קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מה יגיד דובר צה"ל עכשיו?
ynet
דנה גולן
07.07.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3916345,00.html


עם פרסום עדויות הלוחמים ממבצע `עופרת יצוקה` לפני שנה, יצא דובר צה`ל, תא`ל אבי בניהו, במסע הכפשות נגד המעידים וטען כי אין להן קשר למציאות. המילים `שקרנים`, `שחקנים` ו`הוצאת דיבה` היו רק חלק קטן מהז`רגון בו בחר כדי להסיט את הדיון מהתוכן האמיתי שלו. כך מנע מישראלים רבים לשמוע מה נעשה בשמם במבצע הצבאי.

למסע הנמרץ של בניהו הצטרף בין השאר גם מח`ט גולני, אבי פלד, שהכריז בקול סמכותי של מפקד בכיר כי לא היה שימוש באזרחים חפים מפשע כמגן אנושי במהלך המבצע - כשופר במדים מטעמו של דובר צה`ל ומבלי להתבלבל לרגע, הישיר המח`ט את מבטו לציבור ושיקר במצח נחושה. החיילים שראו אותו בשטח במהלך המבצע, ידעו שהוא לא דובר אמת ושבניהו הזועף בסך הכל מנסה להסתיר את מציאות שמחובתנו להכיר. אך קול הדרגות הבכירות מחק לחלוטין את קולם.

עכשיו, גם מי מאיתנו שלא לבש מדים בינואר שעבר מבין זאת: כמעט שנה לאחר פרסום העדויות, הפרקליט הצבאי החליט להעמיד לדין משמעתי את מפקד הגדוד שאיפשר שימוש במגן אנושי בגזרת חירבת עבד רבו. בווליום נמוך הפעם, חוסה בצל ידיעה על הגשת כתב אישום נגד חייל אחר המואשם שלכאורה הרג אשה חפה מפשע, ובלי אף קצין בכיר בפריים.

בגזרתו של בניהו נרשמה דממה. גם אבי פלד לא נמצא באיזור כדי להסביר מה פשר הביטחון בו סיפר לנו שבצה`ל לא נוהגים זילות בחיי פלסטינים, ומדוע זה שוב הש.ג שנדרש לשלם את מחיר העמימות הזו? מתברר שבצה`ל חושבים שהציבור לא צריך לקבל תשובות, ושהאמון במערכת היחידה בישראל שלא חייבת דין וחשבון לאף אחד, הוא אמון ללא גבולות.

בעצם, גם אם היו בוחרים לדבר אלינו היום, למה שנאמין להם? לא בכדי שותק היום הדובר הפעלתני של צה`ל. כמי ש`נאמן למערכת` ובאופן עיוור ומתלהם יוצא להגנתה בכל פעם שעולה ספק במהימנותה, בניהו שכח כבר מזמן שמחויבות המערכת אותה הוא מדברר, אמורה להיות נתונה בראש ובראשונה לציבור בישראל.

לנו יש זכות לדעת אם בשם ההגנה על המדינה מפרים בנינו, אחינו וחברינו את הקוד המוסרי שלנו ואת הפסיקה המפורשת של בית המשפט העליון בנושא. מי ביקש מבניהו והקצונה הבכירה לבחור בשבילנו את הדיווחים מהשטח? אזרחי ישראל אינם פקודים בצבא. אם כבר, הוא נמצא כאן כדי לשרת אותנו. דובר צה`ל לא יכול לדפוק בזעם על שולחנות ולמכור לנו לוקשים בכל פעם שמגיעות עדויות לוחמים שלא מתאימות למנטרה הקבועה של `הצבא הכי מוסרי בעולם`.

בניהו גם לא יכול לשלוח אלינו את המפקד הבכיר שיספר לנו מה קורה בשטח בציפייה שנעמוד מולו בדום מתוח ונתעלם מהחיילים, מבצעי המדיניות, המתארים מציאות פחות נקייה. בטח ובטח שהוא לא להתחמק כשהפרקליט הצבאי הראשי, מאמת שוב את אותן עדויות שהוא ואנשיו מיהרו להכחיש, ובדרך משתמש בש.ג שוב כדי להסתיר מאיתנו את מה שבצה`ל רוצים לשמור מאחורי דלתיים סגורות.

אמינות היא חלק מערכי היסוד שצה`ל כל כך מתפאר בהם, ולכן בניהו צריך ללכת הביתה. קודם לכן עליו להתנצל בפני הלוחמים שאת שמם הכפיש ברבים. את האמת על מבצע `עופרת יצוקה` הציבור צריך לדרוש מוועדת חקירה ישראלית ועצמאית, שתישאר נאמנה לו ולא תסננן את המידע כרצונה. זו חובתנו המוסרית כלפי חיילים אותם שלחנו לעשות את העבודה בשמנו. זה תפקידה של חברה אזרחית במדינה שמגדירה עצמה כמדינה דמוקרטית.

דנה גולן, מנכ`לית ארגון שוברים שתיקה


ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

היום (רביעי) משמרות מחאה ברחבי הארץ: די למעצרים המנהליים! ישוחרר מאהר אל-אח`רס!
גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו