קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מילים ליום הנכבה במסכה 20/4/10
מחסום ווטש
קלר אורן


– 20/4/10 – קלר אורן מילים ליום הנכבה במסכהשלום לכולכם! קודם כל תודה על שניתן לי לקחת חלק באירוע זה. עבורי כל השתתפות בפעולה עם עמיתים פלסטינים– יש בה היבט מבריא ומקרב את האפשרות שנהיה שותפים מלאים לעיצוב עתיד המקובל על שתי הקהילות. כדי שזה יקרה עליי קודם כל לבקש את סליחתכם על היסטוריה ארוכה של קיפוח, התעמרות, דיכוי והפליה.

החל מגיל מסוים מתחילים לדרוש מילד שיקבל אחריות על מעשיו, שיבין את השלכותיהם ויפעל לתיקון המצב. באסלאם וביהדות מקובל להתייחס אל נער בן 12 – 13 כאל מי שצריך לתת דין וחשבון ומטילים עליו אחריות. מדינת ישראל עברה מזמן את הגיל הזה ולא נמצא עד עכשיו מי שידרוש ממנה לקבל אחריות על מעשיה.

העוול שנגרם ליושבי המקום הזה ב- 48 עצום. אבל גם המקרבן נושא עמו מועקה איומה: לא קל להיות זו שבשמה נעשו ונעשים הדברים. לא קל להיות הכובשת, המפלה, העוקרת, המגרשת. ההוויה שלי כישראלית לא תהיה אף פעם שלמה ובריאה כל עוד מצב של חוסר צדק משווע לא יתחיל לבוא על תיקונו. זהותי אינה נפגמת אם אני מקבלת אחריות ומכירה בעוול הנורא שנגרם לעם הפלסטיני – אלא ההיפך בדיוק.

דווקא הכרה באחריות, שהממסד הישראלי ורוב הישראלים רואים בה צעד הרה אסון, היא נקודת פתיחה חיונית לקראת דיאלוג אמיתי וישר עם הפלסטינים, דיאלוג שעשוי להוביל לפיוס ולסיום הסבל של הפלסטינים ובעיקר של הפליטים מביניהם. פרופסור יהודה שנהב בספרו החדש `במלכודת הקו הירוק` מצביע על כך שבכל ניסיונות המשא ומתן, הישראלים דיברו בשפת 67 ואילו הפלסטינים דיברו בשפת 48 , ולכן לא הושגה הבנה.

כשאנחנו באים היום למסכה ומציינים את הנכבה, אנחנו גם חושבים על תכנון מעשי של שיבה לכפר, מתוך הבנה ושכנוע פנימי שרק תיקון העוול והכרה בזכות השיבה יובילו אותנו לעתיד ראוי. העובדה שהנכבה נוכחת בשיח הישראלי היום, העובדה שקבוצת ישראלים משתתפת בפרויקט של `זוכרות` שמטרתו לתכנן שיבה בפועל – כל אלה מפיחים בי תקווה שנוכל לקיים דיאלוג וליצור מסגרות שלא יהיו מבוססות על אפליה ועל שלילת זכויות.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו