קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מדוע בצרפת הורשע שר הפנים בבית המשפט בשל התבטאות גזענית –ואילו בישראל סלחו לשר אהרונוביץ` בשל התבטאותו הגזענית ?
מדוע בצרפת הורשע שר הפנים בבית המשפט בשל התבטאות גזענית –

ואילו בישראל סלחו לשר אהרונוביץ` בשל התבטאותו הגזענית ?שר הפנים בממשלת צרפת, בריס הורטפה (Brice Hortefeux), הורשע ביום שישי (4.6.2010) על-ידי בית המשפט בארצו בגין התבטאות גזענית והטיל עליו קנס כספי.

ב-5.9.2009, באירוע פומבי של מפלגתו שבשלטון, בהתייחסו לחבר ערבי של מפלגתו שהוצג לפניו, הוא פלט: `אם כך, הוא לא תואם את הפרוטוטיפ...אם כן, מה טוב. תמיד זקוקים לאחד. כשישנו אחד, זה בסדר. אלא שכאשר קיימים רבים, מתעוררות הבעיות` -(`Il ne correspond pas du tout au prototype, alors… Bon, tant mieux. Il en faut toujours un. Quand il y en a un, ça va. C`est quand il y en a beaucoup qu`il y a des problèmes.)

ראו את המעמד והתרשמו בעצמכם:

http://www.youtube.com/watch?v=B4XPV5J_bRI

האמירה הגזענית הזו של השר הצרפתי עוררה גל של ביקורת ומחאה בארצו. רבים אינם מפסיקים מלצלוב אותו מבחינה ציבורית. בעקבות הרשעתו בבית המשפט מיהר השר להגיש ערעור, אך לדעת רבים בנימוקים צולעים. בעקבות ההרשעה, גברו קולות המחאה והתביעה לסילוקו מהממשלה.אצלנו בישראל, השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ` - ממפלגתו של השר אביגדור ליברמן, `ישראל ביתנו`- פגש ב-16.6.2009 במהלך סיור תחנה המרכזית בתל-אביב בבלש משטרתי שהיה מחופש לערבי. השר אחז בידו של השוטר הסמוי ואמר לו: `אתה נראה ממש כמו ערבוש. אי אפשר להאמין שאתה שוטר. כל הכבוד, אמר השר וחזר על הכינוי: אתה ממש נראה כערבוש. דבריו של השר, שנקלטו במצלמות הטלוויזיה שליוו את הסיור, עוררו מייד ביקורת` (דיווח ב-Nrg, 4.6.2009).

ראו והתרשמו בעצמכם:

http://news.nana10.co.il/Article/?ArticleID=644122.בשונה מצרפת, בישראל, בעקבות התבטאותו הגזענית של השר אהרונוביץ`, נשמעו אי-פה אי-שם הערות חלושות של ביקורת. ואילו השר יצא ידי חובה ופרסם הודעת התנצלות חיוורת. אשר לאמצעי התקשורת, לרוב, הם מילאו פיהם מים. לרגע הם לא חשבו שאם השר הממונה מתבטא כפי שהתבטא, איזו השפעה שלילית תהיה להתבטאותו על פיקודיו השוטרים. לא מן הנמנע, שמאחורי דלתות מוגפות, כמה מחבריו של אהרונוביץ` בהנהגת `ישראל ביתנו` זיכו אותו בטפיחות על השכם של סיפוק ואהדה. מי יודע.

אך עובדה היא שהשר אהרונוביץ` יצא מהפרשה המבישה בזול מאוד. הוא לא נדרש לתת את הדין על התבטאותו. מדוע ראש הממשלה, בנימין נתניהו, לא גינה אותו על התבטאותו ? מדוע יו`ר הכנסת, ראובן ריבלין, לא זימן אותו לבירור בוועדת הכנסת ? מדוע חברי כנסת לא גינו אותו מעל דוכן הבית ?

תארו על עצמכם אילו למשל ח`כ אבראהים צרצור או ח`כ ע`אלב מג`אדלה, היו, חלילה, משתמשים בביטוי גזעני מסוג `יהודון` – מה היה קורה ? אין ספק שהיתה קמה מהומת אלוהים. חברי כנסת מסיעתו של אהרונוביץ`, למשל אנסטסיה מיכאלי, היו מאיימים עליהם בלינץ`. שכחתי שבישראל נהוג הכלל, `מה שמותר לזאוס, אסור לשור ולנמלה...`

אני עוד תקווה שפרשת שר הפנים הצרפתי והרשעתו על-ידי בית משפט בארצו בגין אמירתו הגזענית תעורר מישהו בישראל לעשות משהו עם שר ממשלה המשתמש בביטוי הגזעני `ערבוש`. עוד לא מאוחר.

יוסף אלגזי


8/6/2010
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות