קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

להרוג את המלחמה כשהיא קטנה
hahem
יוסי גורביץ
05.08.10
http://www.hahem.co.il/friendsofgeorge/
להרוג את המלחמה כשהיא קטנה

תקרית גבול אירעה היום בגבול לבנון: צה`ל הרשה לעצמו לכרות עץ בצד השני של הגבול, וכוחות צבא לבנון – שנמאס להם לראות את צה`ל מפר את ריבונות מדינתם בפעם ה-6,722 – הגיבו באש. שני קציני צה`ל נפגעו מאש חיילי צבא לבנון, ואחד מהם נהרג. בתגובה, השיבו חמושי צה`ל באש נק`ל (תגובה סבירה), הוסיפו אש ארטילרית (לא כל כך סבירה), וקינחו בהפצצה מהאוויר של מפקדה לבנונית. חיל האוויר התגאה שהוא העלה בסערה השמימה קצין ושני חיילים, עיתונאי, וערימה של כלי רכב. זו כבר הגזמה פראית.

דובר צה`ל טוען שהתקיפה האווירית התבצעה `דקות ספורות` לאחר הירי הלבנוני. אומרים לנו שהתקפת המסוקים היתה בשעה 14:00. דיווחים על תקרית האש הראשונית הגיעו בסביבות השעה 13:00, כך שאפשר להניח שהיא התרחשה חצי שעה קודם לכן, פלוס מינוס. יתר על כן, קשה להאמין שצה`ל היה מאשר התקפה אווירית `דקות ספורות` לאחר תקרית אש; דברים כאלה לוקחים זמן, ומצריכים גם עדכון של הזרוע המדינית של צה`ל.

למה פתחו הלבנונים באש? אף אתר חדשות לא מעמיק בנושא, כך שזה נראה אירוע נטול סיבה, חזרה ל`משוגע התורן` של שנות החמישים והשישים. מי שקצת עקב אחרי האירועים בלבנון בשבועות האחרונים, יכול היה לזכור גל מעצרים גדול, שכלל יותר מ-50 עצורים, ביניהם בכירים בחברות תקשורת וקולונל אחד לפחות, שכולם חשודים בריגול עבור ישראל. החשד הוא שישראל ניהלה מבצע האזנה ענק בלבנון. התקשורת הישראלית, מטבע הדברים, נמנעת מלקשר בין מה שנראה כמו מתנת הפרידה של מאיר דגן ובין תקרית הגבול הבוקר. ככה זה, ככה זה תמיד: כשתופי הטם-טם מתחילים להשמיע את קולם, העיתונות מאבדת ברובה הגדול את יכולת הביקורת שלה.

התקפת המסוקים של צה`ל נראית באופן חשוד כמו נסיון הסלמה. צה`ל, נזכיר, קצת מושפל כרגע, אחרי פרשת המשט. צה`ל מושפל הוא צה`ל מסוכן. מעבר לכך, צה`ל עדיין לא הוכיח – לעצמו ולאחרים – שהוא מחה את חרפת מלחמת לבנון השניה, והוא משתוקק לעוד סיבוב. חודשים מתופפים לנו שעשויה להיות מלחמה הקיץ, וסגן הרמטכ`ל רייר עליה בפומבי לפני חודשיים.

נראה שלשם שינוי, הציבור לא שואף נקמה – אולי, מאחר והוא מבין רק כוח, הוא הבין את לקחי מלחמת לבנון השניה טוב יותר מהגנרלים והקולונלים – וגם נתניהו נראה כשומר על קור רוח. הבעיה היא שר הבטחון שלו, אהוד ברק.

מדובר עדיין בתקרית גבול. צריך לעקוב בשבע עיניים אחרי צה`ל, כדי שלא יתפתה להפוך אותה למלחמה. ואם הוא ינסה להוליך את הציבור שולל שוב, להתריע על כך מיד.

עדכון: הפוסט תוקן.

עדכון #2: בטורו היום בעין השביעית, מציין אורן פרסיקו עובדות שדובר צה`ל, ובעקבותיו רוב התקשורת הישראלית, ניסו להעלים:
א. הלבנונים קראו קריאות אזהרה לעבר חיילי צה`ל.
ב. בוצע ירי באוויר מצד הלבנונים קודם לירי הישיר.
ג. לפחות על פי דיווח אחד, של חיילי גולני, הם פתחו ראשונים באש, כירי אזהרה.
ד. צה`ל התעלם מבקשת יוניפי`ל לדחות את ביצוע החישוף.
כל זה מטיל ספק רציני על גרסת צה`ל לגבי `מארב צלפים`.
ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית