קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

משרד הפנים והשופט נעם סולברג נגד ד"ר עימאד חמאדה

http://www.hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=7595משרד הפנים והשופט נעם סולברג נגד ד`ר עימאד חמאדה

מאת: איתן קלינסקי [ ::: בימת שמאל ::: ]

2010 / 06 / 20

עימאד חמאדה נולד לפני ארבעים ושלוש שנה בצור באהר. הוא נולד במקום שבו נולדו הוריו, סבו וסבי סביהם. שנת לידתו מסמנת גם שינוי במקום מגוריו, שעבר לשליטת ישראל.

בתי נולדה בישראל לפני חמישים ושלוש שנה. היא נולדה במקום שבו נולד אביה, סבא שלה וסבא רבא.

עימאד חמאדה סיים את לימודיו התיכוניים בירושלים. בתי סיימה את לימודיה התיכוניים בבית ספר אזורי בגליל העליון.

עימאד חמאדה החל את לימודיו האקדמיים בישראל. גם בתי החלה את לימודיה האקדמיים בישראל.

המשותף לשניהם - שהם יצאו להמשך לימודים אקדמיים בארצות הברית. ובזה מסתיים המשותף ביניהם, לצערי. לשניהם מצפה עתיד שונה, כאשר יבקשו לחזור ולבנות כאן את ביתם.

בתי קיבלה מלגה שאיפשרה לה להמשיך בלימודיה האקדמיים בארה`ב. קרה לה מה שהחיים עשויים לזמן לבחורה צעירה. היא הכירה את בחיר לבה, יהודי, שעמו באה בברית הנישואים; בנתה משפחה, היתה חברה בקהילה היהודית כעשרים וחמש שנה. למרבה הצער, היא התאלמנה והחליטה לחזור לישראל. אחרי היעדרות ממושכת לא אורב לה הסבר של משרד הפנים, המקובל גם על ידי השופט נעם סולברג, בבית המשפט המחוזי בירושלים לפיו, `את שוהה בלתי חוקית בישראל, עקב שהות ממושכת ועבודה בארצות הברית המעידים על ניתוק זיקתך לישראל`. היא ובנה, נכדי, התקבלו בחום על ידי כל הרשויות.

עימאד חמאדה ורעייתו, יחד עם שלושת ילדיהם, החליטו לחזור למקום שבו נולדו. עימאד, מצוייד בתואר ד`ר להנדסת חשמל וניסיון שצבר בעבודה, לא תאר לעצמו שהוא ייקלע למציאות קפקאית שבה הוא, רעייתו וילדיו הפכו לעבריינים. אמנם הם בעלי אזרחות אמריקאית, כפי שבתי קיבלה אזרחות אמריקאית, אבל הם `שוהים בלתי חוקיים` במקום שבו נולדו, גדלו, בגרו, נישאו ועשו את צעדיהם הראשונים כתא משפחתי. לגביהם נקבע שהם, `שוהים בלתי חוקיים עקב שהות ממושכת ועבודה בארה`ב, המעידים על ניתוק זיקה לישראל.`

לד`ר עימאד חמאדה היו תקוות גדולות. הוא שילם לעיריית ירושלים מאה ועשרים אלף שקל שנדרשו כדמי בקשה לקבלת רשיון בניית בית על אדמתו. מה שנראה לו כה ברור בקיץ 2006, כאשר חזר לבית הוריו, קיבל תפנית קיצונית כאשר התברר לו, על ידי מערכת המשפט בישראל, שהוא ורעייתו, שלושת ילדיו והילד הרביעי העומד לבוא לאוויר העולם הם חבורה של עבריינים – שוהים בלתי חוקיים.

על מה שנראה לי כזכות יסוד של כל אדם, יש לכבוד השופט נעם סולברג, שהיה מועמד להיות שופט בבית המשפט העליון, דעה אחרת. בתי יצאה לארצות הברית לתקופה ארוכה יותר מאשר ד`ר עימאד חמאדה. כאמור, היא עבדה כשם שד`ר חמאדה עבד, אבל עליה לא חלה הפסיקה: `...שמעידה על ניתוק זיקה לישראל עקב שהות ממושכת ועבודה בארה`ב`.

האם מישהו במשרד הפנים שוקל איך יסביר נציג רשמי של ישראל תופעה של מציאות מפלה כזו באולפן טלוויזיה כלשהי באחת ממדינות אירופה או בארה`ב? לצערי, דעת הקהל בישראל מקבלת בהבנה צווים כאלו של משרד הפנים עם חותמת של מערכת המשפט.

ולסיום הייתי מבקש לדבר אל לבו של השופט נעם סולברג בוגר ישיבת `יבנה` שיאמץ לפסיקתו כלפי משפחת עימאד חמאדה את מה שמורה לנו פרשת קדושים, ויקרא י`ט, ל`ג: `וְכִי יָגוּר אִתְּךָ גֵּר בְּאַרְצְכֶם... כְּאֶזְרָח מִכֶּם יִהְיֶה לָכֶם הַגֵּר, הַגָּר אִתְכֶם, וְאָהַבְתָּ לוֹ כָּמוֹךָ, כִּי גֵּרִים הֱיִיתֶם בְּאֶרֶץ מִצְרַיִם, אֲנִי יְהוָֹה אֱלֹהֵיכֶם`.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות