קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

מו"מ ישיר? לא עכשיו
ynet
סמיח שביב
21.07.10
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3922955,00.html
בהסתמך על הצהרות מפיהם של גורמים אמריקנים וישראלים לאחר פגישת נתניהו - אובמה, רבים צופים כעת שיופעל לחץ אמריקני על הרשות הפלסטינית להיכנס למו`מ ישיר עם ישראל.

ההתקרבות האמריקנית-ישראלית והחפיפה בעמדותיהם של הנציגים בנוגע לשיבה למשא ומתן ישיר, גוררת מצב קשה ומעיק עבור הרשות הפלסטינית ואש`ף. הקושי נובע מכך שהחזרה לשיחות מחייבת את הפלסטינים לוותר מראש על הקווים האדומים שהציבו כתנאי להתקדמות בהן.

הנקודה הראשונה והבולטת ביותר בתנאים שכבר הציבה הרשות בעבר, היא ההכרח לעצור את הבנייה בהתנחלויות, דבר שבפועל לא קרה. כמו כן, הפלסטינים שואפים להגיע להסכמה על גבולות המדינה הפלסטינית כתנאי למעבר לשיחות הישירות. ללא הסכמה בנושא זה כמו גם בנושא ההתנחלויות, המשא ומתן הישיר לא יצלח.

כרגע הפלסטינים מצפים להגעתו של השליח האמריקני, ג`ורג` מיטשל, ומקווים שיהיו באמתחתו תשובות מצד ישראל לגבי נושאים אלה. אם לא יהיו תשובות בפיו, אלא רק הסכמות ישראליות לחבילת הקלות מצד ישראל, תהיה בכך פגיעה בליבת העמדה הפלסטינית.

במילים אחרות: היענות לצרכי ישראל, דהיינו שיבה למשא ומתן ישיר ללא הפסקת הבנייה בהתנחלויות ומבלי לאשר את קווי הגבול הבינלאומיים של המדינה הפלסטינית, ימוטטו את העמדה הפלסטינית.

לכן, התנגדות להתניות של ישראל היא הכרח לאומי נדרש. זו התנגדות לאומית, הנשענת על נתונים בינלאומיים ויסודות חוק ברורים, בעיקר בכל הנוגע לבניה בהתנחלויות ולעצירתה. היא צריכה לעבור את אישור הוועד המרכזי של פת`ח והוועד הפועל של אש`ף, במטרה לגבש עמדה פלסטינית ברורה שמתנגדת לניהול משא ומתן ישיר לנוכח מה שמתרחש כעת בשטח.

בנוסף, עליה לקבל גם את אישור ועדת המעקב של הליגה הערבית כדי שתזכה בכיסוי רשמי של מדינות ערב. מהלך זה יקנה לעמדה הפלסטינית-ערבית כוח אזורי, שיפעיל לחץ בינלאומי על ישראל לעצור את הבנייה בהתנחלויות ולהגדיר את עמדתה ביחס לגבולות הבינלאומיים, בבחינת כרטיס כניסה מדיני הולם למשא ומתן הישיר.

אין דבר המעיד על כך שממשלת נתניהו בהרכבה הנוכחי יכולה להתקדם ולו במעט בכיוון השלום והמשא ומתן הישיר. אך דווקא כעת ייתכן שתינתן הזדמנות להנחת הסוגייה הפלסטינית על שולחנם של גופים בינלאומיים ובראשם מועצת הביטחון. מהלך כזה ייעשה באמצעות ועדת המעקב של הליגה הערבית, אשר אימצה בעבר את יוזמת השלום הערבית. היא אמנם הוגשה לפני שנים, אך טרם זכתה לכל התעניינות מצדה של ישראל.

ד`ר סמיח שביב הוא מרצה למדעי המדינה באוניברסיטת ביר זית.
• המאמר פורסם בעיתון `אל-איאם`.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

גם על זה לא שמענו שום דבר בתקשורת הישראלית
בבית המשפט בירושלים - תביעה של צלם העיתונות הפלסטיני נידאל שתיה שחיילי צה"ל ירו בעין שמאל שלו
אזרחית ירדן שבאה לחתונה בשכם נעצרה במעצר מנהלי, פתחה שביתת רעב