קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

משפט קרקעות הבדואים: לעדה המומחית מטעם המדינה אין תשובות ברורות במשפט קרקעות הבדואים
אדם קלר
האגודה לסיוע והגנה על זכויות הבדואים בישראל
23.6.2010


משפט קרקעות הבדואים: לעדה המומחית מטעם המדינה אין תשובות ברורות

במשפט קרקעות הבדואים, שהתחדש הבוקר (ד`) בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, המשיך עו`ד מיכאל ספרד בחקירה הנגדית של פרופ` רות קרק מהאוניברסיטה העברית, העדה המומחית מטעם המדינה.

בין השאר שאל עו`ד ספרד: `בחוות הדעת שהגשת לבית המשפט טענת שאדמות הנגב תמיד היו אדמות מדינה, אדמות מוואת לפי החוק העותמני, ולבדואים לא הייתה בהן זכות בעלות. כיצד תסבירי את העובדה שכאשר הוקמה העיר באר שבע בשנת 1900 קנו השלטונות העוקמניים את האדמות עליהן קמה העיר מבני שבט העזזמה? למה היה לשלטון לשלם בעד אדמה שהייתה רכושו ממילא?` פרופ` קרק אמרה כי אין לה תשובה ברורה, וכי כנראה היה זה מקרה יוצא דופן.

בהמשך שאל עו`ד ספרד כיצד בתקופת המנדט הבריטי יכלו הקרן הקיימת ורוכשים יהודים פרטיים לרכוש מתושבים בדואים כ-150 אלף דונם מאדמות הנגב, וכיצד הוכרה רכישה זו בידי השלטונות הבריטים, אם לא הייתה לבדואים המוכרים כל זכות בעלות בקרקע. פרופ` קרק הודתה כי אין לה תשובה מספקת לכך.

בתחילת עדותה היום טענה פרופ` קרק כי בין הבדואים לבין עצמם היו הסכמים פרטיים בנושא בעלות על קרקעות, אך לא היה להם תוקף רשמי. עו`ד ספרד שאל האם ידוע לה כי בית הדין השבטי שפעל בבאר שבע, ששופטיו היו שייחים בדואים שפסקו לפי הדין הבדואי, היה חלק ממערכת המשפט הרשמית בשלטון העותמני והבריטי כאחד, והיה מוסמך על ידי השלטון לדון ולהחליט בענייני קרקעות. פרופ` קרק אמרה כי אינה מומחית לחוק הבדואי, והודתה כי אינה מכירה ספרים ומאמרים חשובים שפורסמו בנושא זה, כגון ספרו החדש של ד`ר קלינטון ביילי, מומחה בעל שם לנושא הבדואים.

השופטת שרה דברת, שישבה בדין, הרבתה לשאול שאלות משלה, וציינה כי עקרון יסוד במשפט הוא כי מנהגים הקיימים בחברה מסוימת יכולים להתגבש לכדי כלל משפטי מחייב. לאחר סיום חקירת הנגד של פרופ` קרק הודיע עו`ד ספרד כי יבקש לזמן את ד`ר ביילי להגיש עדות מומחה משלו, להבהיר את הנושאים שעלו בדיון.

לדיונים ההיסטוריים-חוקיים במשפט זה יש השלכות ישירות ומשמעותיות ביותר לגבי מעמדם החוקי של הבדואים בנגב בהווה, ובאופן ספציפי לגבי תביעתו של פעיל זכויות הבדואים נורי אל עוקבי במשפט זה לקבל בחזרה את האדמות באל-ערקיב שמצפון מערב לבאר שבע, משם גורשו הוא ובני שבטו בשנת 1951.

הישיבה הבאה במשפט זה נקבעה ל-7 ביולי 2010 לפני השופטת שרה דברת בבית המשפט המחוזי בבאר שבע.

לפרטים: נורי אל עוקבי 054-5465556, חיה נח 052-4269011,
אדם קלר 054-2340749, עו`ד מיכאל ספרד 054-4713930
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

Hjejejejej
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו