קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ביידן באונ` ת`א: אי אפשר להמשיך לאורך זמן במצב הנוכחי
nrg
אלי ברדנשטיין
11.03.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/080/335.html?hp=1&loc=1&tmp=3817סגן נשיא ארצות הברית, ג`ו ביידן, הגיע בצהריים (ה`) לאוניברסיטת תל אביב, וחזר על מחויבותה של ארצות הברית לברית האסטרטגית עם ישראל. `אין לארצות הברית ידידה טובה מישראל במשפחת העמים`, אמר ביידן בנאומו. ביידן הודה למארחיו, והזכיר את הפעם הראשונה שביקר באוניברסיטת תל אביב, בשנות ה-70`, אז היה סנאטור צעיר בן 31. `אנו רוצים לשפר את היחסים בין ישראל לפלסטינים - הם קשורים באופן בלתי ישיר`, אמר. `אנו קוראים למדינות ערב, שיש להן דאגה משותפת מאיראן, לתמוך במאמצים להביא שלום בין ישראל והפלסטינים`.

ביידן אמר כי לכל אורך הקריירה שלו ישראל הייתה קרובה ללבו ומרכזית בעבודתו. `במקום של מדבר, בניתם אולי את הכלכלה המפותחת ביותר בעולם`, המשיך ביידן ושיבח את ישראל.

סגן הנשיא הוסיף: `כל זה מעניק חיים לסיסמא של תיאודור הרצל: `אם תרצו - אין זו אגדה`. אמרתי בארצות הברית, שאם הייתי יהודי הייתי ציוני. קיבלתי הרבה ביקורת על כך`.

ביידן חזר על מחויבותו האישית לביטחונה של ישראל. `כמו שאמר הנשיא אובמה, ואני מצטט: `לעולם לא אהסס לעזור לבטחון ישראל מכל איום מבחוץ`, אמר. `הוא אמר וגם תרגם למעשים, בדברים הידועים לציבור ושאינם ידועים לציבור.

`ארצות הברית נמצאת לצדה של ישראל נגד איום הטרור, ששתי מדינותינו סבלו ממנו. כל מדינת ישראל נמצאת תחת איום רקטות, ואני, כאמריקאי, ממשיך להתפעם מתושבים באיזורים שממשיכים לקום כל בוקר בנחישות ובקהילות הנמצאות בצל כוונת הרקטות, איך אתם לא מפחדים. התמיכה לישראל אינה רק ידידות, היא מעשה של אינטרס שלנו, מרכיב מפתח ביחסינו עם העולם, ביטחוננו שלנו`.

סגן נשיא ארצות הברית אמר כי ארצות הברית מתמודדת עם קיצוניות אידאולוגית ודתית באופן אגרסיבי. `אבל יש לנו יותר מאשר עוצמה אמריקאית`, אמר. `מההתחלה הנשיא אובמה קרא לעידן חדש של דיפלומטיה גם עם חברינו וגם עם שאלה אינם בהכרח ידידינו`.

ביידן הוסיף: `ישנו דור חדש של מוסלמים. צעירים שהם מגוונים יותר גיאוגרפית, ובגלל הטכנולוגיות קשורים זה לזה. אם אנחנו יכולים קצת להמעיט במתיחויות של השנים האחרונות, אז ארצות הברית תהיה בטוחה יותר. אנו נמצאים בדמשק, ושם אנו מנסים לפתח קשרים כדי - בעיניים פקוחות, עם דאגות לפעילותיה של סוריה. אנו פועלים להמשיך ולסייע למוסדות הדמוקרטיים בלבנון`.

בהמשך התייחס ביידן לחשיבות התהליך המדיני. `הסכם שלום בין ישראל חזקה לפלסטינים הוא אינטרס ישראלי`, אמר. `זה גם חלק מהאינטרס המהותי של אמריקה. תנאי להתקדמות הוא שכל אחד יודע זאת. כל פעם שיש התקדמות, זה כאשר שאר העולם יודע שאין מרווח בין ישראל וארצות הברית, אין חלל בהסתכלות על נושא הביטחון`.

ביידן שיבח את נתניהו על הדברים שאמר בנאום בר אילן. `אני מריע לראש הממשלה נתניהו על קריאתו האחרונה לשתי מדינות לשני עמים`, אמר. `זה קול חיוני שמדינות ערב והפלסטינים ידעו שזה הנכון. אי אפשר להחזיק לאורך זמן בסטטוס קוו הנוכחי.
`המציאות הדמוגרפית גורמת לכך שישראל לא יכולה להיות בעתיד הרחוק מדינה דמוקרטית ויהודית בו זמנית. חייבת להיות מדינה פלסטינית כדי שבישראל יחיו בשלום וביטחון וכדי למנוע מהמתנגדים לעתיד הזה לנצח. זה שימור הזהות שלכם ועל הביטחון לטווח ארוך. לפלסטינים זה אומר מדינה - זה לא רק שאיפה לגיטימית של כל עם, אלא שזה גם ישיב גם את הכבוד העצמי שכרגע אין להם`.

סגן הנשיא אמר כי הוא מבין מדוע שני הצדדים סקפטיים, אך בכל זאת יש לפעול כדי להפוך את החזון למציאות. `כמובן שכשאר יש יותר ויותר מחסומים בגדה, גם לפלסטינים יש משבר אמון, והם מטילים ספק בכוונות ישראל`, אמר. `אנו יודעים מה קורה כאשר הציניות שולטת בכל - האלימות מגיעה. המעגל של תוצאות לא רצויות ממשיך יותר משרצינו`.

בהמשך הביע ביידן תקווה לגבי העתיד. `במזרח התיכון שבו ביקרתי לראשונה, השלום בין ישראל ושכנותיה נראה אפילו בלתי אפשרי לדיון. אלה שדיברו על שתי מדינות נחשבו להוזים. אבל ישראל, מצרים וירדן פעלו כדי לסיים את העימות. כעת יש יוזמת שלום ערבית. להפוך את החזון הזה למציאות, זה האתגר החשוב שאנו נמצאים בפניו. אין אלטרנטיבה.

`כפי שאמר נתניהו, על כל הצדדים לנקוט פעולות באמונה כנה. זה קשה. קל יותר להאשים. זה הזמן למנהיגות ישראלית-פלסטינית להיענות לקריאה הזאת. על העולם לעשות את אותו הדבר. על ראש הממשלה שלכם יש ביקורת במקומות רבים, אבל הוא הסיר מחסומים בגדה, הסכים לשתי מדינות לשני עמים. אלו החלטות קשות`.


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית