קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

השמאל האמיתי
nrg
עינת ויצמן
18.02.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/061/485.html


שני פרסומים חדשים העוסקים בשמאל הרדיקלי יצאו לאחרונה. מאמר במגזין `תכלת` של מרכז שלם הניאו-ליברלי מעיין במחשבה הרדיקלית ובהיגיון שמוביל אותה דרך ההוגים המובילים של התחום, דוגמת עדי אופיר ואריאלה אזולאי, יהודה שנהב, אורן יפתחאל ואיל ויצמן. המאמר פוטר אותם כבלתי רלוונטים מבחינה מוסרית ואף כחסרי שיניים. לביקורת מסוג זה השמאל הרדיקלי מורגל, לא תמיד הוא זוכה ליחס הטוב של עיון בהוגיו תוך ציון שיש `תובנות נוקבות ושבבים של אמת`, אבל תמיד פטרו אותו בלא כלום.

מפתיע ומעודד הרבה יותר היה דוח מכון ראות `אתגר הדה-לגיטימציה של ישראל: יצירת חומת אש מדינית`. הדוח מתאר ב-60 עמודים את רשת הרוע של הדה-לגיטימטורים שמטרתם להביא לקריסה של ישראל על ידי שינוי משטרה. לא הופתעתי לגלות שבראש רשימת התודות מכון ראות מציין את עמיתי הבכיר לעיתון, שכבר ידוע שכמעין שרלוק הולמס הוא יודע להבחין בכל רחש בחש רדיקלי ולסמנו לרעה.

מה שכן הפתיע אותי היה לראות כי הדוח מסביר קבל עם ועדה כי אנשי השמאל אינם קומץ סהרורים הוזים, כפי שתמיד אמרו לנו שאנחנו, אלא נקודות ברשת בינלאומית מתוחכמת ומסועפת שמאיימת למוטט את ישראל. מגורם שולי ולא רלוונטי נעשינו פתאום לאיום אסטרטגי שעלול להביא לקריסתה מבפנים של ישראל - בדומה לדרום אפריקה הלבנה ולברית המועצות, שהתמוטטו כתוצאה מלחצים פוליטיים וחברתיים פנימיים - ומדה-לגיטימציה ולחץ כלכלי ופוליטי בינלאומי.

הקשר בין סטודנט בפריז, בלוגר מטורונטו ומרצה מלונדון
מדהים לגלות כי הלקח היחיד שמחברי הדוח הצליחו ללמוד מההקבלה שעשו בין ישראל של זמננו לאפרטהייד וברית המועצות הטוטליטרית היא שהמשטר הישראלי צריך להדוף את מבקריו טוב יותר משעשו אותם משטרים אפלים. האפשרות שנשתדל לא להיות כמוהם כך שלא יהיה מה לבקר כלל אינה עולה על דעתם. אבל מעבר לכשלים הלוגיים האלו, מדהים ומעודד היה לקרוא את מסקנות הדוח, שמהן עולה כי השמאל הרדיקלי הוא רב השפעה יותר משאי פעם חשבנו - `אחד האתגרים המרכזיים שעומדים בפני ישראל בעשור השביעי לקיומה`, לצד האיום האיראני, הטילים של חיזבאללה והמחילות של עזה.

פתאום סטודנט בפריז, בלוגר מטורונטו ומרצה למדע המדינה מלונדון כבר לא נמצאים מחוץ למשוואה הפוליטית אלא קשורים זה לזה ברשת שנמצאת במרכז המפה הפוליטית. ואיך מציע הדוח להילחם בשם הרע שיוצא לישראל? כמובן, סהרורי הדוח לא חשבו לרגע כי כדאי לשנות את המדיניות הדורסנית כלפי העם הפלסטיני, אלא מציעים שברשת יש להילחם באמצעות היגיון רשתי נגדי: לזהות את מוקדי הדה-לגיטימציה (רישמו לפניכם, לונדון היא `ציר הרשע` ומסביבה טורונטו, פריז, מדריד ומפרץ סן פרנסיסקו) ולשבש את פעולת הזרזים. לשם כך יש לרתום את מערך המודיעין, לפתח תורת



ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב