רק מכיוון מערב, כאילו ממזרח אין כלום. כך נוצר מוסד אקדמי יחיד במינו - אוניברסיטה אזורית ששעריה נעולים בפני האוכלוסייה המקומית.

עם כל הייחוד הגרוטסקי שלה, כדאי לזכור שהאוניברסיטה הקולניאליסטית החדשה, היושבת על כרי דשא פורחים, ומוקפת חומה מול נוף צחיח, דומה בהרבה ממאפייניה לאוניברסיטאות הישראליות האחרות, אלו שכן נמצאות בישראל.
אינה שונה מבי`ס לצלפים

כידוע, משטר ההפרדה לא פסח גם על אלו ושעריהן פתחים רק לאזרחי המדינה, אך לא לנתיניה. אם אכן יושלם המהלך של הפיכת המכללה לאוניברסיטה, יושווה מעמדה לשאר אוניברסיטאות ישראל ויהיה אפשר להסביר בעולם טוב יותר מהו אפרטהייד ואיך הוא פועל, כמו גם את חלקן של האוניברסיטאות האחרות בקידום ושימור הכיבוש. כמו אחותן החדשה בגדה, גם האוניברסיטאות בארץ מתפארות במחקר ובפיתוח בשירות כוחות הביטחון, ומציעות שלל קורסים, מלגות, והטבות למשרתים בצבא והקלות לנעדרים בגין שירות מילואים או השתתפות במלחמה.

אל לנו לשגות באשליות, חלק מלימודי הערבית באוניברסיטאות בארץ לא נועדו לקירוב לבבות, אלא למטרות ריגול. ואולם, בעוד שהאוניברסיטאות האחרות מצניעות את
קשריהן העזים עם מערכת הביטחון, ואם מקשיבים היטב אפשר אף לשמוע בהן קולות ביקורתיים, הרי שבאריאל הקשר הביטחוני מועלה על נס.

סרטון ההסברה של המוסד מגייס את בוגי יעלון שמצהיר כי המרכז `מממש בתכניו את אהבת הארץ וערך ההתיישבות ובמיקומו האסטרטגי מאפשר גבולות בני הגנה למדינה`. אם כן, המוסד המתכנה `אוניברסיטה` הוא בסך הכל חלק מאסטרטגיה המבקשת להנציח את ההתנחלות אריאל.

תתכבד נא אוניברסיטת אריאל ותפתח את שעריה לתלמידי שכם. עד שלא תעשה כן, היא תיוותר כמוצב בחזית משטר ההפרדה, מוריה ותלמידיה ישמשו כחיילים-אזרחים והמוסד עצמו כמכללה צבאית שאינה שונה בהרבה מכל קורס צלפים. עד אז, במקום להיקרא אוניברסיטה ראויה היא לשם בה`ד אריאל.

O


N
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות