קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

3.8.10: כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הערבים חוטפים מכות

נועם רז
בצלם

http://www.btselem.org/Hebrew/Beating_and_Abuse/20100703_Chase_a_ball_for_90_minutes.asp

3.8.10: כדורגל משחקים 90 דקות ובסוף הערבים חוטפים מכות

בשבת, ה-3.7.2010, 17:00 שעון ישראל, פסקו מיליונים בעולם ובישראל ממלאכתם. שחקניהן של שתי ענקיות הכדורגל, ארגנטינה וגרמניה, עלו למגרש בקייפטאון, לקרב על הכרטיס לחצי גמר גביע העולם בכדורגל 2010.

המשחק כבר החל, בזמן שארבעה מבני משפחת ברכאת, תושבי בית צפאפא, עשו את דרכם מבית לחם לכיוון ירושלים: אב המשפחה - ח`אלד ברכאת (57) עם שניים מבניו - ראאפת, (32) ופיראס, (30) ובן דודם נעים (39). הארבעה ממהרים הביתה כדי לראות את המשחק ומאזינים לשידור ברדיו של הרכב. הם עוברים במחסום אל-ולג`ה וממשיכים לכיוון העיר.

הדקה השלישית למשחק והשדר מבשר שנגיחה של מולר הגרמני נעצרת ברשת השער של ארגנטינה. 0:1 לגרמניה.

ראאפת נוהג ברכב, הוא ממשיך בנסיעה אחרי המחסום. בכניסה לעיר, דקה מקניון מלחה, ניצבת ניידת של משטרת התנועה. שוטר מורה לראאפת לעצור את הרכב בצד הדרך. השוטר מבחין כי נעים היושב מאחור, לא חגור. הוא שואל אותו לסיבה לכך ונעים מסביר לו כי הוא פתח את חגורת הבטיחות שלו במעבר במחסום כדי להוציא מהכיס את תעודת הזהות ולא חגר את עצמו מחדש. השוטר מורה לנעים ולראאפת לצאת מהרכב. ח`אלד, האב, פונה אל השוטר ומבקש: `תזדרז בבקשה בכתיבת הדו`ח כדי שנספיק לצפות במשחק המונדיאל בין ארגנטינה וגרמניה`. השוטר עונה לו: `בסדר, אני אגרום לך לראות סבבה של משחק!`
השוטר, יושב בתוך הניידת ובודק את פרטיו של נעים, לצידו יושבת שוטרת. נעים וראאפת עומדים מחוץ לניידת. השוטר אומר לנעים כי אין לו עבירות תנועה קודמות. ראאפת מבקש מהשוטר שיסלח לנעים ולא ייתן לו דו`ח.

המחצית הראשונה של המשחק מסתיימת ב-0:1 קטן ודי שקול. תוצאה שאיננה מעידה דבר על ההתפתחויות במשחק במחצית השנייה.

מכאן, כך על פי תחקיר בצלם, החלה תפנית שעתידה לשנות את מהלך העניינים. השוטר, שכנראה התעצבן מהבקשה של ראאפת, פונה אליו ואומר לו: `אם כן, אני ארשום דו`ח רק לך`. האב ח`אלד, שבינתיים יצא מן הרכב, מנסה לשכנע את השוטר שלא ייתן דו`ח לבנו. ראאפת מוחה, אולם השוטר מתעקש לרשום את הדו`ח. ראאפת פונה אל השוטר ואומר: `מה, אתה רוצה להראות שאתה גבר, בגלל שלידך יושבת שוטרת?` בשלב הזה השוטר יוצא מהניידת ואומר לראאפת: `אני אראה לך מי כאן הגבר!`. הוא מושך את הסיגריה שהייתה בפיו של ראאפת ומועך אותה. אחר כך הוא לוקח את קופסת הסיגריות מידו של ראאפת ודורך עליה. ראאפת אומר לו: `בסדר, תרשום את הדו`ח לחובתי, אבל זה נחשב לגניבה של הכסף שלי`.

דקה 68`: 0:2 לגרמניה משער של קלוזה.

האב, ח`אלד, בניסיון להציל את התוצאה, מבקש מבנו ראאפת שיחזור אל הרכב. ראאפת פונה לחזור אל הרכב אבל לא מספיק להגיע אליו, בדרך הוא חש בצריבה עזה בעורפו. הוא מסתובב ומספיק לראות את השוטר מתיז גז פלפל לתוך עיניו. ראאפת נופל על הקרקע. ח`אלד פונה לשוטר ושואל אותו מדוע הוא עשה זאת לבנו. בתגובה, השוטר מרסס גז לפניו של ח`אלד שנופל לארץ. נעים מתרחק מהניידת, מתיישב על הארץ כשידיו על ראשו ומקווה שגורלו לא יהיה דומה. בינתיים, פיראס, שהיה עד לאותו הרגע בתוך הרכב, יוצא ממנו כדי לראות מה קורה. השוטר מרסס גז בפניו וגם פיראס נופל לארץ. השוטר מדווח בקשר: `אל תמהרו לבוא, השתלטתי עליהם והפלתי אותם לקרקע כמו זבובים`.

דקה 74`: 0:3 לגרמניה. פרידריך המגן כובש שער ראשון אי פעם במדי הנבחרת.

השוטר ממשיך ומכה את ראאפת, וצועק: `גרמניה, יא בן זונה!`. נעים, היחיד שפניו לא רוססו בגז, ישב במרחק של מטרים ספורים משם. הוא ראה את ראאפת שוכב עם הפנים לכיוון הקרקע כשהוא זועק לעזרה ואת השוטר ניגש אליו, בועט בו ומקלל אותו וחובט בו באלה שחורה.

בדקה ה-89` ארגנטינה נכנעת סופית: 0:4 לגרמניה. השני של קלוזה.

השוטרים אוזקים את ידיהם של ח`אלד, ראאפת ופיראס ולוקחים אותם לתחנת מוריה. הם מורים לנעים להגיע לשם עם הרכב. הארבעה נחקרו בתחנת המשטרה. ראאפת מספר שבחקירתו אמר לו השוטר:`אתה דומה לגורילה, איך אתה רוצה שאני אאמין לך שאתה לא הרבצת לשוטר התנועה?`.
נעים וח`אלד שוחררו כעבור כמה שעות. פיראס וראאפת עשו את הלילה במגרש הרוסים והחמיצו גם את משחק רבע הגמר השני שהתקיים אותו היום, בין ספרד לפרגוואי.

בבוקר למחרת הובאו ראאפת ופיראס לדיון בבית משפט השלום. הם שוחררו בשעות הצהריים, לאחר שנקבע כי הם אינם נאשמים בדבר. ראאפת קיבל דו`ח תנועה על סך 250 ש`ח. גרמניה הפסידה לספרד במשחק חצי הגמר.

ב-22.7 קיבל בצלם הודעה ממח`ש שבעקבות תלונת הארגון, נפתחה חקירה של נסיבות האירוע.

נועם רז, רכז תלונות על אלימות שוטרים בבצלם


O


N
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית
בלילה בלילה כשכולם ישנים חיילים מתפרצים לבתים פלסטינים