קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

גולדסטון הורחק מטקס בר המצווה של נכדו

מאת: מערכת וואלה
יום חמישי, 15 באפריל 2010
http://news.walla.co.il/?w=/2/1663743

הפדרציה הציונית של דרום אפריקה (SAZF) מנעה מהשופט ריצ`רד גולדסטון להשתתף בחגיגת בר המצווה של נכדו שתיערך בבית כנסת ביוהנסבורג בחודש הבא, כך פרסם אמש (רביעי) פעיל זכויות האדם זאקי אחמט באתר האינטרנט של המרכז הדרום-אפריקאי למשפט וצדק וחברתי.

לפי הפרסום באתר, חברי SAZF שמעו כי השופט גולדסטון מתכוון להשתתף בבר המצווה ותכננו להפגין נגדו מחוץ לבית הכנסת `בית המדרש הגדול`. לאחר משא ומתן בין הארגון, בית הכנסת, והמשפחה, הוסכם כי גולדסטון לא ישתתף בטקס בבית הכנסת, על מנת שלא להעיב על האירוע.

המאמר יתפרסם מחר בעיתון ג`ואיש ריפורט בדרום אפריקה ומעורר הדים רבים בקהילה היהודית. מספר משפחות איימו לבטל את טקסי בר המצווה שלהן בבית הכנסת `בית המדרש הגדול` בעקבות היחס למשפחת גולדסטון. מנגד, קבוצת יהודים צעירים יזמה עצומת תמיכה בפדרציה ובצעדיה, בה נכתב, בין היתר: `בעת הזו, שבה הקהילה היהודית נתונה למתקפות חוזרות ונשנות מצד גורמים חיצוניים – חשוב להישאר מאוחדים סביב ישראל וסביב הערכים הציוניים, בעיקר ערב יום העצמאות, ולהימנע מחילוקי דעות ומאירועים שעלולים לייצר פרובוקציה`.

אברהם קרנגל, יו`ר SAZF, אמר לזאקי אחמט כי ארגונו `פועל בעוצמה בנושא מכיוון שאנו מייצגים את ישראל`. ראש בית הדין הרבני רבי משה קורסצג, אישר כי בית הדין לא היה מעורב באופן רשמי, אך ניהל `שיחות פרטיות` בנושא, וגם לא התבקש על ידי בית הכנסת לפסוק. `אני יודע שהיו רגשות עזים בבית הכנסת, הרבה כעס`, אמר.


הרב קורסטצג אף הביע את מורת רוחו מהשופט גולדסטון בשל הדו`ח שחיבר על מבצע `עופרת יצוקה`, ואמר כי גולדסטון עשה `נזק עצום לא רק לישראל, אלא גם לעולם היהודי. ארגונים עוינים בעולם משתמשים בשמו נגד ישראל וזה יכול להגדיל את גלי האנטישמיות`. הרב קורסטצג הוסיף: `אני מבין שהוא שופט, אבל היה צריך להיות לו את השכל להבין שכל מה שהוא יגיד לא יהיה טוב, והוא היה צריך להתפטר. לאנשים יש רגשות לגבי זה, הם מאמינים שהוא שם את ישראל בסכנה והם לא רוצים שהוא יקבל כבוד (בבית הכנסת). אני חושב (שההסכם) הוא די הגיוני כדי למנוע את כל אי-הנעימות הזאת`.

אחמט דיבר עם השופט גולדסטון בביתו שבוושינגטון, אך הוא סירב להגיב למעט ההצהרה: `לטובת נכדי, החלטתי לא להשתתף בטקס בבית הכנסת`.

גורמים בדרום אפריקה הביעו את אי שביעות רצונם מההחלטה. `אם זה נכון שזה קיבל את ברכת ההנהגה של הקהילה היהודית בדרום-אפריקה, זה מעיד עליהם יותר מאשר על השופט גולדסטון`, אמר השופט היהודי ארתור צ`קלסון, שכינה את ההחלטה כ`מחפירה` והוסיף כי `הם צריכים להרכין את ראשיהם בבושה`.

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד