קישור ל-RSS
העולם הוא מקום מסוכן לחיות בו; לא בגלל שאנשים הם רעים    אלא בגלל שאנשים לא עושים דבר בקשר לכך    
מגזין הכיבוש - חיים תחת כיבוש

עמוד הבית  חזרה הדפס  שלח לחבר

לא רק אברג`יל: חיילים מצטלמים עם גופות
מעריב
17/8/2010

ארגון `שוברים שתיקה` מנצל את הסערה התקשורתית שעוררו אתמול (ב`) תמונותיה של החיילת לשעבר עדן אברג`יל עם פלסטינים כפותים כדי לפרסם שורה של תמונות נוספות מאותה סוגה - חיילים שהצטלמו לצד עצירים, פצועים וגופות, והפיצו את התמונות לחבריהם. פעילי הארגון, יוצאי צבא המתרכזים באיסוף עדויות להפרות זכויות אדם, פרסמו את התמונות בקבוצת פייסבוק שפתחו הבוקר תחת הכותרת `הנורמה שדובר צה`ל אבי בניהו מכחיש`. זהותם של החיילים והפלסטינים המצולמים בתמונות לא ברורה.

- עדן אברג`יל עם הפלסטינים הכפותים. צילום מסך מתוך עמוד הפייסבוק של אברג`יל
כותרת הקבוצה מתכתבת עם התגובה שהעביר אתמול דובר צה`ל לכלי התקשורת בעקבות פרסום תמונותיה של אברג`יל. `התנהגות זו אינה משקפת את ערכי צה`ל והנורמות המצופות`, נמסר אתמול מדובר צה`ל.

`תמונה זו אינה התנהגות מכוערת של אדם אחד, אלא נורמה המצויה בצבא כולו`, כתבו הבוקר חברי `שוברים שתיקה` בעמוד קבוצת הפייסבוק שפתחו. `זאת ועוד, נורמה זו היא פועל יוצא והכרחי של שליטה צבאית על אוכלוסייה אזרחית לאורך זמן רב`, הוסיפו.

`אנו מציעים לדובר צה`ל לא לזלזל באינטלגנציה של הציבור הישראלי ולהבהיר כי מדובר בתופעה רחבה, ולא באירוע חריג של חיילת אחת. לקיחת אחריות אמיתית אינה האשמת הדרג הנמוך ביותר, אלא התמודדות כנה עם המצב המוסרי המדורדר של המפקדים הבכירים האחראים על נורמות הצבא כולו`. חברי הארגון טוענים כי התמונות שפרסמו היום הם `מקבץ ראשוני בלבד`, וכי כל אחת מהן מתעדת מקרה נפרד שאירע בעשר השנים האחרונות.

צה`ל: עושים כל מאמץ כדי שאירועים חריגים כאלה לא יישנו

דובר צה`ל הגיב בעניין התמונות בפייסבוק: `צה`ל נוקט יד קשה נגד כל חייל המתנהג באופן בלתי הולם לחשודים ועצורים. לצד הענישה, מוטמעת בקרב החיילים והמפקדים באופן יומיומי ובכל ההכשרות והמסרים הפיקודיים, ההבחנה בין המותר לאסור, בין מה שמתיישב עם ערכי צה`ל לבין מה שפסול`.

לדבריו, `צה`ל ומפקדיו בכל הדרגים עושים כל מאמץ על מנת שאירועים חריגים מעין אלו לא יישנו. ראוי לציין כי מרבית האירועים החריגים הללו מגיעים לחקירות ולבירורים כתוצאה מעירנות של מפקדים ומביקורות פתע ולא מגורמי חוץ`.

תמונותיה של אברג`יל, שהופצו בימים האחרונים בהודעות אימייל ופורסמו לראשונה בבלוג `סחים, הם בכל מקום`, הופיעו אתמול כמעט בכל כלי התקשורת המרכזיים בישראל, ובכללם מהדורות
החדשות של ערוץ 1, ערוץ 2 וערוץ 10, וזכו לסיקור גם בכלי תקשורת בינלאומיים, בהם רשת סקאי ניוז, סי-אן-אן, היומונים ניו יורק טיימס וגרדיאן וסוכנות הידיעות אי-פי.

בהודעת גינוי רשמית שהפיצה הרשות הפלסטינית בעקבות הסערה התקשורתית נטען כי לא מדובר במקרה חריג. `תמונות אלה מעידות על המנטליות של הכובש, שמתגאה בהשפלת הפלסטינים`, נמסר אתמול ממרכז התקשורת של הרשות הפלסטינית. `אין שום דבר בעולם שיכול להצדיק את ההשפלות אלה, שהינן חלק משגרת הכיבוש הישראלי. הכיבוש אינו צודק, אינו מוסרי, וכפי שהתמונות האלה מראות - גם משחית, וצריך לסיימו. אנו קוראים לכל לוחמי זכויות האדם לעשות את כל המאמצים לסיים את הכיבוש הישראלי ולשים קיץ לעידן חשוך לאנושות`.

ד-ה
קישורים למאמרים האחרונים בנושא

עצומה: שחררו את אמל נחלה, נער פלסטיני החולה במחלה קשה, וכלוא מזה שנה במעצר מנהלי ללא משפט‎‎
לגנות או לא לגנות, זאת השאלה
בתיהם של 44 פלסטינים מתוכם 22 ילדים נהרסו אתמול בגדה המערבית