קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מעצרו החשאי של מנהל הגן הבוטני: סטיבן פולדר מספר על האסיר הפוליטי עומר סעיד
haemori
גל כץ
13.05.10
http://haemori.wordpress.com/2010/05/13/fulder/
סטיבן פולדר פגש את ד`ר עומר סעיד לפני חמש עשרה שנה. מאז הוא שותף עם סעיד במגוון מסגרות, עסקיות וקהילתיות, למען מחקר הרפואה העממית באזור והנחלתה לדור הבא, בקרב יהודים וערבים כאחד. בסוף אפריל גילה ד`ר פולדר לתדהמתו שסעיד נעצר בחשאי בידי השב`כ. גם לו לא ממש ברור למה. מביתו ביישוב כליל שבגליל המערבי, הוא הסכים לענות למספר שאלות של `ארץ האמורי`.

איך גילית את דבר מעצרו?
`חמישה ימים אחרי המעצר טלפנתי לבית של עומר, כדי לדבר כדרכנו על צמחי מרפא, ואשתו אמרה לי שהוא במעצר. היא לא ידעה דבר על הסיבות למעצר, מלבד מה שכולנו יודעים – חשדות לריגול למען חיזבאללה`.

באילו נסיבות הכרת את עומר סעיד?
`לפני חמש עשרה שנה עבדתי כיועץ ל`אגודת הגליל`, הארגון הבלתי-ממשלתי הגדול ביותר במגזר הערבי לענייני בריאות ואקולוגיה. באותה תקופה פגשתי את עומר, בוגר הטכניון, והתרשמתי מהתשוקה הלוהטת שלו בכל הנוגע לרפואה בכלל, ולרפואה ערבית מסורתית בפרט, כולל כמובן היהודים שתרמו לה. הקמנו ביחד פרויקט קהילתי לתמיכה ברפואה המסורתית, מתוך מחשבה שהתחום יכול לשמש מקור פרנסה לחקלאים ערבים ומוקד חינוכי לילדי האזור. מאז הייתי איתו בקשר אינטנסיבי – שיחת טלפון מדי כמה ימים, ביקורים הדדיים. הכרתי היטב את ילדיו ומשפחתו`.

ד`ר פולדר, המייסד של עמותת `תובנה` ומורה מוכר למדיטציית ויפאסאנה, מספר שסעיד הוא איש מיוחד מאוד, `בעל לב רחב”, כלשונו. הוא נהג להנחות וללמד סטודנטים, יהודים כערבים, ללא שכר – בתחום צמחי המרפא בפרט ועל תרבות תור הזהב הערבי בכלל.
בסביבות שנת 2000, לפי כתבה שהתפרסמה אז ב`גלובס`, היית שותף לחברה שהקים ד`ר

סעיד. מדוע פרשת מהחברה?
`החברה, `עתרקס` שמה, הוקמה במסגרת החממה הטכנולוגית “ניות”, בחסות משרד המדע, בשותפות עם אנשי עסקים מהמגזר היהודי. שימשתי יועץ בחברה הזו, אולם היא נסגרה מסיבות פיננסיות. מאוחר יותר עומר ואחרים הקימו חברה חדשה בשם `אל-אנתאקי`, המפתחת מוצרים בריאותיים מצמחי מרפא. גם לחברה החדשה אני מייעץ לעתים, אבל ללא שכר`.

באילו תחומים נוספים סעיד פעל בשנים האחרונות?
`במסגרת `אגודת הגליל`, עומר הקים וניהל גן בוטני בכפר כנא, עם 120 זנים של
לד`ר פולדר חשוב להדגיש כמה סעיד הוא אדם ידידותי וחם, עם יהודים וערבים, חף מגזענות. `הוא רוצה תמיד ריפוי”, אומר פולדר, `כל חייו היו חיים של ריפוי, של אקולוגיה. אני מכיר אותו באופן יומיומי, כמו אח”. את הדיבור על סוגיות פוליטיות הוא היה מתבל לא אחת בהומור. כך למשל, נהג לקבול בחיוך מר על כך שאת השטח העצום שהופקע מכפר כנא, יישוב המונה כמעט עשרים אלף תושבים, העניקו לקיבוץ הזעיר בית רימון החולש על הכפר.

`יש לו, והיו לנו, קשרים עם ארגון אקולוגי ברשות הפלסטינית, בשכם, שהפעיל כמה גנים אקולוגיים. לפני האינתיפאדה עשינו ביחד פרוייקטים, כולל מחקר באוניברסיטת א-נג`אח. גם אני הייתי שם הרבה ואף לימדתי סטודנטים. פגשנו חקלאים, אקדמאים, אנשי חינוך ואקדמיה ותכננו לבנות שם גן בוטני”.

מה אתה יודע על התוכניות העתידיות של סעיד?
`עומר כתב בשנים האחרונות ספר אקדמי רחב-היקף, באנגלית, על הרפואה הערבית, שזה תחום הדומה מבחינת היקפו לרפואה הודית או רפואה סינית. הוא סיים לכתוב את הספר ואף חתם על חוזה להוצאתו לאור. הספר נסמך על מחקר אתנו-פרמקולוגי רב שנים, המחקר האיכותי והסמכותי ביותר בכל הנוגע לרפואה עממית באזור. הוא כבר פירסם על כך מספר מאמרים בכתבי-עת אקדמיים שונים`.

בסיום הראיון אמר ד`ר פולדר, שעלה לארץ לפני שלושים שנה, כי המעצר של עומר מזכיר לו את העידן המקארתיסטי. `זה מאוד עצוב. אני מקווה שיבינו שזו טעות וישחררו אותו מיד`.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב