קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דיווח על דיון בוועדת החינוך של הכנסת על דיכוי דעות ציוניות באקדמיה

מאת דן יקיר
העוקץ
30.04.2010
http://www.haokets.org/default.asp?PageID=10&ItemID=4777

The Committee for Unzionist Activities
הועדה לפעילויות אנטיציוניות

עורכת דין דבי גילד-חיו ואני השתתפנו אתמול בדיון בוועדת החינוך של הכנסת על דיכוי דעות ציוניות באקדמיה. כשדבי ביררה במזכירות הוועדה על מה ייסוב הדיון והאם יש חומר רקע, נאמר לה שאין. לפיכך שלחנו מכתב כללי לוועדה על חשיבות החופש האקדמי. כשהגענו לוועדה התברר שזהו עוד דיון מבית מדרשה של עמותת `אם תרצו`. יו`ר הוועדה חבר הכנסת זבולון אורלב ציין ששלחנו מכתב על החופש האקדמי, אבל שהוא לא רלבנטי לנושא הדיון. הוא נתן ליו`ר `אם תרצו` רונן שובל את רשות הדיבור, והזמין אותו לקבוע את סדר הדוברים מטעמם - 6-7 פעילים שדיברו כמעט ללא הגבלה.


רונן שובל הביא כדוגמה להקנטות של מרצים שיעור של פרופ` אלון הראל מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית בו נכח לדבריו, אלון מנה מחלות נפש כפדופיליה וסכיזופרניה, וציין שיש עוד מחלת נפש: אדמופיליה, שהיא היחס של המתנחלים לאדמה. מנכ`ל אם תרצו ארז תדמור אמר, שלפני שנתיים הוא ערך מחקר, בו נבדקו כל הסילבוסים של הקורסים בחוגים למדע המדינה, והתברר ש-76% מחומרי הקריאה הם אנטי ציוניים. הוא הדגיש שהמחקר נערך בפיקוחו של פרופסור, אך לא טרח לפרט מי הוא הפרופ`, מהי ההגדרה של פרסום אנטי ציוני ואיך נבדק טיב הפרסומים. עוד ציין, שעו`ד מיכאל ספרד, היועמ`ש של עמותת `יש דין`, מעביר קורס פרקטי באוניברסיטת ת`א, במסגרתו סטודנטים מקבלים קרדיט אקדמי על עבודה בשטחים מטעם `יש דין`. בירור קצר עם מיכאל במהלך הישיבה העלה, שלא היו דברים מעולם. לפני כשלוש שנים הוא הוזמן כמרצה אורח לשני שיעורים ע`י פרופ` יהודה שנהב בחוג לסוציולוגיה, ולכן שמו נרשם כמרצה בקורס. ארגן `אקדמי ווטש` עלו על זה עכשיו ופירסמו את העובדה הזאת לא מזמן. מעולם סטודנטים לא פעלו במסגרת `יש דין` מטעם מוסד אקדמי כלשהו.

רכז קשרי החוץ של תא `אם תרצו` באוניברסיטה העברית אמר שרבים מחבריו המליצו לו להשמיט מקורות החיים שלו את פעילותו בתנועה פן יבולע לו בקבלה לתואר שני, אך הוא סירב (וכנראה לא נפלה שערה משערות ראשו...). דוקטורנט למדע המדינה אמר, שכל מי שהוא ימינה ממרצ נאלץ לבחור נושא אקדמי תיאורטי, כי דיעותיו לא יתקבלו. סטודנטית מהמחלקה לממשל באוניברסיטת בן גוריון הזכירה, כמובן, את ראש המחלקה דר` ניב גורדון ואת התדמית השמאלנית של המחלקה.
חבר הכנסת אורלב אמר, שהוא נדהם לשמע הדברים ושאל את הדוברים מה הם מציעים לעשות. אחד הציע להקים ועדה מפקחת, שני הציע להטיל רגולציה על האקדמיה. פרט לנציגי אם תרצו דיברו עוד פרופסורית מחוג פרופסורים לחוסן מדיני, ופרופ` דוד קאסוטו, אדריכל, שהיה מרצה במרכז האוניברסיטאי אריאל. חבר חבר הנאמנים של אוניברסיטת בן גוריון מזה 40 שנה, שהיגר לישראל לפני 13 שנים ממניעים ציוניים (אבל לא מסוגל לדבר עברית), תהה מדוע יהודים מחו`ל צריכים לתרום לאוניברסיטאות, שפוגעות במדינת ישראל.

השיבו מאיר ויגדור, המנכ`ל החדש של המועצה להשכלה גבוהה, ופרופ` אהרון שי, סגן הרקטור באוניברסיטת ת`א (ומי שנבחר להיות הרקטור). הוא ציין שהקהיליה האקדמית באוניברסיטת ת`א מגוונת ביותר - היא מונה 24,000 סטודנטים ואלפי חברי סגל. עוד ציין שניתן להקים וועדה בסגנון unamericam activities committee (בראשות סנאטור מקארתי), ונתן כדוגמה לפרופסורית אנטי ציונית ידועה את אניטה שפירא, כלת פרס ישראל. זבולון אורלב העיר, שהפרוטוקול לא מבין בדיחות...

כשמועד הישיבה עמד להסתיים וראיתי שלא מגיעים אלי הצבעתי. זבולון ארולב שאל בכעס מדוע אני פונה 10 דק` לפני סיום הישיבה וכי לא נראה לו שיישאר זמן לשמוע אותי כי הוא עוד צריך לסכם את הישיבה. שאלתי אם הוא חשב שהגעתי לישיבה כקישוט והוא השיב שהוא לא יודע אבל שיכולתי להעביר פתק. דבי ואני יצאנו במחאה מן הישיבה. נמסר לנו שמייד אח`כ אורלב הכתיב לפרוטוקול, שהתכוון לתת לנו זכות דיבור.

עורך דין דן יקיר הוא היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח

עב
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד