קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

שייח` ג`ראח נבגדת בשלישית
hagada
ראובן קמינר
14.07.10
http://hagada.org.il/hagada/html/modules.php?name=News&file=article&sid=7632


הפרשנים מסבירים לנו שאובמה החליט להרעיף על נתניהו אהבה גדולה לאחר והזכירו לו שמועד הבחירות לקונגרס בנובמבר מתקרב. כלומר, אובמה ומפלגתו דואגים לגורל ההצבעה היהודית. אך אין ראייה ממשית לכך שיש לאובמה צרות ממקור זה. סביר להניח שקהל המצביעים היהודי יהיה היציב ביותר מכלל הקבוצות השונות שהיו חלק מהקואליציה שהצביעה בעד אובמה ב-2006. בקואליציה זו ישנם מצביעים רבים שיתקשו להצביע למפלגה הדמוקרטית בנובמבר. החיבוקים לביבי הם חסרי טעם לחלוטין לשם איסוף קולות. הגרעין הקשה של התומכים `בישראל מעל הכול`, כלומר נאמני ביבי, המהווים מיעוט קטן בקרב יהודי ארה`ב, יודעים למי להצביע, וזה לא יהיה חברו לנפש החדש של ביבי.

אם אומנם דואג אובמה למה שעלול להתרחש בבחירות הקרבות לקונגרס, יש לנו הצעה עבורו: רצוי מאד שיקדיש, ולו חלק `מההון הפוליטי` שברשותו, ליוזמה נועזת שתיצור מקומות עבודה למובטלים ותקל על מצוקתם הקשה.


שותפים להרפתקה במפרץ הפרסי – חיוכים מתוקים

הרומן המתלהט בוושינגטון נובע מההכנות לתוקפנות, בצורה זו או אחרת, נגד איראן. על ארה`ב, כשהיא מתארגנת למלחמה, להביא בחשבון את ההתדלדלות הפוליטית והאסטרטגית בשורות התומכים ביציאה למלחמה. תורכיה, ראש החץ הקלאסי של נאט`ו ושל הצבא האמריקאי אינה משתתפת במשחק הזה כרגע, והיא אף עשויה להושיט סיוע לצד השני. כל הקומבינות המודיעיניות של ארה`ב, שנועדו לקשור את אסד ואת משטרו לרצח חרירי, הביאו לתוצאה ההפוכה. סוריה נשארה נאמנה למדיניות העצמאית שלה וקצרה במהרה את פירותיה בצורת ידידות עם יריב מסורתי - תורכיה, והשלמה מלאה בינה לבין ביירות. הגרועה ביותר עבור המסע `נגד הטרור` של ה-CIA ושל הפנטגון היא ההתנהגות החוצפנית של החיזבאללה שהפך לשותף מלא ומכובד בתהליכי הדמוקרטיזציה בלבנון. הצלחת הארגון בשכנוע אזרחי לבנון שאין הוא צריך לפרק את נשקו עד אשר יושג הסכם שלום עם ישראל מהווה הישג גדול עבורו. יתר על כן, מתברר למשקיפים ולמדינאים העוקבים אחרי האזור שלנו שחמאס, אם יורשה לו, מוכן ויכול למלא תפקיד קונסטרוקטיבי לקראת פתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני.

ב`פינה` האמריקאית, עוד לפני הדיווחים על בעיות הבריאות של מוברכ, נראית מצרים תשושה וחסרה את הכישורים המינימליים הנחוצים לה כמנהיגת העולם הערבי. נשארים אצל האמריקאים סעודיה והנסיכויות שאולי יאפשרו למטוסים של `הקואליציה` לנצל את השמים שלהם, ואולי אפשר לקבל מהם הלוואה. האם שכחתי את עיראק על 100,000 החיילים האמריקאים המוצבים בה? ספק אם אפשר להבטיח לאובמה עזרה מן המעצמה השיעית שקמה בארץ הטיגריס. יותר סביר לראות את עיראק כחלק מהבעיה ולא כחלק מהפתרון.

לנוכח מצבם העגום, אין להתפלא על כך שהאמריקאים הרעיפו שבחים על `איש השלום` שהפך לשותף בכיר וכמעט בלעדי לקראת הפעלת כוח באזור. ארה`ב, הנתונה במשבר כלכלי ומפסידה התמודדות פוליטית אחת אחרי השנייה, גולשת לעבר דיפלומטיה של ספינות קרב. באזור מורגשת עלייה בהשפעה פוליטית וביוקרה של איראן. אובמה, בהעדר תשובה פוליטית, מנפנף בחרב.

ענני מלחמה יזומה מכסים את שמי האזור והבריתות האמריקאיות המסורתיות כמעט ונעלמו. הנה הזדמנות פז לממסד הישראלי הרוצה בכל מאודו לבלום את ההצלחות של הרפובליקה האיסלאמית האיראנית. ישראל מבקשת לבסס מחדש את ההגמוניה המערבית דווקא בנסיבות התפוררותן של המדינות הערביות הפרו-אמריקאיות. בתנאים אלה עולות מניותיה של ישראל, והיא לא סתם בורג אלא סקונד דרייבר במסע מסוכן. ישראל היא אכן מרכיב מרכזי וחיוני למדי במערך ההכנות למלחמה.

יתכן שאין כימיה בין ביבי ובין אובמה, אך בעלי ברית על סף הרפתקה משקיעים ביחסים טובים. שותפים לפרויקטים מפוקפקים מחייכים למצלמה כשהדבר נחוץ.

קנוניה לאור השמש

הטקסטים הרשמיים, התשובות בראיונות, החיוכים והנימוסים האלגנטיים, ההתחמקות משאלות מביכות ואפילו שפת הגוף הצביעו כולם על מסקנה ברורה. השיח והגינונים הבהירו לכל הנוגעים בדבר שאם יש `דיל` באופק, הוא ייווצר מהניסיון של ארה`ב לכפות על הפלסטינים קווי הסכם בין ארה`ב ובין ישראל שיסוכמו עם ‘אינפוט` פלסטיני מינימלי. מדובר בניסיון בלתי חוקי ובלתי מוסרי לכפות שלום על צד פלסטיני חסר כוח עמידה כלשהי. מדובר בחבלה בסיכויים לשלום ממשי.

מכאן ואילך עריבה ארה`ב לביטחון ישראל כפי שהוא מוגדר על ידי ישראל. המאגר הגרעיני הישראלי מולבן כשלג וזוכה לחסינות אמריקאית נגד לחץ בינלאומי אפשרי. נשק מתוחכם וחדיש יישלח לישראל `כהגנה נגד איראן`.

אין בנמצא פלסטיני שמאמין שאובמה וממשלו מהווים מתווכים הגונים. בבית הלבן גרסו את כל הספרים על הכללים הבסיסיים של בוררות ותיווך הגונים. הצגת המחזה האומלל הזה בריש גלי היא ראייה נוספת שארה`ב וויתרה על כל תקווה להשפיע על דעת הקהל הערבי.

אובמה הציג את עצמו כידיד השלום

ישנו גל חדש של פעילות לוחמת בתנועת השלום הישראלי. עלינו להסתייג, כי אין מדובר בעשרות אלפי מצביעים שיכולים לחולל שינוי במימד האלקטורלי. בכל זאת רצוי לציין, שמאות רבות של צעירים מגלים מסירות יוצאת מן הכלל ותושייה בקרבות נגד סיפוח ואפליה אנטי-פלסטינית גסים.

רבים מן הפעילים הללו החלו להאמין במשך הזמן שנשיא ארה`ב, ברק אובמה, תומך במאבקם. אמנם היו במשך השנה החולפת גילויים שונים המעידים על כך שארה`ב החלה מתרחקת מהתמיכה בפעילות המטורפת של המתנחלים הקנאים תוך ביקורת נגד ידידיהם בממסד הישראלי. באופן היסטורי, קיימת נטייה בקהל היונים בישראל להאמין בקיום סתירה מובהקת בין תוכניות הסיפוח של הימין בישראל ובין האינטרסים של ארה`ב כמעצמה עולמית. סתירה זו הייתה אמורה להניב נתק מדיני בין וושינגטון לבין ירושלים. כמה זמן ייקח, שואלים פעילי השלום, עד אשר יבינו האמריקאים שביבי וחבריו מבקשים לדרדר אותם לביצה פוליטית תובענית שתהרוס את השרידים האחרונים של יוקרה אמריקאית באזור?
איך לא ברור להם שסיפוח, נישול, כיבוש אכזרי, רמאות ושוד יטמאו את מבצעיהם ויסכנו את האחראים לפשעים אלה בכל הדרגים?

ברק אובמה וממשלו פנו עורף לצעירים המפגינים למען צדק ויושר בשייח` ג`ראח ובסילוואן, כפי שהאימפריה האמריקאית מתנכרת במשך עשורים לזכויות העם הפלסטיני. המהלכים האחרונים של ממשל אובמה פוגעים קשות בסיכויים לשלום. אף על פי כן, רוב הצעירים מבינים שהם התגייסו למאבק ממושך שלא ייגמר בקרוב. הסיסמאות של פעילי שיח` ג`ארח חצובות באבן ירושלמית ונישאות ברמה: `יהודים וערבים מסרבים להיות אויבים` – `אין קדושה בעיר כבושה` - `שיח` ג`ארח, סילוואן ובילעין – זוהי פלסטין!

שיח` ג`ארח שבגדו בה שלש פעמים ממשיכה להילחם. שיח` ג`ארח נבגדה ב- 1967 כאשר ישראל סיפחה את ירושלים המזרחית באופן חד-צדדי והעולם שתק. היא נבגדה שוב כאשר המערכת המשפטית הישראלית איפשרה למתנחלים לנשל מבתיהם משפחות פלסטיניות שגרו בשיח` ג`ארח יותר מ-60 שנה. שיח` ג`ארח נבגדה החודש בפעם השלישית, הפעם על ידי האדם בבית הלבן, שהתיימר להיות ידיד השלום אך הסתבר שהוא חבר בנפש של נתניהו.

נסיים כאן עם הקריאה לתושבי שיח` ג`ארח: שיח` ג`ארח אל יאוש! עוד נגמור עם הכיבוש!ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב