קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דוח מביהמ`ש הצבאי עופר : צוות מיוחד במשטרת ישראל בראשותו של איציק שמואל עוסק בעצורי בילעין
מחסום ווטש
http://www.machsomwatch.org/he/23_2_10


עופר, יום ג`, 23.2.10, בוקר
משקיפות:
נורה אורלוב, עפרה בן ארצי (מדווחת)

בוקר + אחה`צ

הטרטור המשפיל והמדכא של משפחות העצירים נמשך. הוא הומתק מעט כשהקהל נטל יוזמת אי ציות ספונטאנית - לרגעים משעשעת. מצד שני, 2 דיוני הוכחות שבהם צפינו - שניהם בעניין המאבק העממי הבלתי אלים נגד הגדר (בילעין ואום סלמונה) - מוכיחים שגם המערכות הישראליות הנוגעות לכיבוש (משטרה, שב`כ וביהמ`ש הצבאי) מטורטרות בשל מאבק זה. העדים מטעם התביעה שהופיעו בדיונים אלה - הם מרוב טרטור איבדו את הזיכרון...


כשהגענו ב 9:50 ראינו עשרות בני משפחה נוהרים ממגרש החניה לעבר הכניסה הצפונית. כעבור דקותיים, כשהיינו ברחבת הכניסה לביהמ`ש, ראינו חיילים בהולים מאלתרים מחסום מאחד הספסלים הפזורים תחת הרחבה המקורה. אותו ספסל-מחסום מנע מן המשפחות את הכניסה, ובאחת נוצר תור צפוף של בני אדם כלואים כבהמות בין חומת מתחם עופר לבין הגדר.בהמשך יצאו כל עורכי הדין מביהמ`ש לרחבה ,שוחחו עם המשפחות והסבירו שהבעיה קשורה שוב למחסום ביתוניא שהוא אחרון המחסומים שהמשפחות עוברות בהם לפני הגיען לעופר.בחודשים האחרונים קרה שהמשפחות נעצרו במחסום ולא הותר להן להגיע לעופר:

http://www.machsomwatch.org/he/24_12_09


לא ברור מה גרם לכך שבסופו של דבר, כעבור שעת המתנה הותר למשפחות להיכנס. האם היה זה אקט המחאה של עורכי הדין שיצאו החוצה אל המשפחות , או שהיו אלה השופטים שעמדו אף הם לצד המשפחות- כך על פי עורכי דין ,או שמא נוכחותם של נציגים קונסולאריים כולל נציג האיחוד האירופי ,או אולי כל אלה יחד? כמחצית השעה הצטופפו בני המשפחה, חלקם הרימו קולם, אחרים התאמצו לדבר עם עו`ד מעל ראשי האנשים, ואז פתאום בקלילות טבעית ופשוטה, צעיר שעמד דחוק לספסל-מחסום העביר רגל אחת, רגל שנייה, והופ הוא ברחבה. זו שעמדה לידו חיקתה את תנועותיו ובאלגנטיות גלשה מהתור לרחבה.השלישית בעזרת הרביעי הזיזו את אותו ספסל-מחסום, ובתוך דקה כל התור היה בפנים. לרגעים שררה תחושה של הקלה של איזה ניצחון קטן, אלא שההמתנה התארכה, החיילים צעקו על הקהל `אירג`ע לווארא` (לזוז אחורה), המתח שוב גבר. ואז יצא לקדמת הקהל מוחמד ח`טיב ופתח בצעקות מחאה על החיילים והשוטרים שמעבר לגדר החוצה ביניהם:` אתם לא תתייחסו אלינו ככה!` החיילים השיבו שלא יתנו לו להיכנס, ומוחמד השיב :`יש לי משפט ,אני נכנס אם אתם מסכימים או לא מסכימים...מספיק עם זה...!` לבסוף כולם נכנסו.

אולם 2

שופטת : רס`ן שרון רבלין-אחאי
סנגורית : עו`ד גבי לסקי
תובעת : סרן יעל כהן-וגון

נאשם :מוחמד עבד אלכרים מוצטפא ח`טיב - תיק מס` 3599/09, ת.ז. 851611053

תושב בלעין - משוחרר בערבות ובתנאים מגבילים

אישום: הסתה

חומר רקע מדיון קודם:

http://www.machsomwatch.org/he/6_8_09חקירת עד תביעה 3 , שריף קטיש ,חוקר פח`ע במשטרת ישראל - ערבית שפת אמו

למדנו מהעדות שצוות מיוחד במשטרת ישראל בראשותו של איציק שמואל עוסק בעצורי בילעין - בשלושת המפלילים הקטינים וב- 33 המופללים - רובם חברי הוועדה העממית נגד הגדר. זהו צוות חקירות פח`ע (פעילות חבלנית עוינת), ובלשונו הציורית של העד `פח`ע ירוק` - לא במובן האקולוגי אלא כהשאלה מצבע ת`ז של תושבי השטחים הלא יהודים.
למדנו משהו על מורכבות היחסים משטרה - שב`כ; על אף ש`השב`כ הוא הכתובת` בעניין ההחלטה על המעצרים (גם של קטינים), `צוות החקירה ,אינו ת`פ של השב`כ`, כי `אנחנו עובדים ביחד עם השב`כ `.

ניכר שהעד התכונן היטב לנושא הבעייתי של חקירת קטינים .בחומר הכתוב שלפניו וששימש אותו בעדותו ,הוא תאר מספר פעמים את הכנסת האורחים שהוא נוהג בנחקריו הקטינים: `בחקירה מיום ה- 23.6.09 הוגש לחשוד שתייה,סיגריות ועוגיות במהלך העדות ...ב- 22.7.09 הוגש לו סיגריות, קפה ומים...` ובהמשך, בחקירת מפליל-קטין אחר ב- 29.6.09, הוא אמר/קרא: `כפי שאני רואה, לא היו נסיבות חריגות ואף הוגש לחשוד שתייה קרה.`
כשהסנגורית לחצה בעניין חקירת הקטינים, השופטת התערבה ופירשה לעד: `היא שואלת, כי כך חוקרים בישראל נוער`. אני תוהה אם השתייה, הקפה, התופינים והסיגריות היו מעין פיצוי על כך שהקטינים הפלסטינים אינם נחקרים כמו עמיתיהם בישראל, או שמא היו לא יותר מ `הגזר` של החקירה, שהייתה מלווה לפי טענת אחד הקטינים ב`מקלות` רבים: `העד טען גם שהוא חתם רק בגלל שהחוקר הפחיד אותו ואיים עליו ...שירביץ לו וקילל אותו...`

גם `ספר ההפללות` המפורסם של בלעין שעליו דיווחנו בעבר, מככב.
חשוב לציין שבטרם החלה העדות, השופטת שאלה את העד אם עדותו נסמכת על הזיכרון או על החומר הכתוב שהיה מונח לפניו .תשובתו: `התובעת הציגה לי את האימרות קודם לכן, אני מעיד... על סמך הכתוב. אני לא זוכר את מעמד החקירות עצמן.` מדובר בחקירות שהתבצעו לפני כחצי שנה, והוא באופן מוחלט נצמד לחומר הכתוב. מעניין איך זיכרונם של החוקרים הללו מסוגל להיות פנומנאלי כשהם עוצרים פלסטינים על עבירות שבוצעו לכאורה לפני 5-6 שנים ויותר- תופעה שכיחה ביותר לפי ניסיוננו.

דיון ההוכחות הבא נקבע ל .13.4.10נאשם: עיסא יוסף אבראהים סמנדר - תיק מס` 2079/08, ת.ז. 952730166

תושב רמאללה

נאשם בפעילות נגד הסדר הציבורי משוחרר בערבות ובתנאים מגבילים

חקירת עד תביעה מס` 2 - סאלח גאנם, שוטר מג`ב
חקירת עד תביעה מס` 3 - מוחמד חון, חוקר בתחנת משטרת חברון


ב 8.6.07 השתתף עיסא סמנדר ,צלם ופעיל למען חקלאים פלסטינים כבן 50, בהפגנה בכפר אום סלמונה ע`י בית לחם. גם ההפגנות שם מקורן בהפקעת אדמות לצורך הגדר. הוא נעצר בברוטאליות ונחבל בפניו. בחקירה הוא התלונן ופניו, החבולים צולמו, אולם התמונות נעלמו. גם תלונה למח`ש לא הוגשה כפי שנדרש. החקירה בערבית לא הוקלטה בניגוד לתקנות שמחייבות הקלטה ושנכנסו אז לתוקף. הוא שוחרר והוגש נגדו כתב אישום.
בשל סירובו לעסקת טיעון, מתנהל המשפט.
זכרונו של שוטר מג`ב, שלטענת עיסא סמנדר, הוא זה שעצר אותו באלימות ואחראי לחבלות שנגרמו לנאשם, היה מוגבל לטקסט שהיה מונח לפניו ושממנו קרא את עדותו לתובעת.

`אני נזכרתי באירוע לאחר שהתובעת הציגה בפניי את האימרה שלי...` אמר בפתח העדות. לעומת זאת זכרונו נמחק לגמרי כשהסנגורית ניסתה לברר איתו את שהתרחש בהפגנה. למעלה מ 30 פעם הוא השיב לשאלותיה ב`לא זוכר` או `לא זכור לי`. הוא לא זכר מי ביצע את המעצר, שלעצור הייתה מצלמה, ושהוא זה שהכניס את הנאשם לג`יפ, שהיו גם ישראלים עצורים, כמה זמן נמשכה ההפגנה ועוד. בתשובה אחת הוא עשה שילוב מדהים בין הזיכרון והשכחה: `ראיתי שהיה שימוש בכוח סביר, אבל לא זוכר מי השתמש בכוח.` הוא ראה את הכוח הסביר, כי זה מה שכתוב באימרתו ,שהרי `אני לא ארשום משהו שלא היה`, אבל הוא לעולם ישכח מי היה מקור אותו כוח סביר שהופעל בעת המעצר. נו טוב.

העד השני הולך בדרכו של הקודם: `אני זוכר במעורפל ...כשקראתי את האימרה אני נזכרתי... אך אני לא יכול להסתמך על הזיכרון, ואני מעיד בעיקר על סמך הכתוב באימרה.` שוב איבוד זיכרון טוטאלי בשאלות המהותיות שנשאלות ע`י הסנגורית בעניין צילומי הפנים החבולים שהוא עצמו צילם ושנעלמו, בעניין התלונה למח`ש שלא הגיש, או בדבר קיומם של 2 דוחו`ת על המעצר, כשהשני `מתקן` את הראשון.


הישיבה הבאה ב- 13.4.10 .ההגנה רוצה להעיד את הנאשם ועוד 2 עדים

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית