קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - פרשנות

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

דין זועבי כדין אלדד
רחביה ברמן
13.8.10
http://www.youpost.co.il/world/local/2514-2010-08-13-13-26-12

לקראת סוף השבוע חגגה התקשורת כולה על ספין מוזמן ושקוף של הצבא המתפורר והולך שלנו. בו ביום שהרמטכ`ל, רב אלוף גבי אשכנזי, העיד בועדת טירקל כדי לתת את הסבריו מעוררי החמלה והפחד על מחדלי הצבא שלו בפעולה המטופשת בלב ים, שלף בעל בריתו הקרוב, דובר צה`ל אבי בניהו, אס מהשרוול כדי להסיח את תשומת הלב.

תמונות מטושטשות וקטע וידאו קצר, ערוך ומגמתי הוכיח, כביכול, את `אשמתה` של חברת הכנסת זועבי. תמונות של זועבי בסמוך לגברים עם מקלות מרגעים לאחר נחיתת החיילים היוו כביכול הוכחה חותכת לכך שראתה אותם במו עיניה מצטיידים במקלות לפני נחיתת החיילים. תמונה של זועבי מתרגמת ומתווכת בין פעיל פצוע שלא רצה להתפנות לבית חולים בישראל לבין חייל היוותה הוכחה חותכת לכך שהיא `מנעה פינוי חיילים פצועים`.

ובתוך כל זה, איש לא שאל - מה מותר ישראל אלדד, אורי אריאל והח`כ לשעבר (תודה לכל האלים על חסדים קטנים) אפי איתם, אז בהתפרעויות עמונה, על חברת הכנסת זועבי? אותן ראיות, על נוכחות בקרב קבוצה שתקפה באלימות קשה את כוחות הביטחון של ישראל, קיימות גם לגבי אלה, ויותר מכך. חמור יותר: הח`כים מהימין עשו זאת בשטח בשליטה צבאית מוחלטת של מדינת ישראל, ולאחר שמוצה תהליך משפטי ארוך בניסיון למנוע את הפעולה הביטחונית נגדה מחו. אה, נכון, אלדד המסכן, השה התמים, חטף מכה של אלה ביד וכאב לו נורא. מעניין שהוא היה במצב בכלל לחטוף אלה ביד, בקו הקדמי של ההשתוללות, שכם אל שכם עם המכים והחובטים בחיילים. לגבי זועבי אין ראיות כאלה, ואפשר להיות בטוחים שאילו היו, היינו רואים אותם. אמנם את שתי הדקות העלובות שראינו שמר דובר צה`ל בשרוול במשך שבועות רבים, במיוחד ליום גשום כזה שבו אחינו גבריאל צריך פעולת הסחה, אבל בכל זאת. מרגע שכבר השתמש בקלף של זועבי, חייבים להניח שאילו היה תיעוד מרשיע יותר מזה שראינו, היינו רואים אותו במקום את הפרווה שנתנו לנו.

ולמרות זאת, איש מחברי הכנסת של הימין לא זכה למערכת הדחה והסתה מתוזמרת שכזו בהשתתפותו הפעילה של הצבא הלא-פוליטי כביכול שלנו. להיפך. הכנסת גינתה את העובדה שנפצעו חברי כנסת שהשתתפו בהתגוננות אלימה נגד ביצוע פקודה חוקית לחלוטין בשטח שיפוט בלתי מוטל בספק של כוחות הביטחון. אותה כנסת ששללה את זכויותיה הפרלמנטריות של חברת כנסת שעל פי כל הראיות האובייקטיביות, ניסתה (אולי לא בכל דרך אפשרית אבל בדרכים ממשיות מאד) למזער את האלימות מרגע שזו פרצה.

כל העיתונים, על אתריהם, התמסרו לחלוטין לנראטיב של דובר צה`ל ומטורפי הימין. גם אם בטקסט עצמו הופיעה פה ושם השגה, הכותרת תמיד זעקה: `חנין זועבי נראית ליד חמושים`. וזה בלי בכלל לדבר על ההתעקשות על המלה `חמושים`, שרוב האנשים נוטים לפרש כנשק חם. אף לא אחד מהם התעמק בחומר והבליט את הסתירות הקשות, ואת התמיהה על התזמון המפוקפק, ורק בדיווח על תגובת הנגד של זועבי עצמה נמצא מקום לאזכור ששבועות רבים לאחר המשט, צה`ל טרם שיחרר את החומר התיעודי הגולמי, ושהתעקשותו לשחרר בכל פעם דקות ספורות של חומר ערוך ומגמתי אינה נתפשת כאמינה בשום סביבה תקשורתית חופשית (ועוד על התקשורת החופשית שלנו במאמר הזה).


הרב אליקים לבנון, זה שמתנגד שאשה תכהן במועצה המקומית (`מזכירות`... כמה חלוצי ופסודו-קיבוצניקי) של ישוב, מוכן - מה מוכן, דורש בתוקף - שאשתו שלו תמונה לוועדת טירקל. אני מניח שיוסבר שתפקיד זמני שאינו ממקם את האשה באופן קבוע וממוסד מחוץ לבית חלק מהיום, ובכל זאת, מדהים איך, כשאתה חייל במערכות יהוה, אפשר להגיד יום אחד ככה ויום אחד להיפך ושזה תמיד יהיה בר הצדקה.


אבל למעשה שיא החוצפה ההזויה של המחנה הסיקריקי הגיע כבר בתחילת השבוע, כשארגון קש חדש בשם `הפורום למען ארץ ישראל` יצא בקמפיין נגד העלאות התמלוגים שתקבל המדינה מהגז שנמצא מול חופיה. כן, נגד. הטיעון ההזוי הוא שאם המדינה תעלה את תמלוגי הגז, אפילו לרמה המקובלת בכל העולם, אז תשובה יברח ונהיה תלויים לעד בגז ה`ערבי` (המצרי, זאת אומרת). כי שבעים אחוז מימבתלפי מיליונים זה לא מספיק תמריץ למישהו - `יצחק תשובה` או `יוסף שאילתא` או `יעקב קריאת ביניים` או איך שלא יקראו לקבלן - להפיק את הגז הזה. שמונים אחוז או שלו זה עולה יותר.

אבל הנושא של הסיקריקין האלה אינו כלכלה, הוא שטחים. מכיוון שהקרן החדשה לישראל היא אחת המובילות בקמפיין בעד העלאת תמלוגי הגז, ומכיוון שבימין הסהרורי והקנאי, שואף הדם והאש ותמרות העשן של חבלי משיח, הוכתרה הקרן הזו לשטן החדש, הרי שהם חייבים להתנגד לה בכל צורה ועל כל שעל. כי אם האויב בעד, זה חייב להיות רע וקשור לאג`נדה הכוללת שלו של השמדת המדינה. כך בפירוש: `היות שהקרן החדשה פועלת למען השמדת ישראל, גם זה חלק מאג`נדה זו`, נאום דובר `הפורום`.

לפני שניגע בארגונים הללו עצמם, מלה על הלך הרוח. עד מלחמת ששת הימים וקצת לאחר מכן, אחד היתרונות העצומים של מדינת ישראל על שכנותיה האויבות היה שהיא התנהלה בצורה שפויה וריאליסטית בהרבה מהן. מטרותיה היו ברורות וקבועות ומקובלות על רוב העולם ובוודאי רוב העולם הראשון, והיא התנהלה על פי מבחן התוצאה ולא מבחן טוהר הרטוריקה.

הערבים, לעומת זאת, היו אלה שניהלו את המאבק בראייה דיכוטומית, היסטרית, פומפוזית, נטולת גוונים, של טייס אוטומטי: `הם בעד? אנחנו נגד`. כך השיגה ישראל את אחד מהישגיה הדיפלומטיים הגדולים ביותר, כשהצהירה על קבלת תוכנית שלא רצתה בה לחלוקת מי הירדן ומקורותיו עם סוריה וירדן, ביודעה שהתגובה להצהרה זו תהיה דחייה של הערבים את התוכנית - ובכך גם ביטול התוכנית וגם הסרת האשמה על כך מישראל. זה היה אז. כיום ישראל הרשמית, כמו גם סמניה המשיחיים הממאירים, משחקת פעם אחר פעם לידי אויביה, צועדת לתוך מלכודות שקופות וכבר איבדה יכולת אפילו להסתיר באופן יעיל את סתירותיה הפנימיות.

ולגופים האלה עצמם, הצצים חדשות לבקרים, במימון מפוקפק מאין כמוהו: מדובר בגופים שמחוייבותם שלהם למדינת ישראל, לפחות בגלגולה הנוכחי, מוטלת בספק חמור. ל`תא הסטודנטים` יש נוכחות ברשת. ל`פורום` כשלעצמו אין, למעט עמוד פייסבוק סגור לקהל הרחב שבו המידע החשוף היחיד הוא `עבודה ולימודים - אוניברסיטת בר אילן` - אותה אוניברסיטה בה נמצא תא הסטודנטים). עיון בעמוד של תא הסטודנטים (שכן פתוח לכלל גולשי פייסבוק) מעלה שהפורום למען ארץ ישראל קשור בקשר הדוק, אם לא סימביוטי ממש, עם`הפורום המשפטי למען ארץ ישראל`. אז מה הקטע? כלומר מעבר לזה שמדובר בארגונים שמעלים על נס את ההתנגדות לכוחות הביטחון כשזה נעשה בשם המטרות שלהם? הקטע הוא ש`הפורום המשפטי` הוא ארגון סהרורי-ימין ידוע, מהסוג שהודעותיו לעיתונות נזרקות רוב הזמן לפח במערכות השונות, והתחפשות בשם אחר תאפשר לטשטש את הסטיגמה הזו ולהציג את הדוברים באור של ארגון חדש ונייטראלי מבחינת תדמית. המגמה הזו של התכחשות לשורשים בעלי הסטיגמה השלילית אינה חדשה, כמובן - ארגון `אם תרצו` נלחם בחשיפת שיניים נגד תיוגו כארגון ימין, למרות היותו כזה במובהק, ורק לאחרונה הועלה קמפיין של גוף קש המקושר למועצת יש`ע, שקרא לאזרחים לפעול ברשת למען חנינה לשוטר ההורג ללא צורך שחר מזרחי - תוך הדגשה מפורשת לקוראים שלא לחשוף את מקור המידע או לתת קישור לאתר בו מצאו את הדברים. אפילו בזמן שהממשלה ימנית מאין כמותה ונוכחותם התקשורתית של סהרורי הימין רק מתעצמת והולכת, אין מנוס מעיון באפשרות האופטימית שמדובר בקרב מאסף נואש. הם מפחדים והם יודעים למה - השקרים שלהם מתמוטטים בזה אחר זה והמותגים שלהם הופכים לכאלה שהם עצמם מפחדים להשתייך אליהם.

יצחק תשובה ודוברי חברות הגז מכחישים קשר ליוזמה החדשה, המפתיעה והממומנת להפליא להציג את החזירות של בעלי ההון כמעש פטריוטי נאצל ואת ההתנגדות לכך כבוגדנות, אבל מישהו יעקוב בסוף אחרי הקשר והקשר יימצא, ואם לא לתשובה ולשותפיו אז למישהו גרוע לא פחות (לדוגמא, לעופר נמרודי, גם הוא בעל אינטרס כספי נכבד בענייני הגז, שלבלרו מלחך פנכתו בן כספית התגייס ללא היסוס, כאחרוני היחצ`נים, לקשקוש של `הפורום` המסתורי על הבוגדנות האיומה שבקמפיין למען תגמול הוגן יותר לכלל הציבור על משאבים השייכים לו).

ולמה פרט אחרון זה משנה? כי בני בני חסר בושה שכח לשים איזה גילוי נאות קטן על הקשר בין מו`ל העיתון שלו לעסקי הגז. ככה בשביל לשים את הקלפים על השולחן ושכל אחד יקרא בהם מה שיקרא. לא, בני שלנו מתוחכם, שומר מידע קרוב לחזה.

בקצרה, מה למדנו? לא להתבלבל, להתעקש כאזרחים גאים על התמורה הראויה לכלל הציבור דרך הקופה הציבורית בעד משאבי הטבע של המדינה, ולא לשכוח - מי שמנסה להסתיר את זהותו, כנראה שיש משהו גם מעבר לזה שהוא לא רוצה שנדע. ובנימה מסתורית זו, שבת שלום לעת עתה.
ON
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

חמש סיבות טובות להצביע מרצ
פעמון אזעקה – אם מרצ לא תהיה בכנסת, לנתניהו ובן גביר יהיו 61 מנדטים להרכיב ממשלה
פשיעה יהודית