קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דיווח: ארה"ב היא שמונעת את עסקת שליט
מאת רחביה ברמן
YouPost
25.6.2010
http://www.youpost.co.il/world/local/2301--q

העיתונאי והפעיל עלי אבו ניעמה, עורך `האינתיפאדה האלקטרונית`, מדווח מפי מקורות דיפלומטיים במזרח התיכון, כי מי שמונע את עסקת שליט הוא לא אחר מאשר השליח הנשיאותי המיוחד של ארה`ב לאזורנו, ג`ורג` מיטשל, שהטיל וטו על העסקה מחשש שהיא תחזק את חמאס. על פי אותם דיווחים, ארה`ב היא גם זו שמעכבת את הסכם הפיוס בין פת`ח לחמאס, מאותן סיבות. אבו ניעמה הוא בנו של שגריר ירדן באו`ם לשעבר, ומקושר היטב לחוגים דיפלומטיים.

בהנחה שהמידע נכון, המניע של ארה`ב יכול להיות אחד משניים: חשש מהפיכת רצועת עזה לבסיס כוח איראני או של הג`יהאד העולמי, או חשש שהתעצמות של חמאס תפגע בתהליכים שהיא מובילה מול הרשות הפלסטינית, ובתוכניות להחזיר את הרשות לשליטה ברצועה.

החשש הראשון מוצדק, הן בגרסתו האיראנית והן בזו הג`יהאדיסטית, אבל הוא לא בהכרח בלתי נמנע. לגבי איראן - קשה להאמין שאין עסקה שאפשר להציע לחמאס - כמו שמציעים לסוריה ללא הרף - שיוודא שהיא תעמוד בצד האנטי-איראני. בניגוד להנהגה הסורית, חמאס הוא סוני במוצהר, תלוי למרות סיוע איראני לא מועט בשנים האחרונות בעיקר בכספים ממדינות המפרץ ובראשן ערב הסעודית, והוא נמצא בעמדת מיקוח נחותה בהרבה. את הבעיה הזו אפשר לפתור בקלות.

לגבי הג`יהאד - רוב הראיות דווקא מראות שחמאס נלחם בתנועות הג`יהאד ברצועה, המכונות ג`לג`לאת, בכל יכולתו הנוכחית. חמאס הוא הראשון להבין שהתנועות הללו הן יריב לשליטתו בעזה. אילו היה לארה`ב מידע מבוסס הסותר זאת, היה הדבר מספיק למנוע מישראל עצמה לתמוך בעסקה. מכאן שהמדובר בתקוות של ארה`ב בנוגע לרשות הפלסטינית.

אלא שממשלת ישראל אינה מאמינה ברשות הפלסטינית, והדבר ניכר בעליל מכל התבטאות ומעשה שלה. לכן, הממשלה חייבת לקבל החלטה במקרה זה לומר לבעלת בריתנו שעם כל הכבוד, בעוד שעל מעשים המגבירים את המתיחות באזור ויוצרים איבה דיפלומטית לשתי המדינות בעולם יש לה זכות מוסרית ודיפלומטית להתנגד, הרי שהן גלעד שליט והן, בסופו של דבר, מעמדו של החמאס ברצועת עזה הם בעיה של ישראל הרבה יותר מאשר של ארה`ב. אם ממשלת ישראל מוכנה לשלם את המחיר שדורש חמאס כדי להוריד מסדר היום את הסחת הדעת ששמה גלעד שליט, עליה לעשות זאת ולא לשעות לווטו של ארה`ב. אם ארה`ב רוצה ללחוץ על הרשות הפלסטינית בנוגע להסכם הפיוס הפנים-פלסטיני, זה עניין שלה. ישראל, בניגוד לרשות הפלסטינית, היא מדינה בפועל ולא בדרך, היה רצוי שתתנהג ככזו.

יכ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

פחות מאשר בנטוסטאנים
היום הכריזה ביביסטאן מלחמה על ישראל
ממשלת מיעוט עשויה להחזיר את מדינת ישראל למסלול של שפיות