קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מכתב לפעילים - בעקבות הצעדה בסילואן
שייח` ג`ראח

26.06.2010

http://www.justjlm.org/?p=300

שימו לב: קריאה לפעולה בתחתית המכתב!

אתמול רשמנו את אחד מהישגינו המרשימים ביותר עד כה. לראשונה מאז התחלנו להפגין יחד לפני יותר מחצי שנה העברנו את ההפגנה השבועית לשכונה מזרח ירושלמית אחרת, סילוואן, על מנת להצטרף למחאתם של תושביה נגד תוכנית ההרס שמקדם ראש העירייה בשכונה. הנוכחות המאסיבית הפתיעה גם את האופטימיים שביננו: יותר מחמש מאות פעילות ופעילים השתרכו בטור ארוך במורד רחוב ואדי חילווה והקיפו את שכונת אל-בוסתן שבה מתוכננות ההריסות. הבטנו אל השטח שבו אמור לקום `גן המלך`, על מסעדות היוקרה וחנויות המזכרות שמתוכננות בו, ותהינו אם ראש העירייה שלנו איבד לחלוטין את הקשר למציאות.

מכל החלונות והמרפסות הביטו עלינו אלפים מתושבי הכפר, נרגשים ומשתאים מול הטור היהודי-ערבי הארוך שבא לתמוך במצוקתם. לקול קצבם המחשמל של התופים קראנו `ערבים ויהודים מסרבים להיות אויבים`, ו-`מסילוואן לשייח ג`ראח לא נשתוק ולא נברח`. עשרות השוטרים שנפרשו בפאתי השכונה גילו ריסון יוצא דופן ונמנעו מלהתערב. ללא ספק, היעדרותה של המשטרה תרמה לסדר המופתי שבו התנהלה הצעדה.
קשה להפריז בחשיבותה של ההפגנה. שיתוף הפעולה עם ישראלים אינו מובן מאליו לרוב תושבי סילוואן במאבקם נגד ההתנחלות המואצת בכפרם. למעשה, ההפגנה שלנו היתה ההפגנה היהודית-ערבית הגדולה בתולדות סילוואן ואחת ההזדמנויות הייחודיות של הפגנת סולידריות של יהודים ממערב העיר ופלסטינים משכונות שונות במזרח ירושלים (בפרט משייח` ג`ראח) במאבק בלתי-אלים נגד הכיבוש.

לפני כחודשיים צעדו קומץ פעילי ימין במורד הרחוב שבו צעדנו אנו אתמול. צעדתם זכתה לסיקור תקשורתי מקיף: ניידות שידור התמקמו בשכונה והעיתונים העניקו לפרובוקציה הריקנית של מרזל ובן-גביר כותרת אחר כותרת. למרות שעל כל כהניסט הפגינו באותה העת בסילוואן לפחות שני פעילי שייח ג`ראח, התקשורת התעלמה מנוכחותנו וניפחה את צעדת ההבלים של המרזלים מעבר לכל פרופורציה.

הצעדה שלנו אתמול, שהיתה גדולה מצעדת הכהניסטים בסילוואן עשרה מונים לפחות, זכתה לסיקור נרחב בתקשורת הערבית (כותרת ראשית בעמוד הראשון של אלקודס), אבל לא כל כך בתקשורת הישראלית (מעבר למבזקים, עלו ידיעות יפות בנרג` ובוואלה). אך הגדילה לעשות מערכת `אולפן שישי` של ערוץ 2 ששידרה ידיעה קצרה על ההפגנה על רקע צילומים של ילדים פלסטינים מיידים אבנים על ניידת משטרה. למותר לציין שלצילומים אין כל קשר לצעדה שלנו, כפי שיודע כל מי שהשתתף בה. כאשר התקשרנו למערכת `אולפן שישי` במהלך שידור המהדורה על מנת להבהיר את הטעות ולבקש תיקון נענינו בסירוב. למרות שהצענו למערכת צילומים של האירוע וגם לאחר שהבהרנו להם את הטעות וחומרתה לא ראו אנשי `אולפן שישי` לנכון להודות בטעותם ואפילו רק להתנצל עליה. מדוע החליטו עורכי המהדורה יאיר לפיד וגולן יוכפז לעוות את המציאות ולתאר את ההפגנה הבלתי-אלימה שלנו כהתפרעות? את השאלה הזו חשבנו להפנות אליהם ואל הממונים עליהם.

לשם כך אנחנו זקוקים לעזרתכם\ן. הצגת האירוע כאלים היא פגיעה בשמנו הטוב ובשמו הטוב של כל מי שהשתתף בו. היות שהזדרזנו להבהיר הטעות, חוסר האכפתיות בה נתקלנו מבהירה שלא מדובר בתקלה, אלא בהתעלמות מופגנת מן האמת ועל כן בעבירה חמורה על האתיקה העיתונאית. אנו מבקשים מכם, בין אם השתתפתם באופן אישי בהפגנה ובין אם לאו, לפנות בתלונה למועצת העיתונות ולמועצת ערוץ 2. חשבנו שאם יאיר לפיד וגולן יוכפז יקבלו מאיתנו אימיילים שמזכירים להם מהי עיתונאות, ואם נציב פניות הציבור של הרשות השנייה יקבל מאיתנו תלונות על ההתנהגות המחפירה שלהם, הם עשויים לשנות את דרכיהם הרעות בעתיד. אנא כתבו להם, ספרו להם על האירוע שבו השתתפתם\ן, הבהירו להם שהדיווח שלהם גרם לכם\ן עוול והשחיר את פניהם של מאות משתתפי ההפגנה ודירשו מהם להתנצל בשידור.

לנוחותכם מוצע נוסח תלונה בסוף ההודעה (ניתן כמובן לערוך שינויים, בפרט התאמת מגדר וכדו`, חשוב רק לציין שם, כתובת וטלפון)

את התלונה ניתן לשלוח למועצת העיתונות במייל: moaza@m-i.org.il

כתובת האימייל של יאיר לפיד: yairl@ch2news.tv

כתובת האימייל של גולן יוכפז: yochpaz@gmail.com

טופס הגשת תלונה לנציב פניות הציבור של הרשות השנייה: http://www.rashut2.org.il/public_complain.asp

או באימייל: natsiv@rashut2.org.il

תודה מראש.

נוסח מוצע לתלונה:

שם:

כתובת:

טלפון:

ביום שישי ה-25.6.10 התקיימה צעדה והפגנה משותפת של פעילי שיח ג`ראח ותושבי סילואן בירושלים במחאה על כוונת עיריית ירושלים להרוס בתים בשכונת אל-בוסתאן שבסילואן. לארוע הגיעו כ-500 ישראלים ופלסטינים מכל שכבות האוכלוסיה. הארוע, שהחל בשעה 16:00, עבר בשקט ובסדר מופתי והסתיים בפיזור של כל המפגינים בסביבות השעה 18:30. הארוע כולו עבר ללא כל הפרעה או עימותים אם משטרת ירושלים או כל גורם אחר. להפגנה אף הגיעו אנשי ציבור רבים בהם יו`ר הכנסת לשעבר מר אברהם בורג כמו גם אנשי אקדמיה בכירים מירושלים. במהלך ההפגנה העבירו נציגי המארגנים והדוברים מטעמם מספר הודעות לכל כלי התקשורת ובהם גם ערוץ 2.

בסיום ההפגנה הוציאו דוברי ההפגנה הודעה בדבר סיום הארוע ופיזור המפגינים ללא כל תקלות. בנוסף, נמסר כי במידת הצורך ישנם חומרי וידאו וסטילס שניתן לקבל לצורך סיקור הארוע. בשום שלב לא פנה אף גורם מערוץ 2 בכדי לאמת מידע או לקבלת תגובה כלשהיא מצד מארגני ההפגנה על אף שזהותם ופרטי ההתקשרות עמם היו ידועים לכתבים ואנשי המערכת.

בפתח התכנית `אולפן שישי` במסגרת מבזק החדשות מסר המגיש, מר יאיר לפיד, את הידיעה הבאה:

“כ-500 פעילי שמאל ופלסטינים הפגינו היום אחה`צ בכפר סילואן שבמזרח ירושלים במחאה על אישורה של תכנית גן המלך בוועדה המקומית לתכנון ובנייה בירושלים. במסגרת התכנית אמורים להיהרס 22 בתים של פלסטינים בשכונה לטובת הקמת גן ארכיאולוגי חדש`.

על רקע ידיעה זו שודרו תמונות שאינן קשורות לארוע המדובר ובו נראים נערים פלסטינים מיידים אבנים לעבר רכבי משטרה.

http://www.mako.co.il/news-channel2/Friday-Newscast/Article-1cf624110207921004.htm

מייד לאחר שידור הידיעה התקשר מר אבנר ענבר, דובר ההפגנה, לדסק החדשות של ערוץ 2 וביקש להתלונן. הוא הבהיר שהוא הדובר של מארגני ההפגנה וכי שידור התמונות של פעילות בלתי חוקית על רקע הדיווח על האירוע מהווה פגיעה בשמנו הטוב ודרש שישודר תיקון עוד במהלך המהדורה. יוכפז טען שזה החומר שהם קיבלו מרויטרס, ועל אף שהוסבר לו שוב שזה ככל הנראה חומר שרויטרס צילמו בסילוואן באירוע אחר ושמן הראוי שהם יתקנו את הטעות, יוכפז סירב ואף לא מצא לנכון להתנצל על התקלה.

השתלשלות הדברים המתוארת מבטאת זילות מוחלטת של יוכפז ואנשי ערוץ 2 בתפקידם העיתונאי ובאנשים המסוקרים בכתבותיהם. מצג השווא שיצרו אנשי ערוץ 2 בשידור תמונות מארוע אחר יצרו רושם כאילו אנשי השמאל שהפגינו ביום שישי לקחו חלק בהתפרעות ויידוי אבנים על כוחות הביטחון. חשוב לציין כאמור שחלק ממשתתפי ההפגנה היו אנשי ציבור ואנשים הנושאים בתפקידים חשובים שפגיעה בשמם הטוב חמורה כלפיהם במיוחד. עיוות התמונה יוצרת מצב שבו שמם נקשר לכאורה בארועים אלימים שבהם לא נטלו כל חלק ואף לא היו נוכחים בהם. אין זו אלא הכפשת שמם של מאות אזרחים שומרי חוק.

לא פחות חמור מכך הוא הנזק שנגרם למארגני ההפגנה ותנועת המאבק של פעילי השמאל ותושבי מזרח ירושלים מסילואן ושיח` ג`ראח. בעוד תנועת מחאה זו מבקשת להעביר מסרים לגיטימיים של אי אלימות ומחאה דמוקרטית ביחס לסוגיות שבראש סדר היום הציבורי בישראל עיוות המציאות והצגתם על רקע תמונות אלימות משחירה את האנשים ואת מטרותיהם הכשרות.

הפגנת הזלזול ע”י יוכפז ויתר אנשי ערוץ 2 גם לאחר שהובהר להם טעותם מדאיגה ביותר ודורשת טיפול יסודי. ברי כי מהדורת החדשות של ערב שישי בערוץ 2 היא אחת התכניות הניצפות בישראל. אין צורך להכביר במילים בכדי לתאר את חומרת הנזק שנגרם לאנשים שהשתתפו בהפגנה, ובמיוחד אלו שהתראיינו לכלי תקשורת אחרים במסגרתה, בעקבות עיוות הדברים. חוסר ההיענות של יוכפז ומערכת חדשות 2 לתקן את טעותם, למרות שלא חלקו לרגע על הטענה שמדובר בטעות, מהוה עוד הפרה בוטה בשרשרת ההפרות המתוארות לעיל של כללי האתיקה העיתונאים (בפרט, סעיפים 2,3, 5-7 לתקנון האתיקה של מועצת העיתונות).

בתור מי שמעורב בפעילות הציבורית של תנועת המחאה במזרח ירושלים אני חש כי שמי נפגע באופן אישי. סביבתי החברתית, משפחתית והמקצועית מכירה היטב את פועלי בנושא זה. הדיווח בערוץ 2 למעשה הציג אותי ואת חבריי כפורעי חוק שהשתתפו ביידוי אבנים על כוחות מג”ב. על כן, אבקש להעמיד את אנשי אולפן שישי של ערוץ 2 על טעותם ולמצות עימם את הדין בגין הפרת כללי האתיקה העיתונאים הבסיסיים ביותר ולחייב אותם לפרסם תיקון והתנצלות
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב