קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

על חופש ביטוי ועל הסתה והפצת שנאה
nrg
ד`ר ישי מנוחין
22.04.10
http://www.nrg.co.il:80/online/1/ART2/097/242.html


`אם תרצו` פרסמו דו`ח בוטה ומסית כנגד ארגוני זכויות האדם הקשורים לתביעות נגד קצינים בכירים ופוליטיקאים בבתי משפט בחו`ל. כאדם ששמו מככב לאורך הדוח, אינני מתבייש במעשים המיוחסים לי, גם כשחלקם לא קרו מעולם ובחלקם לא היה לי כל חלק. אני מאמין, ואמשיך להאמין (כפי שצוטטתי בדו`ח) ש`אם בוצעו פשעי מלחמה, ויש חשד לכך, יש להעמיד לדין את כל מי שלקח בהם חלק, החל מהרמטכ`ל, שנתן את ההוראה, דרך אלוף הפיקוד ועד למפקד הסוללה שירה פצצות מצרר לעבר ריכוזי אוכלוסייה אזרחית`. אני פועל, יחד עם ארגוני זכויות אדם רבים, לכך שחשדות בדבר פשעי מלחמה יחקרו בארץ ומבצעיהם ישפטו בבתי משפט ישראלים. אולם, אם חשדות לפשעי מלחמה לא יחקרו בישראל, ראוי שיחקרו ושימוצה הדין עם מבצעיהם בבתי משפט אחרים. כל מגן זכויות אדם באשר הוא, כל המאמין בערכים דמוקרטיים וכל מי שמחזיק בעמדות המבוססות על מרכזיותו של שלטון החוק, אמור להחזיק בעמדה דומה. נכון וראוי שכל אלה שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לליבם יגנו על קורבנות של הפרות זכויות אדם, גם, ואולי אף ביתר נחרצות, כאשר ההפרות מתבצעות על ידי חברתם הם.

דו`ח `אם תרצו` בוטה, עילג ומשמיץ, אך כאדם המחזיק בערכים דמוקרטים בכלל, ובחופש הביטוי בפרט, אני מקבל את זכותם לפרסמו. אולם `אם תרצו` לא הסתפקו ביידוע החברה הישראלית לגבי עמדותיהם הלאומניות ותפיסתם הקיצונית נגד ארגוני זכויות האדם. הם פרסמו, לקראת יום הזיכרון, מודעות בהן, על רקע של זר ונר זיכרון, מופיע הכיתוב: `אנחנו מצדיעים הם רודפים! הקרן החדשה ועדאלה חתרנים נמאסתם`. הם גם חילקו בשבת בבתי הכנסת נוסח חליפי מתועב של תפילת יזכור לזכרם של חללי צה`ל – אנשי ימין ואנשי שמאל כאחד – שכלל את דברי השנאה הבאים: `יזכור עם ישראל את אלו מתוכו, בשר מבשרו, אשר השתתפו בתביעות נגד קציניו וחייליו. את אלו אשר בשעת הקרב להגנת עם ישראל עמדו בהפגנות וקראו לחייליו פושעי מלחמה. יזכור את אלה אשר במחשכים חברו לגרועים שבאויבי ישראל כדי לפגוע בקדושים אשר מסרו את נפשם למען העם`. הם גם הפיצו קליפ עם שירו זורע השנאה של עמיר בניון המקדם את המיתוס הלאומני המתאר את השמאלנים כתוקעי סכין בגב האומה. בשיר כתוב, בין השאר, `אחרי שלא הצליחו להרוג אותי בחוץ / אתה בא והורג אותי מבפנים [...] אני מסתער תמיד קדימה / עם הגב שלי אליך / ואתה משחיז את הסכין [...] הפה שלי חתום תמיד למען ביטחונך / אבל אתה מוסר אותי לזר`.

`אם תרצו` גלשו במדרון החלקלק ממילים בוטות ומסרים קשים הזכאים להגנת חופש הביטוי למסרים של הסתה לאומנית אלימה ופושעת ושנאה שאינם זכאים להגנה. המודעות, הנוסח המשובש של תפילת `יזכור`, מילות השיר של עמיר בניון, מהווים הסתה פרועה והפצת שנאה שאינה יכולה להיות מוגנת תחת עקרון חופש הביטוי. לא ניתן להתעלם מהקריאה לאלימות החבויה במסר נוטף השנאה של `אם תרצו`. הפצת שנאה והסתה כנגד עמדות שונות משלך אינן יכולות להיחשב כדרך ביטוי לגיטימית.

יותר ויותר ברור שמול `אם תרצו` ותופעות לאומניות נלוזות דומות יש לפעול לפי הכלל של `אי-סובלנות כלפי אי-סובלנות`, כפי שהציע כבר ג`ון לוק בשנת 1689 בדונו בחוסר סובלנות דתית. ניסח זאת שוב מאוחר יותר, בשנות השחור של אמצע המאה הקודמת, קורט לוין: אין להיות סובלניים כלפי אלה שאינם סובלניים לאחרים. דמוקרטיה חייבת להתגונן גם מפני אויביה מבית. הגיע הזמן שכל אלה שהדמוקרטיה הישראלית יקרה לליבם יאבקו כנגד אלה ההופכים את כל מי שאינו חושב כמותם לקורבנות של חוסר סובלנות ובכך מחרבים את הדמוקרטיה בישראל.


ד`ר ישי מנוחין הוא מנכ`ל הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל

ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב