קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

העיתונאית ענת קם מואשמת בריגול חמור
nrg
יובל גורן, אבי אשכנזי וערן סויסה
08.04.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/090/636.html?hp=1&loc=1&tmp=1282בית המשפט המחוזי בתל אביב החליט להסיר את הערפל סביב הפרשייה העיתונאית-ביטחונית שנאסרה עד כה לפרסום בארץ אך זכתה לסיקור נרחב בתקשורת הזרה, בבלוגוספירה הישראלית והעולמית ואף ברדיו הישראלי. השופט זאב המר התיר הבוקר (ה`) לפרסם כי לפני כארבעה חודשים עצרה המשטרה את העיתונאית ענת קם בחשד שביצעה עבירות ביטחון חמורות במהלך שירותה הצבאי. קם, כתבת לענייני תקשורת באתר וואלה, יצאה לאחרונה לחופשה ללא תשלום.

- דעה: איך קורה שעיתונאית נעצרת וכל כלי התקשורת שותקים?

כחודש לאחר המעצר, ב-14 בינואר, הגישה הפרקליטות כתב אישום נגד קם, ובו מיוחסות לה עבירות של ריגול ומסירת מסמכים סודיים למי שאינו מורשה בכך. היא נעצרה לאחר חקירה סמויה של השב`כ וחוקרי היאחב`ל.

על פי כתב האישום, קם פעלה ממניעים אידיאולוגיים ובכוונה לפגוע בביטחון המדינה. לטענת המשטרה, במהלך חקירתה הודתה קם כי במהלך שירותה הצבאי כפקידה בלשכתו של מפקד פיקוד מרכז הוציאה מעל אלפיים מסמכים המוגדרים `סודיים ביותר` מן הלשכה, ולאחר שחרורה ניסתה להעבירם לידי כתב ידיעות אחרונות יוסי יהושוע, אולם ללא הצלחה.

לאחר מכן עלה בידיה להעבירם לידי כתב עיתון הארץ אורי בלאו, שפרסם את תוכנם בכתבה פרי עטו. כמו כן נטען בכתב האישום כי קם החזיקה במסמכים נוספים, שאותם לא העבירה לידי בלאו.

תוכן המסמכים עדיין אסור לפרסום
לפי שעה תוכן המסמכים עדיין אסור לפרסום, אם כי כלי התקשורת הזרים שסיקרו את הפרשה חשפו בהרחבה את המידע שהופיע בהם, והכתבה שפורסמה בהסתמך עליהם עדיין מופיעה באתר הארץ - בעברית ובאנגלית. בלאו שוהה בלונדון, ככל הנראה מחשש שייחקר במסגרת הפרשה.

במסגרת תהליך העבודה על הכתבה העבירו עורכי עיתון הארץ את החומרים שהגיעו לידיהם לאישור הצנזורה הצבאית, וכתוצאה מכך הסיקו בצה`ל כי גורם כלשהו
הדליף את המסמכים הסודיים. לאחר התייעצויות רבות החליטו בצבא לעדכן את שירות הביטחון הכללי בפרטי האירוע.

על פי כתב האישום, קם העבירה מסמכים שהוגדרו כ`סודיים ביותר` והוצפנו בכספת של מפקד פיקוד מרכז. מכתב האישום עולה כי המסמכים עסקו בין היתר בסדר הכוחות של צה`ל בזמן מלחמה, בפרישתם בשטח ובייעודם המבצעי. גורמים במשטרה הבהירו כי ייתכן שפרסום המסמכים פגע בביטחון המדינה באופן ממשי.

הפרקליטות: מגעינו עם בלאו הסתיימו בכישלון

במקביל להגשת כתב האישום נגד קם הוגשה לבית המשפט בקשה למעצרה עד תום ההליכים, ובה טענו נציגי הפרקליטות כי מאז מעצרה נעשות פעולות חקירה רבות לאיתור מקור המסמכים שפורסמו בהארץ.

במהלך הדיון על הסרת צו איסור הפרסום היום חשפה נציגת המדינה, עו`ד הדס פורר-גפני מפרקליטות מחוז תל אביב, כי המדינה חתמה עם בא כוחו של בלאו על הסכם שבמסגרתו התחייב העיתונאי להשיב את המסמכים הסודיים המצויים ברשותו תמורת התחייבויות שונות של המדינה, ובכללן אי חקירתו על מקורותיו העיתונאיים ואי חקירתו כחשוד בפרשה.

הפרקליטה ציינה כי על פי החשד הפר בלאו את ההסכם, ולא מסר את כל המסמכים הסודיים שברשותו. `אין ספק שעצם החזקתם של מסמכים אלה בידי אנשים שאינם מורשים לכך עלולה לפגוע קשות בביטחון המדינה`, אמרה עו`ד פורר-גפני.

לדברי עו`ד פורר-גפני, בימים האחרונים עשתה המדינה מאמצים לאיתור המסמכים, ובכללם משא ומתן עם באי כוחו של בלאו. לדבריה, מגעים אלה הסתיימו אתמול ללא הצלחה. לנוכח כשלון המשא ומתן הוחלט בפרקליטות להיעתר לדרישה להסיר את צו איסור הפרסום מעל חלק מפרטי הפרשה.

השופטת דורנר: צו איסור הפרסום מופרך

לאחר מעצרה של קם הטיל בית המשפט המחוזי בפתח תקווה צו איסור פרסום גורף על הפרשה, כמו גם על האפשרות לפרסם כי פורסם בנושא צו איסור פרסום. בצעד חריג ביקשה פרקליטות מחוז המרכז להותיר את הפרשה תחת איסור פרסום גם לאחר הגשת כתב האישום.
גורמים במשטרה טוענים כי בתחילת חקירתה הכחישה קם את החשדות שיוחסו לה, אולם לאחר שהחוקרים הציגו בפניה ראיות הקושרות אותה למעשים נשברה והודתה. `אנחנו מבינים שהמניע למעשה הוא אידיאולוגי. היא מגדירה את עצמה כפעילת שמאל`, אמר גורם ביאחב`ל.

שלשום קיבל המאבק בצו איסור הפרסום חיזוק מכיוונה של שופטת בית המשפט העליון בדימוס דליה דורנר, המכהנת כיום כנשיאת מועצת העיתונות. בראיון לגלי צה`ל אמרה דורנר: `שמעתי על הפרשה, והיא בהחלט מעציבה אותי. אם כל העולם יודע, מופרך הוא להוציא על הפרשה צו איסור פרסום. אנחנו מדינה דמוקרטית, וכאשר שלטון מקבל החלטה שאינה נראית לאזרח או לעיתון, יש דרכים לתקוף אותה בבתי המשפט, ועל איסור הפרסום אפשר לפנות לבית משפט גבוה יותר`.

נציגי חברת החדשות של ערוץ 10 עשו כהמלצתה של דורנר ופנו אתמול לבית המשפט העליון בדרישה שיסיר או יצמצם את צו איסור הפרסום, או לחלופין יורה לבית המשפט המחוזי לקיים בנושא דיון דחוף, `עוד היום`. השופט אשר גרוניס דחה את בקשתם.
קם לחבריה: `יצאתי לחופשה ללא תשלום, מקווה שעוד ניפגש`.

קם, בת 23, היא בוגרת התיכון היוקרתי שליד האוניברסיטה בירושלים. בנעוריה, טענה באוזני חבריה כי היא חברה בעמותת `מנסה`, המאגדת בעלי מנת משכל גבוהה. מאוגוסט 2--5 ועד יוני 2007 היא שירתה בלשכת אלוף פיקוד המרכז כפקידת לשכה, כאשר החל מאפריל 2006 היא שימשה עוזרת ראש לשכת האלוף

את דרכה העיתונאית החלה קם בעיתון ידיעות ירושלים, שבו עבדה במקביל ללימודיה התיכוניים. בקיץ 2007 התמנתה לתפקיד כתבת הברנז`ה בפורטל החדשות וואלה, ובמסגרת תפקידה סיקרה את תעשיית התקשורת בארץ.

קם המשיכה בעבודתה באתר גם לאחר שנעצרה. השמועה על המעשים המיוחסים לה הופצה במהירות רבה בקרב גורמים בתעשיית התקשורת, אך למרות זאת לא ניכר שינוי באופי עבודתה.

לפני כחודש הפיצה קם הודעה בדואר אקלטרוני, ובה בישרה כי היא יוצאת לחופשה ללא תשלום מעבודתה: `חברים יקרים, החל ממחר אשהה בחופשה ללא תשלום עד הודעה חדשה`, כתבה. `תודה לכולם על הכל, באמת שהיה לי כיף. מקווה שעוד ניפגש`, הוסיפה.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו