קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - אקטיביזם

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

רם כהן: מחנך עם יושרה
מיה ביילי
Ynet
13.5.10

ההתקפות המרושעות על מנהל עירוני א` בת`א מצד ח`כים ימניים ותומכיהם הן חלק מניסיון להשתקת כל דעה שחורגת מהקו הימני הרשמי
מיה ביילי | 13/5/2010 19:03 בראש מעייניו של מי שחופש הביטוי בישראל דמוקרטית חשוב לו, אמורים להיות התגובה הרשמית הנזעמת לשיחה שקיים רם כהן, מנהל בית הספר עירוני א` בתל אביב, עם תלמידי כתה י`א בנושא הכיבוש הישראלי של שטחים פלסטיניים, הסיור עם מחסום ווטש שהוא יזם עבור מוריו, ומאמרו ב- nrg מעריב אודות חינוך לערכים דמוקרטיים.

- כמנהל, חובה עלי לחנך נגד הכיבוש / רם כהן

הממסד הנוכחי דורש את פיטוריו. שר החינוך קרא לו כדי לנזוף בו, והוא אולץ לכתוב מכתב שבו הוא מתחייב לא להשתמש בפורום הבית ספרי לעריכת דיונים `פוליטיים`.

ההתקפות המרושעות על כהן מצד חברי כנסת של מפלגות הקואליציה ותומכיהם הן בברור חלק מניסיון להשתקת כל דעה שחורגת מהקו הימני הרשמי. רם כהן הוא מחנך הומניסטי השואף לפתח את מוחות תלמידיו ולעשותם מודעים למציאות שבה אנו חיים, מציאות ממנה מתעלמים לחלוטין מרבית בתי הספר שלנו. ככלל, הרדיפה של כהן אחר מקצוע ההוראה היא במסורת הפטריוטית המקורית של הקניית ערכים הומניסטיים ודמוקרטיים, כמו גם ידע לתלמידים.

רם כהן מבקש שתלמידיו יחשבו, יצפו במתרחש קילומטרים ספורים מתל אביב, ויפתחו חמלה כלפי האחר – במקרה זה הפלסטינים בהם אנו שולטים ומתייחסים אליהם באופן מחפיר.

כחברת מחסום ווטש מזה שבע שנים, חברותיי
ואני עדות לאי הצדק ולחוסר הרגישות כלפי הפלסטינים המאפיינים את הכיבוש שלנו מדי יום ביומו. באופן השרירותי ביותר, אנחנו לעתים קרובות מונעים מהם הגעה לבתי ספר, לטיפול רפואי ולעבודה בצד הישראלי. בעוד מרבית הישראלים התרגלו להתעלם מקשיים אלה ואחרים שהפלסטינים מתמודדים אתם במשך 43 שנות כיבוש, מחמם את הלב לשמוע מחנך בעל יושרה שאומר, `די לשתיקה! די להכחשה!`.

במאמר שמעורר תובנה והשראה אותו כתב כהן במדור זה, הוא לא רק מצביע על אי החוקיות של ההתנחלויות, שרבות מהן נבנו ונבנות על אדמות פרטיות שנלקחו בכוח, אלא גם מכריז על המשימה החינוכית של חינוך הנוער להכרה בעובדות אלה.

רם כהן נטל על עצמו להציג את האחריות האמיתית של מורה בישראל היום. ראוי כי ישראלים שמעוניינים בדמוקרטיה נאורה ישמיעו את קולם בתמיכה בו, ומחנכים אחרים ילכו בעקבותיו.

הכותבת היא פעילת מחסום ווטש ובוגרת עירוני א`, שנת 1956

רה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

הודעה מאת מארגני ההפגנה הערב (מוצ`ש) בכיכר רבין
נגד הסיפוח, נגד השחיתות, נגד המגיפה הכלכלית - ההפגנות שהיו ואלה שיהיו בימים הקרובים ‎
לא לסיפוח! כן להכרה במדינת פלסטין! משמרת מול הקונסוליה האמריקאית בירושלים, יום שישי 3.7י