קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ארגוני זכויות אדם: צה"ל יורה בעיתונאים
יהושע בריינר
מערכת וואלה
2.4.10
http://news.walla.co.il/?w=/1/1659238

`כוחות צה`ל יורים באופן שגרתי לעבר עיתונאים פלסטינים` – כך עולה מדו`ח של הארגון `עיתונאים ללא גבולות` (RWB). עוד עולה מהדו`ח כי לפחות שמונה עיתונאים נפצעו במהלך חודש מרץ לאחר שנורו על ידי חיילים ישראלים בתקריות בגדה המערבית ובירושלים.


`התקריות הללו ממשיכות ומתרחשות מבלי שישראל נותנת עליהן את הדין`, כך אמרו בארגון. `חיילי צה`ל המעורבים בתקריות לעתים נדירות נענשים. החיילים כמעט שאינם מועברים מתפקידם כשהדבר נודע למפקדיהם, אשר מאשרים הלכה למעשה את השימוש באלימות כנגד צוותי תקשורת. הגיע הזמן לעצור זאת`, הצהירו בארגון.


בארגון מתארים את התקרית האחרונה שבה נפצע עיתונאי מירי צה`ל. לטענת הארגון, רק שלשום, כתב הטלוויזיה הפלסטינית חרון אמיירה נורה ברגלו מידי חייל ישראלי בזמן שכיסה הפגנה `שלווה` לרגל יום האדמה בכפר בדרס מערבית לרמאללה. עוד נטען כי במהלך הפגנה זו נפצעו גם כעשרה מפגינים מאש צה`ל. בתקרית אחרת שהתרחשה לפני כשבוע, צוות תחנת הטלוויזיה `אל-קודס` שביקש להעביר שידור ישיר בירושלים – נעצר במחסום קלנדיה על ידי כוחות צה`ל. החיילים במחסום תחקרו את המגיש הראשי, ראעד פתחי, ולאחר מכן מנעו ממנו להיכנס לעיר למשך שבוע.


גורם צבאי: צה`ל אינו פועל נגד עיתונאים

גורם צבאי: `בכל האירועים בהם נפגעו לטענת הארגון עיתונאים פלסטינים, התקיימו הפרות סדר אלימות ובלתי חוקיות`
בדו`ח נסקרים מקרים נוספים של `פעולות אלימות` מצד חיילי צה`ל כלפי עיתונאים פלסטינים, ביניהן ירי כדורי גומי לעבר צוות צילום פלסטיניים והשלכת רימון גז לעבר צלם פלסטיני העובד בשירות סוכנות הידיעות הבינלאומית AP. עוד צוין מקרה שבו חיילי צה`ל תקפו כתב וצלם פלסטיניים בזמן שערכו סיקור בכפר ליד רמאללה. על פי הדיווח, חיילי צה`ל היכו את השניים ולאחר מכן עצרו אותם למשך ארבע שעות.


ארגון `עיתונאים ללא גבולות` שהוקם בצרפת ב-1985 הוא ארגון בינלאומי ולא ממשלתי הפועל לקידום חופש העיתונות ברחבי העולם. החל משנת 2002 מקדם הארגון את `הדירוג העולמי של חופש העיתונות` המספק מידע על מצב חופש העיתונות במדינות שונות.

פרסומת
גורמים צבאיים מסרו לוואלה! חדשות בתגובה לטענות הארגון כי `בכל האירועים בהם נפגעו, לטענת הארגון, עיתונאים פלסטינים על ידי כוחות צה`ל, התקיימו הפרות סדר אלימות ובלתי חוקיות. צה`ל אינו פועל נגד עיתונאים ומאפשר סיקור חושפי של כל המתרחש בשטחי יהודה ושמרון במגבלות הביטחון. אך כאשר אנשי תקשורת ממקדים את פעילותם במוקדי הפרות הסדר, צה`ל אינו יכול לערוב לבטחון העיתונאים, במיוחד כאשר הם שוהים בקרבת מיידי האבנים ומשליכי בקבוקי התבערה ומהווים גורם מתסיס להתפרעויות`.

רה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד