קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

אסופת שירה עברית - ערבית: שירה מפרקת חומה
מאת מתי שמואלוף
גרילה תרבות
2.5.10

חברי/ות קהילות השמאל שלום רב,


לפני כמה חודשים הגענו, משוררי גרילה תרבות, לחומת ההפרדה באבו דיס. בעקבות האירוע, הוצאנו את הספר `שירה מפרקת חומה`, אסופה של שירים שקראנו שם, מתורגמת לעברית וערבית. את ספר השירה הזה לא תמצאו על מדפי בסטימצקי או בצומת ספרים, והוא ניתן כרגע לקריאה והדפסה בחינם רק ברשת האינטרנט באתר גרילה החדש בכתובת http://gerila.co.il/he/?iid=380&p=1

אתם כמובן מוזמנים, לקרוא, להדפיס, לשלוח לחברותיכן וחבריכן קוראי הערבית והעברית את הלינק לספר ולהעלות את קובץ הסקריבד שלו (http://bit.ly/cO38O3)


מההקדמה:

`שירה מפרקת חומה` היא שירון של 22 שירים שמטרתם לפרק את החומה הממשית וזו הדמיונית שפועלת ומרתיעה שני עמים במזרח התיכון השוכנים זה לצד זה. חבירה נדירה של משוררים ישראלים ופלסטינים לכתוב שירה פוליטית, חברתית ומוסרית נגד חומת האפרטהייד ובעד חיים של ידידות ושיתוף לשני העמים בין הירדן לים התיכון.

`שירה מפרקת חומה` מאמינה בשירה, במשוררים ובמשוררות ובכוח המילה והתפילה לשנות את המציאות הפוליטית ולהפוך קללה לברכה, כיבוש לשחרור, איבה לאהבה.

`שירה מפרקת חומה` נולדה לפני מספר חודשים בביקור של חבורת `גרילה תרבות` בחומה הגבוהה והרעה שחוצצת את אבו דיס לשניים. האירוע הונחה על ידי רוני הירש (שמצולמת בעטיפת השירון) ומרואן מח`ול והוא יוזמה של `גרילה תרבות`, קבוצת משוררים שמתמקדת במאבקים חברתיים ובין השאר מחו עם עובדי אקרשטיין ירוחם, פולגת קרית גת ומלצריות קופי טו גו רמת אביב. המקבץ נערך בלילה יחיד וארוך בקפה מסדה, שהוא בית קפה יהודי-ערבי בשכונת הדר בחיפה, וספג מהשראת המקום. בחוברת, גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, ערבים ויהודים, ומלבד `גרילה תרבות` היא יוצאת בחסות כתבי העת `דקה` ו`מעין`.

`שירה מפרקת חומה` ניתנת לקריאה באינטרנט באופן חופשי, בלינקhttp://bit.ly/cO38O3.

`שירה מפרקת חומה` אינה מייצגת עמדה אחת, או קול אחד, אך תכליתה ליצור מספיק הדים, צרימות ותרועות שירה שיסייעו להפיל את החומה בסופו של דבר. זו שירה שלא מסתגרת בעצמי, אלא תוקפת, ומבטאת סולידריות עם המאבק הפלסטיני לשחרור, לשוויון ולצדק חברתי בצד ובתוך החברה בישראל.

`שירה מפרקת חומה` היא פרויקט נוסף של יוצרים ויוצרות של גרילה תרבות שקופצים לבריכה (גם אם היא ריקה) בכדי להציע מחשבה אופטימית, פעילה ורעננה. התרבות בישראל מנסה להתחמק ככל האפשר מהתמודדות עם המחיר הבלתי אנושי והיומיומי של מנגנוני הכיבוש, כפי שהיא בורחת בפחד מנושאים חברתיים בתוכה. אבל דווקא שם בפינות החשוכות, בתוך הפה הפעור מרוב אֵימה ופחד, נכתוב את שירנו.

ל`שירה מפרקת חומה` חברו השפות העברית והערבית לחיות בזוגיות נפלאה אחת לצד השניה. מצב זה אינו רק פואטי, אלא גם אפשרי בחיים, בהוויה היומיומית של ישראל/פלסטין. אז אם תכנסו לתוך השירים, אל תשאירו אותם מאחור, חיזרו איתם לתוך חייכם ושנו אותם! אין זמן, המחר בידינו היום.משתתפים: אהרן שבתאי, ענת זכריה, ראג`י בטחיש, דניאל עוז, אלמוג בהר, נוית בראל, סאמי מהנא, נעם פרתום, רוני הירש, ערן הדס, מרואן מח`ול, מתי שמואלוף, רועי צ`יקי ארד, יהושע סימון, עלא חליחל, תאמר מסאלחה, יערה שחורי, אסמאא` עזיזה, בעז יניב, ינאי ישראלי, מרחב ישורון, חנא אבו חנאערבית: אלטייב ע`נאיים ונאל אלטוחי וכמו כן רוז`ה תבור ותאמר מסאלחה

עברית: גיא גלבע רון

צילום עטיפה: טיוייט נויין

איורים: קרן כץ

עיצוב: אבי בוחבוטתודה רבה וסליחה אם הפרענו לכם.גרילה תרבות

Gerila.co.il


עק
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד