קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

נאום זועבי כמעט נגמר במכות: "המצור לא אנושי"
nrg
אריק בנדר
3.06.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/115/371.html
סערה בכנסת: היום (ד`) בשעת הצהריים החל במליאה הדיון על הסיכול המשט לעזה, שבו נורו למוות תשעה פעילים פרו-פלסטינים, ועל השתתפותה של חברת הכנסת חנין זועבי (בל`ד) ביוזמה הבינלאומית. שורה של חברי כנסת עלו לנאום מעל דוכן הנואמים, מתחו ביקורת חריפה על ח`כ זועבי ודרשו להעמידה לדין. בתגובה, חברי כנסת מהשמאל הזהירו מפני הסתה נגד הציבור הערבי בארץ. מאוחר יותר מנעו חברי כנסת מהימין מח`כ זועבי לדבר במשך דקות ארוכות.

ח`כ זועבי מתווכחת עם ח`כ שאמה מעל דוכן הנואמים, היום. צילום: פלאש 90
ח`כ זועבי הגיעה למליאה והתקבלה בקריאות גנאי על ידי ח`כ רגב וח`כ דני דנון (ליכוד). ח`כ מירי רגב (ליכוד) כינתה את ח`כ זועבי `בוגדת`, וטענה: `היא משמשת סוס טרויאני, היא עלתה למשט עם טרוריסטים ושכירי חרב, אני קוראת להתיר את חסינותה ולהעמיד אותה לדין, כמו כל אזרח שבוגד`.

ח`כ ישראל חסון (קדימה) כינה אותה `שופכת דמים`, וח`כ יוחנן פלסנר (קדימה) קרא לעברה: `לכי לעזה ותדברי שם על זכויות אדם`. ח`כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) אמר מעל דוכן הנואמים: `ערביי ישראל הם אויבי המדינה`. ח`כ דני דנון, מעל בימת הנואמים, הכריז: `מקומך הוא לא בבית המחוקקים, אלא בבית האסורים. בשארה הלך עם החיזבאללה, ואת הלכת עם חמאס`.

בסופו של הדיון עלתה ח`כ זועבי לדוכן הנואמים, אך שתקה במשך דקות ארוכות בשל מטח של קריאות ביניים. ח`כ אלי אפללו (קדימה) קרא לעברה `בוגדת`, ומשלא נענה לקריאותיו של יו`ר הכנסת התורן, ח`כ כרמל שאמה (ליכוד) - הורחק מן האולם. בשלב זה ניסתה ח`כ אנסטסיה מיכאלי (ישראל ביתנו) לעלון לדוכן הנואמים, ככל הנראה במטרה לתקוף את ח`כ זועבי, אך הורחקה גם היא מן האולם, ועמה חבר סיעתה ח`כ משה מטלון. ח`כ אורית זוארץ (קדימה) הורחקה גם היא.


ח`כ זועבי: `מדוע ממשלת ישראל מתנגדת לחקירה?`
בשל ההמולה הרבה הפסיק היו`ר את הדיון לכמה דקות, וביקש מח`כ זועבי לפנות את דוכן הנואמים. יו`ר הכנסת, ראובן ריבלין, עלה להחליף את ח`כ שאמה. כמה דקות לאחר מכן ניסתה ח`כ מיכאלי לשוב למליאה, אך ריבלין זעק לעברה בגרון ניחר: `להוציא אותה מהמליאה!`.

`אני אגיד כל מילה שאני רוצה להגיד`, הצהירה ח`כ זועבי, ואמרה: `ברצוני להתייחס לדברי ההסתה והשיסוי. אני פשוט בזה לדברים האלה. כאשר התבקשתי על ידי קבוצת עזה להשתתף במשט, הסכמתי מיד. בעיני, זו זכות פוליטית מוסרית להתנגד לכליאתם של מיליון וחצי אנשים. המצור הוא לא חוקי ולא אנושי ולא לגיטימי.

`כל פוליטיקאי שיש לו עמדה מוסרית מתנגד למצור. כל מי שהעמדות שלו לא מוסריות תומך במצור. המבצע הצבאי הפיראטי היה מעשה נפשע המנוגד לחוק הבינלאומי. יש להקים ועדת חקירה בינלאומית כדי

לבחון ולחקור מה שקרה על הספינה. מדוע ממשלת ישראל מתנגדת לחקירה? מדוע היא מתנגדת לחקר האמת? האם אתם בטוחים בסיפור הישראלי? מדוע מנעתם מהעיתונאים לדווח? מדוע לקחתם מהעיתונאים את המצלמות? מדוע פרסמתם את התמונות הקשורות למבצעי צה`ל? מדוע לא פרסמתם את התמונות של הקורבנות המתים?`.

בתגובה אמר לה היו`ר ריבלין: `חברת הכנסת זועבי, זה נאום ולא הבהרה`, וביקש ממנה לסיים את דבריה. עם רדתה התעמתה ח`כ זועבי עם ח`כ יואל חסון (קדימה), שבמהלך נאומה קרא לעברה `צריך לבדוק שאין עליה סכין`. ברדתה מהדוכן התקרבה אליו חברת הכנסת והטיחה בו: `אני נושאת סכינים?`. סדרני הכנסת נאלצו להפריד בין השניים, שכמעט נגררו לתגרת ידיים. מאוחר יותר העמיד משמר הכנסת שני אנשי אבטחה מחוץ ללשכתה של ח`כ זועבי, מחשש שגורמים שונים ינסו להתנכל לה.

מוקדם יותר אמר ח`כ דנון לח`כ זועבי: `איפה האלות, הסכינים, הגרזינים והרוגטקות? האם הבאת אותם לכנסת? לא ניתן לך לירוק עלינו ולומר שיורד גשם. נמאס לנו. ביום ראשון תעלה לוועדת השרים לענייני חקיקה הצעת חוק שתסמיך אותנו לזרוק אותך לבית הסוהר. מי שנמצא בספינה אחת עם אנשי אל-קאעידה מקומו בבית הכלא ולא כאן`.

ח`כ שאמה, מתוקף תפקידו הזמני כיו`ר הכנסת, הרחיק מן האולם את חברי הכנסת מוחמד ברכה (חד`ש), ג`מאל זחאלקה (בל`ד) וטלב א-סאנע (רע`מ-תע`ל). תוך כדי הרחקתם של חברי הכנסת התנהלו חילופי מהלומות מילוליות בין השלושה לבין ח`כ מיכאל בן-ארי (האיחוד הלאומי) לבין ח`כ יואל חסון (קדימה), שהורחק גם הוא.

המהומה פרצה לאחר שח`כ זחאלקה הכריז כי `מגיע לחנין זועבי צל`ש על שמילאה את חובתה`. בתגובה צעק לעברו ח`כ זבולון אורלב (מפד`ל): `היא צריכה לקבל את פרס חמאס`. זחאלקה השיב: `פעם היו יורים ובוכים. באולם הזה יש אנשים שיורים וצועקים. תתביישו לכם`.

בדברים שנשא על דוכן הנואמים טען ח`כ אורלב כי ההסברה הישראלית `כושלת ונכשלת`, כלשונו. `מדינת ישראל היא מעצמה צבאית שיודעת לשמור על קיומה, אבל מושפלת בשדה ההסברה. לא הבנו שהמערכה היא לא רק בשדה הקרב, אלא גם על מסכים וכותרות העיתונות`.

ח`כ אלדד הוסיף: `ביום הזה הבינו היהודים שערביי ישראל הם אויבי המדינה. ערביי ישראל הם שווי זכויות, אבל הם מזהים את עצמם כאויבי ישראל. הייתה לי נחת רוח לראות אותם עולים לדוכן ומקללים את מדינת ישראל ואת צה`ל כשדגל ישראל מתנופף מאחוריהם. השיר `התקווה` הוא ההמנון שלכם, ואם זה לא מוצא כן בעיניכם תשתו את הים של עזה`.

ח`כ בן ארי כינה את חברי הכנסת הערבים `המעוז הקדמי של האויב, שיושב כאן, ולא רק מגן על החמאסניקים שרצחו אמא וארבעת ילדיה בווידוי הריגה. הם מדברים על דמוקרטיה ושלום כאילו זה מעניין אותם. הם מסתובבים בעולם עם דרכון דיפלומי שכתוב עליו מדינת ישראל - את זה ניקח להם. העם בישראל לא יכול להסכים עם המעוז הקדמי הזה`.
ח`כ אורון: `להקים ועדת חקירה ממלכתית`
לפני שהורחק מהדיון הספיק ח`כ ברכה לעלות לדוכן הנואמים, ומתח ביקורת על חברי הכנסת שדיברו לפניו. `אין אף מדינה בעולם שעומדת לצד ממשלת ישראל בפשע הזה, חוץ מהמשכונה ההזויה הזו`, אמר. בפנייה לחברי הכנסת הזהיר ח`כ ברכה: `אתם משתגעים, שוחים נגד כל העולם. אתם פוגעים בעם שלכם, מדרדרים אותו לתהום. כל העולם במקום אחד, ואתם במקום אחר. תתעוררו, זה הזיות`.

ברכה כינה את ממשלת ישראל `כנופיית פיראטיים`, ואמר כי הממשלה צריכה לשאת באחריות למעשי החיילים. `הם נשלחו למשימה תוקפנית ונפשעת נגד פעילי שלום`, טען. כמו כן קרא ברכה להסיר את המצור על עזה, ובכך להיענות לדרישת הפעילים ולקריאות הבינלאומיות שהושמעו לאחר הפשיטה הימית. `אי אפשר להשלים עם מצור על מיליון וחצי אנשים`, הסביר.

ח`כ דב חנין (חד`ש) ביקש לגנות את קריאות הגנאי לעבר חברי הסיעות הערביות והמגזר הערבי בישראל. `ההתלהמות כלפי חברי הכנסת הערבים והאוכלוסייה הערבית היום תירשם כרגע של שפל בהיסטוריה של הכנסת`, אמר. `כמה קל כמה פשוט להסית נגד המיעוט, אנחנו היהודים זוכרים את זה מההיסטוריה שלנו`.

ח`כ חיים אורון (מרצ) אמר בנאומו כי נלקחו החלטות שגויות שגרמו נזק לישראל. `ליבי עם החיילים והפצועים, אבל מי מביא אותנו למקום הזה שעכשיו אנחנו צריכים להסביר את עצמינו לעולם?`. בפנייה לשר הביטחון אהוד ברק אמר ח`כ אורון: `אתה יודע ששאלת המצור על עזה היא בסימן שאלה גדול, ושאלת המאבק היא קשה, אבל איפה שיקול הדעת והמחשבה?`.

`שר הביטחון לימד אותנו שקיים מבחן התוצאה, אבל במקרה הזה - אתם יודעים שהיו אלטרנטיבות אחרות, מקבלי ההחלטות איבדו את שיקול הדעת, אנחנו מאבדים את תמיכת העולם כולו`. ח`כ אורון הוסיף שצריך להקים ועידת חקירה ממלכתית. `צה`ל הוא הגורם האחרון שאותו צריך לחקור`.

ח`כ א-סאנע, לפני שגורש מהאולם, הצהיר: `אני מתבייש ברמת ההתבטאות, גם של הכנסת וגם של הממשלה. אתם רוקדים על הדם. אנחנו מבטאים את המצפון ואת ההגינות. יש לתת צל`ש לחברי המשט`.

וילנאי: `החיילים פעלו מתוך הגנה עצמית`
ח`כ עפו אגברייה (חד`ש) הוסיף: `אני רוצה לדבר על זה שכולם דיברו על המבצע הנפשע שהיה נגד אזרחים. אני רוצה לדבר על המצור, על מיליון וחצי אנשים במצור. זה יותר גרוע מתקופת לנין. ילדים מתים שם וזו בושה וחרפה שאנשים כמוכם שיושבים פה מסכימים לכך`.


ח`כ נחמן שי (קדימה) בפנייה לח`כ זועבי, אמר כי הוא מכבד את עקרונות הדמוקרטיה, אולם `לא ייתכן שחברת כנסת תשתתף במסע מן הסוג הזה, שיוצא נגד המדינה`, כדבריו.
שי הוסיף: `אני מכבד את דעותיך אבל לא יכול להיות שתעמדי על הסיפון, שעל פי החוק הבינלאומי, לא היה צריך להגיע לעזה - זה לא עולה על הדעת`.

סגן שר הביטחון, מתן וילנאי, ביקש לנמק מדוע התבצעה הפשיטה הצה`לית כפי שהתבצעה. `הדרך היחידה לעצור את המשט הייתה באמצעות השתלטות על גשר הפיקוד והכוונתה של ה`מאווי מרמרה` לנמל אשדוד. אין שום דרך אחרת שחיל הים הישראלי מכיר`, אמר. `אלה שנלחמו בחיילי צה`ל היו חבורה של בריונים, חוליגנים וטרוריסטים שכיסיהם מלאים בכסף ומשימתם אחת – להרוג את חיילי צה`ל`, הוסיף.

לדברי וילנאי, לוחמי השייטת ירו למוות בפעילים משום שחשו סכנה לחייהם. `החיילים פעלו מתוך הגנה עצמית`, אמר. `הלוחמים של שייטת 13 גילו איפוק יוצא דופן. אין לוחמים כאלה בעולם. צה`ל עוסק בהפקת הלקחים בתחום הצבאי וההסברתי על מנת להיות ערוך לפעם הבאה`.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב