קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בוטל משפט שוטרים שהואשמו בהתעללות בפלסטיני
walla
גלעד גרוסמן
01.07.10
http://news.walla.co.il/?w=/1/1702802
בעקבות מידע שהגיע למחלקה לחקירות שוטרים, הוחלט לחזור מהאישום נגד שלושה מהשוטרים

התיק בעניינו של שוטר היס`מ יימשך. הארכת מעצר החשודים (ארכיון: אורי לנץ)
המחלקה לחקירות שוטרים החליטה היום (חמישי), לאחר היוועצות עם המשנה לפרקליט המדינה לעניינים פליליים ועל דעתו, לחזור מכתב האישום נגד שלושה שוטרי בילוש ממרחב ירקון, אשר הואשמו בתקיפה והתעללות חמורה בעצור פלסטיני. כמו כן הוחלט להמשיך בניהול התיק בעניינו של שוטר היס`מ, הנאשם העיקרי.

בחודש ינואר השנה כתב אישום נגד שוטר יס`מ ושלושה שוטרי בילוש ממרחב ירקון בגין התעללות בחסר ישע, מעשה מגונה, תקיפה והפרת אמונים. במהלך החקירה אשר קדמה להגשת כתב האישום, ניכר היה כי כל אחד מצוותי המשטרה, אשר נכחו בזירת האירוע - היס`מ והבילוש - מבקש לגלגל את האחריות לפתחו של הצוות האחר, כאשר חלקם מנסה לחפות על המעורבים כולם. עוד יצוין כי במהלך החקירה סירבו מי מהנחקרים לשתף פעולה בביצוע פעולות חקירה שיכלו לסייע לבירור האמת עוד בשלב מוקדם של החקירה.

עובדה זו הקשתה במאוד על החקירה שכן לפחות בראשיתה, איש מן הנחקרים לא מסר גירסת אמת. בסופו של יום, הניבה החקירה ראיות לאשמתו של המתעלל העיקרי, שוטר היס`מ, ולכך שמי שצפה בהתעללות והיה שותף לה היו שוטרי הבילוש. כמו כן מכלול הראיות העלה כי המתלונן דובר אמת לאמיתה לגבי אירוע ההתעללות.

בית המשפט המחוזי בירושלים, אשר דן בבקשת המעצר, אישר את עמדת מח`ש בקובעו כי הראיות שנאספו בחקירת מח`ש, מקימות תשתית לכאורית מספקת, הן לעצם קרות המעשה והן לזיהויים של הנאשמים כמי שביצעו אותו. כמו כן, קבע בית המשפט המחוזי בצעד חריג ונדיר כדלקמן: `קשה שלא להתרשם כי יש בין השוטרים שנחקרו, היודעים הרבה יותר ממה שהיו מוכנים לאמור, ולאו דווקא משום שחששו להפליל את עצמם...`. בהמשך החלטתו קרא ביהמ`ש למעורבים לאמור `אולי לנוכח הדברים הללו, יהרהרו מחדש אלה היודעים על שהתרחש באותו לילה ויבינו כי מי שעומדים בחזית הראשונה של אכיפת החוק, אמורים הם לשתף פעולה עם רשויות החקירה, ולספר את האמת, והיה מחנה המשטרה נקי`.

ואכן, כתוצאה מדברים נוקבים אלה, נתקבל במח`ש מידע נוסף. החומר החדש שנאסף,
עורר ספקות ביחס לשאלת מעורבותם של אנשי הבילוש בהתעללות. ספקות אלה קיבלו משנה תוקף בעקבות עריכת שימועים לנאשמים, באמצעות סניגוריהם. במצב דברים מורכב זה, החליטה מח`ש לחרוג מן המקובל, חידשה את החקירה ושבה והציעה למי מהנאשמים לשתף פעולה, לרבות במסגרת פעולות להן סירבו בתחילת החקירה. תוצאות שיתוף הפעולה של שלושת אנשי הבילוש, הוסיפו והגבירו את הספקות בנוגע לאשמתם.

בנסיבות אלה, החליטה מח`ש לחזור מכתב האישום לגביהם, ולהמשיך בניהול התיק בעניינו של הנאשם העיקרי.

עקב העובדה ששניים משוטרי הבילוש הביאו בהתנהלותם לשיבוש החקירה ופגעו באפשרות להגיע לבירור מלא של האמת בכל הנוגע לזהותם של השוטרים, אשר צפו במתעלל העיקרי ותמכו בו, הוחלט להעמידם לדין משמעתי בגין התנהלותם זו. שוטרי הבילוש הודיעו – באמצעות סניגוריהם – כי בכוונתם להודות במיוחס להם במסגרת ההליך המשמעתי ולקבל על עצמם את הדין בעניין זה.

( http://news.walla.co.il/?w=/1/1633118ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב