קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

בשורה לבדואים: שתי מרפאות בנגב ייפתחו מחדש
walla
אריאל נוי
12.08.10
http://news.walla.co.il/?w=/1/1721243במגזר הבדואי תומתת תינוקות ואחוזי תחלואה גבוהים במיוחד (ShutterStock)
משרד הבריאות הודיע אמש (רביעי) על פתיחה מחדש של שתיים מתוך שלוש מרפאות אם וילד בכפרים הערבים הבדואים אבו תלול (אלאעסם), וואדי אלנעם, וקסר אלסר (אלהואשלה) בנגב. ההודעה הגיעה בתגובה לעתירה שהוגשה לבג`ץ בעניין, לאחר שהמרפאות נסגרו באוקטובר אשתקד בטענה כי לא נמצאו אחיות ורופאים המוכנים להפעיל אותן. את העתירה הגישה עו`ד סאוסן זהר מארגון `עדאלה` בשמן של 11 נשים ערביות מהנגב, יו`ר הוועד המקומי בכפר קסר אלסר, עמותת `רופאים לזכויות אדם`, עמותת יסמין אלנגב לבריאות, ואגודת הגליל.

בתגובה שהוגשה לבג`ץ ציין משרד הבריאות כי שתי המרפאות יפעלו באופן חלקי בלבד: המרפאה באלאעסם תפעל שלושה ימים בשבוע, ובקסר אלסר ביומיים האחרים. לדברי משרד הבריאות, המרפאה בוואדי אלנעם לא תיפתח בינתיים בגלל הקשיים בגיוס כוח אדם.

במהלך חודש אוקטובר 2009 הורה משרד הבריאות על סגירת מרפאות אם וילד בשלושת הכפרים הנ`ל, וכתוצאה מכך נחסמה גישתן של תושבות הכפרים וילדיהן מקבלת שירות רפואי בסיסי וחיוני. מאז פתיחתן סיפקו מרפאות אלה שירות עבור כ-18,000 תושבים, לרבות נשים וילדים. יצוין, כי שני הכפרים, אבו תלול וקסר אלסר, הוכרו ע`י ממשלת ישראל במהלך שנת 2005, אך הליכי התכנון בהם טרם הושלמו. הכפר וואדי אלנעם הינו כפר בלתי מוכר. משרד הבריאות טען בהתכתבויות שקדמו לעתירה, כי `בשל מחסור באחיות, החלטנו להפסיק קבלת קהל בתחנות קטנות ולהפנות את קהל המטופלים לתחנות גדולות, וזאת על מנת ליצור מאגר משאבי כוח אדם סיעודי מהמעט שעומד לרשותנו`.

פרסומת
המרפאות נסגרו חרף מצב הבריאות החמור והירוד בכפרים הערבים הבדואים, במיוחד בקרב נשים וילדים: תמותת תינוקות הינה מהגבוהות בארץ, משקל התינוקות הינו מהנמוכים בארץ, ילדים רבים אינם מחוסנים, תוחלת החיים נמוכה, ואחוז התחלואה הינו מהגבוהים בארץ.

וסים עבאס, מנהל מחלקת כפרים לא מוכרים בעמותת רופאים לזכויות אדם, אמר לוואלה! חדשות, כי `הודעת משרד הבריאות כי יפתח שתי מרפאות שסגר בעבר הינה צעד מבורך, אך חלקי. בכפרים הבדואים בנגב קיים מחסור אדיר בשירותי הרפואה המונעת, העומד בניגוד מוחלט לצרכים הרפואיים הרבים בקרב תושביהם. לכן, אנו מצפים ממשרד הבריאות לא רק לספק שירותים רפואיים שוויוניים מבחינת זמינותם ונגישותם, אלא גם להשקעת משאבים גדולה יותר`.ד נ
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים