קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

גרסת היורה: קצינים אמרו לי "כל הכבוד"
nrg
אמיר בוחבוט
08.07.10
http://www.nrg.co.il/online/1/ART2/129/920.html?hp=1&loc=8&tmp=5908#אני לא הלוחם היחיד שירה, פעלתי לפי הפקודות שקיבלתי - כך טוען ס`, לוחם גבעתי הנאשם בהריגת פלסטינית במהלך מבצע `עופרת יצוקה`. כתב האישום נגד החייל הוגש שלשום (ג`), ובו טוענת הפרקליטות הצבאית כי במהלך פעילות מבצעית ברצועת עזה ירה ללא הצדקה לעבר קבוצה של פלסטינים וגרם למותה של אחת מהן. החקירה המקורית של הפרשה נפתחה בעקבות טענה שהופיעה בדוח גולדסטון, שלפיה חיילי צה`ל הרגו שתי נשים ב-4 בינואר 2009 אף שנשאו דגלים לבנים.

קצין בכיר בצה`ל הודה כי לא נאספו ראיות הקושרות את החייל לאירוע, אך מאחר שנאספו עדויות שונות - ובהן עדות החייל עצמו כי ירה באזרח פלסטיני וראה אותו מתמוטט - הוחלט להגיש נגדו את כתב האישום.

יומיים לאחר הגשת כתב האישום נחשפים פרטים חדשים מגרסת החייל ס`, שסיים שלוש שנות שירות בצה`ל. סנגורו של החייל, עו`ד עודד סבוראי, מתח ביקורת חריפה על ההחלטה, בטענה שלא ראוי להגיש כתב אישום בגין הריגה בלי לוודא אם הפלסטיני שנורה אכן נהרג.

מקו ההגנה של הלוחם עולה כי בבוקר התקרית התקבלו התרעות על אפשרות שבגזרה תתקיים תהלוכה שבמהלכה עלול לצאת פלסטיני חמוש בטיל נ`ט, שאותו ישגר לעבר אחד הטנקים שליוו את החיילים בשטח. עוד נטען בגרסת הלוחם כי כאשר התקרבה תהלוכת הפלסטינים לחיילים, ריכז סגן מפקד הגדוד את הכוח בשטח ומסר לאנשיו תדרוך בנוגע לאופן שבו יש לנהוג בהם ומתי לפתוח באש.

הנאשם: מפקד המחלקה הצדיק את הירי
לטענת הלוחם, אחד המפקדים קרא לצועדים כמה פעמים להפסיק את הצעדה, אך הם המשיכו לצעוד לעבר האיזור שבו שהו הלוחמים - דבר שהגביר את חשדם. לאחר כמה קריאות ירו החיילים ירי באוויר, אך הפלסטינים המשיכו לצעוד לעברם. לאחר מכן ירו החיילים לעבר חומת מגן - ורק אז ירו לעברם, טען ס`.

לטענתו, במקום התנהל ויכוח בין מפקד המחלקה למפקד הפלוגה על האופן שבו נהג. על פי גרסתו, בזמן שמפקד הפלוגה טען כי לא נהג כשורה כשירה לעבר הפלסטיני, טען מפקד המחלקה כי ירה באופן מוצדק, ואף היו קצינים שאמרו לו `כל הכבוד`, מאחר שפעל

לדברי סנגורו של החייל, אין אמת בטענה שלפיה הודח מתפקידו כלוחם באותו היום. עו`ד סבוראי טען כי בשל הוויכוח על התנהלות הלוחם הוחלט להפוך אותו לקשר של סגן מפקד הגדוד, שתחתיו נלחם במשך כעשרה ימים. הלוחם טוען לחפות מלאה, בטענה כי אין לדעת כתוצאה מהירי של מי התמוטט הפלסטיני, האם הוא מת, ומיהו בכלל אותו פלסטיני שבגינו הוגש כתב אישום על הריגה. מקורביו של הלוחם טוענים כי העובדה שהוגש נגדו כתב אישום חמור בנסיבות המתוארות מעידה על האופן שבו התקבלה ההחלטה בעניינו.

במצ`ח חוקרים את מותם של 21 מבני משפחת א-סמוני
למעלה מעשר חקירות מצ`ח נוספות מתנהלות בעקבות ממצאי חקירת מבצע `עופרת יצוקה` ברצועת עזה. החמורה שבהן עוסקת במותם של 21 פלסטינים בשכונת זייתון בעזה. על פי טענות שונות, ב-5 בינואר 2009 תקפו כלי טיס צה`ליים בית מגורים שבו התרכזו כמאה מבני משפחת א-סמוני ופגעו בעשרות מהם.

בשל חומרת האירוע ודרגתם הגבוהה של כמה מהמעורבים בו החליט הרמטכ`ל גבי אשכנזי להורות על בדיקת הטענות ברמה מטכ`לית, תוך שימת דגש על הרמה הפיקודית.

אתמול התבטא קצין בכיר בצה`ל בעניין מפקד הגדוד בדרגת סא`ל שהורשע בשימוש באזרח במהלך מבצע `עופרת יצוקה` במסגרת `נוהל שכן`. במקרה ההוא ביקש האזרח להוציא מחבלים ממבנה סמוך לביתו מחשש שהבית ייהרס. `הקצין פעל באופן מוסרי, אך אסור לצה`ל להשתמש באזרח - גם אם הוא מתנדב. הקצין קיבל עונש התראה כדי שהמסר לשאר הקצינים לא יתפרש כקריצה`, אמר הקצין הבכיר.

בעוד כשבועיים, ב-25 ביולי, אמור המטכ`ל לסיים את הכנתו של דוח מעודכן בנוגע לתחקירי `עופרת יצוקה` - מסמך שיועבר בין היתר גם לידיו של מזכ`ל האו`ם, באן קי-מון. יצוין כי מתוך 30 מקרים שנבדקו מתוך דוח גולדסטון, עד כה הוחלט לנקוט בהליכים משמעתיים בשלושה מקרים בלבד. `אפשר לומר כעת בביטחון כי מרבית הפרטים בדוח שקריים ולא אמינים`, טען אתמול קצין בכיר בצה`לד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב