קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אחרי מות המפגינים: פלסטינים מיידים אבנים
חנן גרינברג ושלומליק גרוסמן
ynet
21.3.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3865568,00.html


כ-100 פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון בגוש עציון. גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי המפגינים מוחים על מות שני הצעירים בעימות ליד שכם. קצין בכיר ל-ynet: `באווירה המתוחה ברחבי הגדה צריך לדעת איך לטפל בהפרות סדר`


בעוד כשעה ייקבר מוחמד קאדוס בן ה-16, שנורה בידי צה`ל במהלך הפגנה אלימה ליד שכם. צה`ל ממשיך לחקור את מותו ואת מות המפגין השני שנפגע מירי, אוסייד קאדוס, בן 20, ובצבא ממשיכים לטעון - בניגוד לדברי הפלסטינים - כי השניים לא נפגעו מאש חיה. בינתיים, התחדשו הבוקר (יום א`) העימותים האלימים ברחבי הגדה המערבית.

כ-100 פלסטינים מתעמתים עם כוחות הביטחון סמוך ליישוב תקוע שבגוש עציון. הם מיידים אבנים לעבר הכוחות, שמשיבים לעברם באמצעים לפיזור הפגנות. גורמים במערכת הביטחון מעריכים כי המפגינים מוחים על מותם של הצעירים הפלסטינים אתמול בעימותים עם חיילים ליד שכם. כוחות הביטחון נערכים בכוחות מתוגברים בצל החשש להפרות סדר.

צה`ל ממשיך לחקור את התקרית אתמול, שבה נהרגו שני מפגינים פלסטינים. בצבא טוענים כי לא נעשה שימוש באש חיה, אולם רופאי בית החולים בשכם הציגו צילומי רנטגן בהם נראה כדור בראשו של אוסייד קאדוס. בנוסף, טוען ד`ר מחמוד קעדאן מבית החולים בשכם, כי הפגיעה בנער לא מותירה מקום לספק: `פציעות עם כניסות ויציאות נוצר רק מקליע של אש חיה`.
המח`ט יבדוק את זווית הירי
בפיקוד המרכז לא מתכוונים בשלב הזה לשנות את הנחיות באשר לירי כדורי גומי בעת פיזור הפרות סדר, גם לאחר התוצאה הקשה של האירוע אמש בהפגנה ליד שכם. הנחת העבודה של צה`ל לפיה לא היה שימוש באש חיה - נותר בעינה.
התחקיר בראשות מפקד חטיבת שומרון, אל`מ איציק בר, מתמקד באופן בו ירי כדורי הגומי הביא לפגיעה בשני הצעירים. במסגרת התחקיר ייבדקו בעיקר זוויות הירי והמיקום של כוחות הצבא לעומת מיקום המפגינים הפלסטינים, על מנת לבחון האם סיבה זו הפכה את הירי לקטלני.

גורמים צבאיים ציינו כי לפי שעה אין כל סיבה לשנות את הוראות ירי כדורי הגומי בעימותים מסוג זה, לפחות כל עוד לא ידוע שההוראות הקיימות גרמו לתוצאה הסופית.

בתוך כך, מודים גורמים בצה`ל כי אם יתברר שכדורי הגומי הביאו למותם של שני המפגינים, הרי שזה סיום צורם לפיזור הפגנה שבה הצד השני משתמש באבנים.

`באווירה המתוחה ברחבי הגדה צריך לדעת איך לטפל בהפרות סדר והפגנות באופן שלא יצית את האזור ולא יגרום ליותר נזק מאשר תועלת`, הודה קצין בכיר ששירת בעבר בפיקוד ומכיר מקרוב את הנושא.

`ההנחיות שאנחנו מקבלים ומעבירים לפקודים הן מצד אחד לעמוד מול אותם מתפרעים ולא לתת להם לעבור קווים אדומים, ומצד שני להיזהר מאוד בהפעלת הכוח. הרי לנו קל מאוד לעשות שימוש באמצעים רבים. זאת לא המטרה - צריך פעול עם הרבה שכל כיצד מורידים את גובה הלהבות עם הכי מעט אמצעים`.

הקצין וגורמים נוספים ציינו כי הם אינם מכירים באופן מלא את פרטי האירוע אמש, אך אומרים כי התוצאה הסופית של ההפגנה מעידה כי לא הכל התנהל כשורה. `מבלי קשר למצב המדיני הרגיש, צריך לגשת לאירוע כזה בזהירות רבה, ולשקול היטב משמעות של כל פעולה`, אמרו. `ברור ששום דבר לא נעשה במזיד, אבל נראה בבירור שהיה משהו לא תקין שצריך לבדוק היטב`.


עק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו