קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

ישוחרר עומר סעיד!
מאת מיכל פלג

ד`ר עומר סעיד מכפר כנא שבגליל נעצר במעבר גבול לירדן ב-24 לאפריל ומאז הוא נחקר מבלי שהוגש נגדו כתב אישום.
יש עוד סיפורים כאלה. אמיר מח`ול, למשל. אבל הסיפור של עומר סעיד עבר בשתיקה שבועיים, ואולי היה מושתק עד היום או עד בכלל אלמלא מח`ול. ואת עומר סעיד אני מכירה ומוקירה שנים רבות. ד`ר סעיד הוא פרמקולוג ומומחה בעל שם עולמי לצמחי מרפא. מחקריו מתמקדים בצמחיית האזור, קרי: ישראל, פלסטין, ירדן וסוריה.
לצורך איסוף הצמחים הוא מרבה לנסוע לירדן. שם גם היה, ב-2007, בין מארגני כנס בינלאומי על הרפואה הערבית והאיסלמית המסורתית. הוא בקי בכתבי הפילוסופים והרופאים הגדולים בתרבות הערבית, שעליהם נמנו אבן סינא והרמב`ם. בכפר כנא הקים מרכז יחיד במינו להפצת ערכי המסורת הרפואית של אזורנו, המזרח-התיכון. כחלק משגרת המעבדה שבה הוא שותף, וכן לצורך הרצאות וכנסים אקדמיים, הוא טס לעתים תכופות לדנמרק, צרפת וכדו`.
במקומות שאליהם הוא נוסע, ד`ר סעיד פוגש אנשים, רבים מהם, אכן – ערבים, אזרחי מדינות ערב. כפי שמקובל בקרב אנשים, יש למיודעיו של ד`ר סעיד בני משפחה, קרובים, אולי גם חברים, ואפשר אפילו שעל הקרובים והחברים הלללו נמנים אישים פוליטיים, אנשי צבא, חברי תנועות התנגדות ומי יודע מה עוד. אפשר גם שבני שיחו של ד`ר סעיד עוסקים בעצמם בפעילות פוליטית. למעשה, ד`ר סעיד עצמו היה במשך שנים רבות פעיל פוליטי, תחילה בתנועת `בני הכפר` ולאחר מכן במפלגת `בל`ד`. גם אנשי אקדמיה וחוקרים יהודים בישראל חוטאים לפעמים בפעילות פוליטית, אבל הם אינם נעצרים בשל כך. בינתיים. הם אינם נעצרים באישון לילה או במעבר גבול, ללא כתב אישום, בלי לפגוש עורך-דין ותחת צו איסור פרסום למשך שבועיים. מחשביהם ומכשירי הטלפון שלהם אינם מוחרמים. בינתיים.
ד`ר עומר סעיד, החוקר, היזם, המלומד, הפעיל הפוליטי, נשוי ואב לחמישה ילדים – הוא גם עציר מנוסה. שנות לימודיו בטכניון התארכו מאוד משום שהוחזק חודשים ושנים במעצר מנהלי. מעולם לא הוגש נגדו כתב אישום. מעולם לא הואשם בפעילות אלימה, בהסתה לטרור או בכל אחד מהסעיפים הבטחוניים הרבים העומדים לרשות החוק הישראלי. הוא הוחזק במעצר בלא משפט בשל דעותיו, ומשום שהעז להביען בפומבי.
ומדוע נעצר עכשיו, שוב בחשאי, שוב תחת מסך עשן `בטחוני` מעורפל? שאלה מטרידה מאוד. עוד שאלות מטרידות: מדוע אין משחררים את ד`ר סעיד – בן חמישים, איש משפחה, חוקר בעל שם עולמי – לביתו עד שיוגש נגדו כתב אישום, או לחילופין, מדוע אין המדינה מציגה ראיות מבוססות לכך שהוא מהווה סכנה לביטחון המדינה, כמקובל בכל מערכת דמוקרטית מתוקנת? אכן, התשובה בגוף השאלה. התשובה היא מדינה יהודית דמוקרטית, קרי: דמוקרטיה רק ליהודים.

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו