קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

הפצ"ר התחרט: מצ"ח תחקור הרג מפגין בבילעין
חנן גרינברג
YNET
12.07.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3918608,00.html

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף אבי מנדלבליט, הורה על פתיחת חקירת מצ`ח לבדיקת נסיבות מותו של באסם אבו-רחמה, בן 30 מהכפר בילעין, שנהרג במהלך הפגנה מפגיעת רימון גז באפריל 2009. כך עולה ממכתב שנשלח אתמול (יום ב`) מהפרקליטות לעו`ד מיכאל ספרד המייצג את המשפחה. החקירה תיערך בשילוב עם המשטרה, בגלל שבאירוע היו מעורבים גם כוחות מג`ב.


בסרט וידאו שצולם במקום ההפגנה לפני כשנה נראים המפגינים מתקרבים לגדר ההפרדה. בין המפגינים בולט אבו-רחמה שלבש חולצה צהובה. לאחר שנורה התגלגל הפלסטיני על הקרקע וחבריו מיהרו להגיש לו עזרה. מצה`ל נמסר אז כי הפלסטינים יידו אבנים וחפצים נוספים לעבר כוחות הביטחון וניסו לפגוע בתוואי גדר הביטחון.למרות העדויות, הוחלט לפני כשלושה חודשים לסגור את תיק החקירה. אחיו של ההרוג, אשרף אבו רחמה, אמר ל-ynet לאחר ההודעה על סגירת החקירה: `מאות עדים ראו את באסם אומר לחייל: `תנצור את האש, תנצור את האש!`, ובמקום זה, הוא סופג רימון ממטול, שאמורים לירות משני קילומטר, לתוך הגוף מטווח של שישה מטרים - והצבא מחליט לסגור את התיק`.
האח, שגם הוא מנהל תיק נגד המדינה - בעניין הירי עליו בעודו כפות - איים בפנייה לבית הדין הבינלאומי, אם `ההליכים המשפטיים בארץ לא יחזירו לנו את זכויותינו. לא יכול להיות שמאות חפים מפשע נהרגו ואף לא חייל אחד או שוטר נעצרו. אנחנו כבר התחלנו להכין את התגובה המשפטית שלנו`.לפני ארבעה חודשים עוד כתבה הפרקליטות הצבאית לפרקליט המשפחה כי לא נמצאו תימוכין לטענה לפיה בוצע ירי מכוון בכינון ישיר לעבר באסם אבו רחמה. `מהתחקיר עולה כי ישנם שני הסברים אפשריים לפגיעה בו. האחד, הוא עמד במקום גבוה, על פני מדרגת סלע, ולכן נוצרה התלכדות בינו לבין קו הירי, שלא במתכוון. השני - התחמושת שנורתה פגעה בחוטי התיל מעל גדר הרשת, שינתה את מסלולה`. היום, כאמור, החליטו בפצ`ר לפתוח בחקירת מצ`ח לבירור נסיבות האירוע.הארגונים `בצלם` ו`יש דין`, שפנו בעניין לפצ`ר, הביעו סיפוק מהודעתו החדשה, אך הוסיפו כי השיהוי בפתיחת החקירה היה בלתי מוצדק. `רק התעקשותם של הפונים, שסיפקו לצבא חוות דעת מקצועית הקובעת כי אין ספק שאבו רחמה נורה בכינון ישיר, הביאה לקבלת ההחלטה. אנחנו מקווים שהזמן הרב שחלף מאז האירוע לא יפגע ביעילותה של החקירה, ושההחלטה שקיבל הפצ`ר היום תוכל לספק צדק למשפחתו של אבו רחמה ולכפר בילעין`.

א.ס.
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב