קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הזכות לדעת נגמרת בפלאפל
nrg
עפרה ישועה-ליית
27.05.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/112/357.html?hp=1&loc=28&tmp=404איזה מזל שיש בישראל אגודה השומרת על `זכות הציבור לדעת`. יו`ר האגודה, פרופסור אלי פולק רשם ניצחון מוחץ על רשות השידור שהעזה למתוח אותנו במשך שבועיים, ולשדר פרסומות ל`פלאפל הכי טוב בארץ` שלא היה ולא נברא. הכל תרגיל שיווקי של הרדיו הממלכתי.

אסור לספר שקרים ברדיו, אפילו לא בצחוק, ומנכ`ל רשות השידור, מוטי שקלאר, מיהר להתנצל. הציבור יכול להירגע, זכותו `לדעת` מוגנת בבטחה. טוב, לא צריך להגזים. יש הרבה דברים שהציבור וגם האגודה הנכבדה אינם משתוקקים כלל לדעת.

למשל, מדוע נעצרו שני אישי ציבור ערבים, אמיר מח`ול וד`ר עומר סעיד, למשך ימים רבים בלא שניתן להם אפילו להתייעץ עם עורך דין. צו איסור פרסום הוטל על עצם קיום החקירה, אז בוודאי היה חשוב להסתיר למשל, שאדם כאמיר מח`ול, אזרח נכבד ומוכר היטב בארץ ובעולם, עבר, ככל הנראה, עינויים בלתי חוקיים תוך קשירת ידיו ורגליו לכיסא ומניעת שינה במשך שלושה ימים רצופים.

מי ייתננו אגודה למען זכות הציבור לדעת, שתצליח לחשוף אילו סודות ביטחוניים בדיוק הופקדו בידיהם של מח`ול וסעיד, שאותם יכלו להציע לאויב ולהפוך ל`מרגלים`? מזל שלא צריך אגודה כזאת כדי לדעת מהם הסודות הצבאיים שהופקדו בידיה של החיילת לשעבר ענת קם. קם צריכה בעצם להיות יקירת ארגונו של הפרופסור אלי פולק: הודות ליוזמתה לחשוף מידע סודי רלוונטי מימש הציבור, למורת רוחו הברורה, את הזכות לדעת שהדרגים הגבוהים בצבא מתנהלים באופן שעל פניו נראה עברייני.

שאלות שכדאי שהציבור ישאל
כמה חסרת סקרנות היא המערכת המשפטית והתקשורתית שמאפשרת להדביק האשמות הזויות של `בגידה` ו`ריגול חמור`, במי שפעלה עמוק בתוך הקונסנזוס הציוני. בשום שלב לא נטען אפילו שענת קם מסרה מסמכים או מידע לאדם העלול לסכן את ביטחון המדינה.

העובדה שעל סמך מסמכים אלה פורסמו כתבות בעיתון ישראלי לאחר שעברו כחוק את אישור הצנזורה מוכיחה שלא היה סיכון ביטחוני כלשהו למדינת ישראל או לאזרחיה מהמידע המצער, שחשף בסך הכל את הסודות
המלוכלכים של צה`ל.

הנה שאלות שכדאי לציבור לשאול, כי זכותו לדעת: האם בשלב כלשהו מתכוון מישהו לחקור את מי שאחראים לכאורה לעבירות ב`בור` של פיקוד מרכז, ולהמליץ ללא משוא פנים על העמדתם לדין? האם ייבדקו ההאשמות נגד חוקריו של אמיר מח`ול? האם שוגרנו `למרחבים מוגנים` השבוע כרמז לכך שמלחמות הן הפתרון היחיד לנוכחותנו הבעייתית במרחב הגיאוגרפי שלנו? לפותרים נכונה מובטחות מנות חינם למשך שנה שלמה בפלאפל מוסקו.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו