קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - נושאים קשורים

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

"אינתיפאדת רעבים - זה אתם מזמינים"
ynet
ארי גלהר
04.08.10,
http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-3930116,00.html


יו`ר השלטון המקומי שלמה בוחבוט, הזהיר כי אם הממשלה לא תיענה לדרישה להעביר תקציבים לרשויות, הוא יוביל מהלך להשבתה כללית ברשויות המקומיות - גם היהודיות - כולל השבתה של בתי הספר. `הממשלה לא מבינה שאנחנו שליחים שלה בניהול מדינת ישראל`, אמר בוחבוט ל-ynet. `אנחנו נחזיר חלק מהשירותים של הרשויות המקומיות למדינת ישראל`.

ראש העיר נצרת ויו`ר ועד הרשויות המקומיות הערביות, ראמז ג`ראיסי, הזהיר כי `אם לא ייענו לדרישות שלנו, אנו נקרא להפגנות בכל רחבי הארץ, ואני לא שולל גם חסימת צמתים בהמשך`.
לטענת ראשי הרשויות הערביות, למרות שעמדו בכל ההסכמים ותוכניות ההבראה בחודשים האחרונים, משרדי הממשלה לא העבירו להם תקציב בגובה 700 מיליון שקלים.

בוחבוט דורש להגדיל את התקציב השנתי של הרשויות המקומיות בשנתיים הבאות לשלושה מיליארד שקל.

לטענתו, למרות שבשנה האחרונה הסיכום עמד על 2.6 מיליארד שקל, הסכום לא הועבר אליהם וכעת רשויות רבות עלולות למצוא את עצמן ללא שכר לשלם לעובדיהן.

להערכת המארגנים, בהפגנה השתתפו כמה מאות עובדי רשויות, חברי כנסת ערבים וראשי רשויות. במהלכה, קראו המפגינים קריאות כמו `אינתיפאדת רעבים – זה אתם מזמינים`, ו`שוויון בזכויות לרשויות הערביות`.

לטענת מארגני ההפגנה, המשטרה עצרה שני אוטובוסים של מפגינים ולא אפשרה להם להגיע להפגנה. ח`כ חנא סוויד (חד`ש) קרא ל`מאבק פתוח ומתמשך נגד מדיניות ההפליה כלפי הרשויות הערביות, שהפכה להיות נורמה במשרדי הממשלה ולקיום הפגנות בכל רחבי הארץ`.

`לתת לילד ערבי מה שמקבל ילד ברעננה`
יו`ר שדולת הרשויות המוניציפליות ח`כ זאב בילסקי (קדימה), פנה בדבריו בהפגנה לראש הממשלה, בנימין נתניהו, ואמר כי `אי אפשר להסתובב בכפרים הערביים ולהסביר להם את המצב הזה. אם אתה רוצה ליצור אהבה מכל אזרחי ישראל אתה צריך לעשות מעשה ולתת לילד הערבי מה שמקבל ילד ברעננה`.

בילסקי הוסיף כי `במבחן התוצאה יש למעלה ממיליון אזרחים שלא מקבלים את אותם שירותים שיהודים מקבלים`.

בחלק מהרשויות המקומיות במגזר הערבי העובדים לא מקבלים משכורת כבר יותר מחצי שנה. בעוד עשר רשויות יש עיכובים קבועים מדי חודש בקבלת השכר. `אם המצב יימשך, יתווספו לרשימת הרשויות בהן מלינים שכר כל חודש, 2-3 רשויות`, אמר ג`ראיסי. הוא הוסיף כי `אנחנו עומדים לפני חודש הרמאדאן ולעובדים רבים לא יהיה מה לאכול`.

לדבריו, `ההפגנה באה לאחר חודשים רבים של הידברות וניסיונות לטפל במשבר הכספי החמור ברוב הרשויות המקומיות הערביות, כתוצאה מקיצוצים מתמשכים במענקי האיזון ואי קיום ההתחייבויות של משרד הפנים, לפני יותר משנה, לאשר את תוכניות ההבראה`.

בנוסף, דורש ג`ראיסי לבטל את המענק המותנה לפיו אם רשות מקומית לא גובה 60% מהארנונה, משרד הפנים מקצץ לה את המענקים ב-15%. לטענתו, מדובר בעונש קולקטיבי. `זה אבסורדי לאור העובדה שלמשרד הפנים יש ממונה גבייה ברשויות הערביות`.

ממשרד האוצר נמסר בתגובה כי `סוכם על 2.5 מיליארד שקל, תוך ניסיון להביא 100 מיליון שקל נוספים. מענק האיזון עומד כבר היום על 2.5 מיליארד שקלים`. באוצר אמרו כי `נוכח מגבלת התקציב החליטה הממשלה להעמיד את מענק האיזון לשנים 2011-2012 על 2.4 מיליארד שקל. עם זאת, חוק ההסדרים הקרוב כולל כמה תיקוני חקיקה שמעצימים את יכולת הרשויות ומחזקים יכולתן להעלות את הכנסותיהן העצמיות. אין כסף שהובטח ולא הועבר, אושרה מסגרת תקציבית
בסך 670 מליון שקל לתוכניות הבראה`.

ממשרד הפנים נמסר כי `למיטב ידיעתו הסיכום היה על 2.5 מיליון שקל שמועברים לרשויות באופן שוטף. כל התקציבים מועברים לרשויות המקומיות הערביות והיהודיות כסדרן, ולא ברור על מה הן מלינות`. לפי המשרד, `המתווה והכללים להפעלת תוכניות ההבראה טרם סוכמו בין משרד הפנים לאוצר. עם זאת, חובה על הרשויות לפעול במסגרת תקציב מאוזן, ולא ליצור באופן תדיר גרעונות הנובעים ברובם מאי מימוש פוטנציאל גביית הארנונה ותשלומים שונים מתושביהן`. עוד נמסר כי `המענק המותנה שנקבע לפי החלטת ממשלה בתאום עם ועד ראשי הרשויות הערביות נועד לתמרץ את הרשויות למצות את הליכי הגבייה מתושביהן`.

ד-ה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

ביאטה, אני והסרטן
מאדם קלר - מסר אישי על אבל קשה וכואב ועל התגברות
בית המשפט בירושלים ביטל את מעצרו של מוחמד כנאענה, ממנהיגי תנועת אבנאא אלבלד