קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

קיפוח מהביבים: קיצוץ מים רק לפלסטינים
מאת אביב לביא
מעריב
25.4.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/098/073.html
שר התשתיות מאיים לקצץ באספקת המים לפלסטינים אם ימשיכו להזרים שפכים לישראל, אבל מה עם בסיסי צה`ל וההתנחלויות?
עוזי לנדאו מאיים לקצץ את אספקת המים לפלסטינים. שר התשתיות הגה את הרעיון
הגאוני על תקן עונש: כל עוד הפלסטינים לא ידאגו לטהר את השפכים שלהם, והביוב שהם מייצרים ימשיך לזהם את האקוויפר או לזרום באפיקי נחלים לכיוון ישראל, לנדאו ידאג ללמד אותם לקח דרך הברז.

לכאורה מדובר בצעד פשוט והגיוני, על משקל הסלוגן שהגה בנימין נתניהו עוד בקדנציה הקודמת שלו כראש ממשלה: ייתנו (ביוב) - לא יקבלו (מים). צדק זה צדק, לא? אבל אם לנדאו החליט לעשות צדק, למה שלא יתחיל ליישם את מדיניות הסנקציות שלו על כמה מגזרים אחרים, שגם הם, איך לומר בעדינות, לא מהססים לתרום את צואתם למי התהום שלנו?

רק השבוע התפוצץ ברעש ההסכם במסגרתו התחייב משרד הביטחון לחבר לביוב 150 בסיסים צבאיים שעדיין מזרימים את השפכים שלהם לוואדיות. מדינת ישראל מקציבה למשרד הביטחון עשרות מיליארדי שקלים בשנה, אבל בתוך סכום העתק הזה לא נמצא כסף לצנרת מודרנית. המתנתי להודעתו של שר התשתיות על ניתוק אספקת המים לבסיסי צה`ל - אך לשווא.

לא רק מצה`ל לנדאו חוסך את שבטו. גם ההתנחלויות, שעשרות מהן אינן מטפלות כראוי בשפכים, לא זכו משום מה לקבל את האיום ששוגר לעבר הפלסטינים. שלא לדבר על המאחזים, שמכל אחד מהם יוצא צינור שמשחרר את תכולתו בוואדי הקרוב. את מפגע הביוב הגדול ביותר בגדה, אגב, תורמות שכונות מזרח ירושלים, שנמצאות בשליטה ישראלית מלאה.

תעלות ביוב וחומצה על טהרת הכחול-לבן
אבל הבעיה מתחילה עוד הרבה לפני מדיניות האיומים הסלקטיבית של שר התשתיות. היא טמונה בעצם הסיטואציה המעוותת שבה כדי לשתות, להתרחץ ולהשקות הפלסטינים תלויים בטוב לבה ובגחמותיה של ישראל, כאילו על כל המים בין הים לירדן מוטבעת חותמת `תוצרת ישראל` ורק בשל נדיבותנו אנחנו מואילים לחלוק אותם עם השכנים.

האמת קצת שונה: אקוויפר ההר נמצא מתחת לגדה המערבית ורוב פתחי הנביעה שלו ממוקמים בשטח ישראל. למי שייכים המים? שאלה טובה. המשפט הבינלאומי לא נותן תשובה חד משמעית במקרים כאלה, אבל מצפה לחלוקה `צודקת ושוויונית`. בפועל , ישראל משתמשת בכ-80 אחוזים מהמים באקוויפר ההר, ומקציבה לפלסטינים כ-20 אחוזים . כמו בשכונה,

כך גם במזרח התיכון - הילד הכי חזק הוא זה שקובע את הכללים. לישראל, אגב, יש מקורות מים נוספים: האקוויפרים המערביים יותר וכמובן הכינרת. לפלסטינים אקוויפר ההר הוא מקור המים היחיד.

הפלסטינים כנראה לא יקבלו בזמן הקרוב את אות הגלובוס הירוק על איכות הטיפול שלהם בשפכים. זה לא התחום היחיד שבו השכנים שלנו גורמים נזק סביבתי ובריאותי לנו ולעצמם. אבל לפני שאנחנו מטיפים להם מוסר, כדאי שנבדוק את עצמנו. לפני שעוזי לנדאו מנופף באיומים, כדאי שיעשה סיבוב בכמה מנחלי ישראל, שכבר עשרות שנים משמשים כתעלות ביוב וחומצה על טהרת הכחול-לבן. אחרי שיראה שם מה שיראה, הוא עוד עלול לנתק את זרם המים אצלו בלשכה.

עק

קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב